Mutluluk Nerede?

  • çok mutsuzum :(
  • ay bende :/
  • neden mutsuzsun ki sen?
  • ojem bozuldu:/
  • yaa deme, ben de sevgilimle kavga ettim. iki saatte bir beni ara dedim ama aramadı diye :/

Pek çok kez bu şekildeki konuşmaları ya kendiniz yapmışsınızdır ya da şahit olmuşsunuzdur. Hatta bazen kendi kendinize dersiniz, “bu insanlar bu kadarcık şeyden dolayı mutsuz mu oluyor?” ama gerçekten de mutsuz oluyorlar. Kafalarına takıp bunu düşünüyorlar. Hatta sosyal medyayı aktif kullanan insanların profillerine bakarsanız ortalama olarak hep aynı paylaşımları görürsünüz. Mutsuz oldukları günlerde üzgün suratlı özçekimler olur, birkaç tane ağır küfürlü paylaşımlar olur, durduk yere eski/mevcut/potansiyel sevgiliye sataşma olur. Mutsuz olmak bir ojenin bozulmasına bile bağlıysa, insanlar nasıl mutluluğu bulacaklar?( bu dönemdeki terör saldırılarından bahsetmiyorum bile. o başka bir yazının konusu olmalı.) Mutluluğu bulmak bu kadar da zor olmamalı. Belki de mutluluğu bağladığımız kaynaklar daha farklı olmalı. Bir laf vardır ya; Az beklenti sonsuz mutluluk kaç kişi buna uyabilir? O zaman mutluluğu bulmak için bazı “önemli” dediğimiz şeyleri azaltmalıyız.

1. Sosyal Medyadan Uzakta

Ne kadar farkındasınız bilmiyorum ama sosyal medya kadar insanları depresyona sürükleyen bir faktör yoktur. Sırf arkadaşlarının sevgili var ve bunları çok fazla paylaşıyorlar, benim yok diye depresyona girenler, düğünler başladıkça herkes evlendi bir ben kaldım demeler, sosyal medyadan takip etmeler ve hatta herkes mutlu gözüküyor ben neden mutsuzum diye depresyona girmek. bütün bunların hepsi gerçek sebepler. Eğer böyle bir yapınız varsa kesinlikle sosyal medyaya ne kadar az bakarsanız o kadar iyidir. Sonuçta kendi mutluluğunuzdan daha da önemli olamaz hiçbir şey. Ki bu dönemde “ben sosyal medya kullanmıyorum” demek ayrı bir coolluk takıyor insana diyenlerin sayısı da çoğalıyor. swh :)

2. Kötü Arkadaşlardan Çok Çok Uzakta

Kimi insanlar kötüdür. Kalp kırmayı severler, kırdıklarının da çetelesini tutmazlar. Bu şekilde insanlar muhakkak çevrede vardır. Kimi zaman komşu, kimi zaman akraba, kimi zaman arkadaş…

Eğer ki bir insanın sözleri yalnızca sizi değil, çevresindekileri de yaralıyorsa kesinlikle o insanı hayatınızdan çıkartmanız gerek. Çıkartmak pek mümkün olmayacaksa, yalnızca söylediklerini kulak ardı edin yeter.

3. Duyguların Farkında Olmaya Çalışmak

Üzüntü, mutluluk, öfke, telaş, kırgınlık bütün bunların yanında pek çok duygu var. yalnızca temel bilinen duyguları kullanmayın. Diğer duygu çeşitlerini de fark edin, öğrenin, kullanın. Bunun sizi daha da rahatlattığını fark edeceksiniz.

Hayatınızın farkında olmak onun kontrolünü kazanmada ilk etkendir. Nelerden etkilenirsiniz, nelerin etkisi ne kadar sürer. Bunlar kendini fark etmenin ilk adımlarıdır. Bazı şeylerin farkında olmak mutluluğu yakalamaya daha da yaklaşmaktır. :)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.