90'lı yıllarda çocuk olmak ve Atatürk (19 Mayıs Özel)

Şimdilerde, kendimle ve kitaplarla bu kadar mutlu olabilmemi 90'lı yıllardaki çocukluğuma bağlarım.

Sabah uyandığımda ev boş, kahvaltı hazır. Yaklaşık 3 saattir orda öylece duruyor. ‘Aman çocuğum kahvaltısız kalmasın.’ güdüsüyle her sabah 4 kişilik hazırlanan kahvaltı… Domatesler pörsümüş, yumurta buz. Evdeki tüm büyükler erkenden kalkıp yola düşmüş. Gönlünce uyuma lüksü yalnızca çocuklara verilmiş. Uyanıncada boş odalarda gezinmek, kusana kadar çizgi film izlemek, sonra dahasını da izlemek…

Evet yalnızlıktan zevk almaya başlamam o yıllara dayanır. Benimkisi kaçamadığın duruma teslim olma hali. O yıllarda anne ve babamın mektuplarını buluyorum, bu beni bir kaç gün oyalıyor. Resmi belgeleri karıştırıyorum; borç, tahsilat, son ödeme günü, haciz, kefil kavramlarıyla tanışıyorum.

Sonra kitapları keşfediyorum; koli koli duran, karıştırdıkça saatler alan kitaplar. Birinin üzerinde ‘Mustafa Kemal Atatürk’ yazıyor. Aaa tabiki kim olduğunu biliyorum. O yıllarda ben İstiklal Marşını bile okuyabiliyorum. Henüz okuma yazma bilmiyorum ama duyarak ezberlediğim şeyleri okuma numarası yapabiliyorum ayrıca 100'e kadar da sayabiliyorum. Henüz beş yaşındayım ama büyüklerden bile daha çok şey biliyorum.

Evet, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ , başka hiçbir şey okuyamadım! Ve okuyamadığım diğer tüm kitaplar gibi saatlerce resimlerine baktım. Bir sayfa özellikle çok dikkatimi çekti, sürekli ‘19’ yazıyordu. Bu ‘19’ annemin maaş aldığı gün gibi, yani 15 gibi ama 4 eklersek. Söylemiştim ben zeki bir çocuğum.

Akşam oluyor, bizimkiler geldi sonunda. Şimdi kendime birini seçmem gerek. Ablam; o olmaz, o daha ancak fişlerini okuyabiliyor yada gazetenin ilk sayfasındaki kocaman yazıları. Annem; aslında bana karşı en sabırlı o, ama onunda şimdi yemek hazırlaması gerekiyor. Çok hızlı pişen, çalışan anne yemeklerinden. Babam; o da sürekli haberleri izliyor. Kel kafalı, göbekli çok önemli bir adamı ve ondan daha az önemli küt saçlı sarışın bir kadını.

O gün o yazıyı kimseye okutamadım. Tek öğrenebildiğim, Atatürk 19 Mayıs 1919'da Samsun’a ayak basmış. Yani karaya adımını atar atmaz herkes alkışlamaya başlamış gibi.

Yıllar geçti, oldukça uzun yıllar. Geçenlerde annem WhatsApp’tan bir fotograf yolladı. ‘Bu kitabı hatırladın mı?’ yazmış. Sanki, o ‘küçük Gökten, oldum; hiç susmayan, sürekli soru soran, insanları bıktıran, geveze, meraklı Gökten. ‘Hatırladım.’ dedim.

Anneler WhatsApp kullanıyor artık, babaların çocukları için çok daha fazla vakti var, yemekler hazır yeniyor, çocuklar her şeyi internetten öğreniyor, 90'lar çok gerilerde kaldı…

Ve ben, 1997'de kimseye okutamadığım o yazıyı bugün, okuyabilen herkesle paylaşabiliyorum;

- 1881'de 19. yüzyılın bitimine 19 yıl kala doğmuştur.

-’MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ harf sayısı 19 ‘dur.

- Sağlığında, İngiliz İmparatorluğu Hükümeti Atatürk’ün doğum gününü tebrik için Türk Hükümeti’nden sormuş, Atatürk 19 Mayıs 1881 diye yanıtlamış ve kayıtlara böyle geçmiş.

-1900'de 19 yaşında Harbiye’ye girmiştir.

-19 Aralık 1904'te bağımsızlık düşüncelerinden ötürü Yıldız Sarayına çağrıldı.

-Harp Akadamisinde aldığı sicil 317–8'dir. Bu rakamların tek tek toplamı 19 eder.

-Çanakkale Savaşı’nda 19. Fırka’yı (Tümen) komuta etmiştir.

-19 Mayıs 1915'de Miralay (Albay) oldu.

-19 Mayıs’ta Samsun’a çıkacak olan Atatürk’ün bindiği Bandırma vapurunda 19 yolcu vardı.

-19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’na çıktı.

-19 yıl Türk Milleti’nin kaderine hakim olmuştur. Baş Komutan ve Devlet Başkanı olarak hizmet etmiştir. (1919–1938)

-Yayınladığı bir beyanname ile Ankara’da olağanüstü bir Meclis toplanmasını ve Türk Milletinin idaresini bu Meclise devretmeyi 19 Mart 1920'de kararlaştırmıştır.

-Sakarya Meydan Muharebesi kazanıldıktan sonra TBMM özel bir kanunla Atatürk’e Mareşallik ve Gazilik ünvanını 19 Eylül 1921'de vermiştir.

-Hitabet sanatının şaheseri olan Büyük Nutuk’un sonundaki Türk Gençliğine hitabesi de 19 cümledir.

-’Ne Mutlu Türk’üm Diyene.’ 19 harften oluşmaktadır.

-’İstikbal Göklerdedir.’ Atatürk’ün bu sözü de 19 harften oluşmaktadır.

-Cenazesi 19 Kasım 1938 günü Yavuz zırhlısı ile İzmir’e götürülmüştür.

-Doğum ve ölüm yılları 1881 ve 1938 sayıları 19 sayısının katlarıdır.

-İlk 19 yılında hazırlandı, ikinci 19 yılında siyasi ve askerlik alanında savaştı, üçüncü 19 yılda devlet başkanı sıfatı ile hizmet etti.

Like what you read? Give gökten a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.