CocoaPods Nedir?

CocoaPods Kurulumu ve Kullanımı


Günümüzde uygulama yazmanın en önemli kuralı en kısa sürede en iyi sonuç ve performansı veren uygulamayı geliştirmektir. Bu yüzden neredeyse tüm diller ve platformlara özgü; karşılaşılan sorunları çözmek ya da trend olan dizayn modellerinin kolay bir şekilde uygulanması için hazır kütüphaneler bulunmakta. Örnek olarak JQuery, Bootstrap.

Kısaca tanımlamak gerekirse CocoaPods Xcode için önceden yazılmış kütüphanelerin paylaşıldığı platform. Bu platform üzerinde her ios geliştiricisinin ihtiyaç duyduğu çözümleri bulmak mümkün.

Platform üzerindeki kütüphaneleri kullanabilmek için öncekikle CocoaPods’u sistemimize kurmamız gerekiyor.


Öncelikle Terminal’i açarak Ruby update etmeliyiz. CocoaPods’un çalışması için tek gereksinimi Ruby. Onunda güncel olması gerekiyor.

Terminal üzerinde aşağıdaki satırırı yazıyoruz.

sudo gem update --system

Bu komuttan sonra bizden sistem şifremizi isteyecektir. Şifremizi girdikten sonra sistem güncellenicektir.

Ruby Update işlemi

Ruby update bittikten sonra sıra geldi CocoaPods kurulumuna.

sudo gem install cocoapods

Komutunu girdikten sonra bir süre bekleyerek kurulumun bitmesini beklemeliyiz. Eğer kurulum esnasında Yes/No şeklinde bir soru gelmesi durumunda Y tuşuna basarak geçiniz.

Kurulumun son aşamasında aşağıdaki satırları girerek kurulumumuzu bitiriyoruz.

pod setup

Artık CocaPods platformumuzu sistemimize kurduk. Sıra geldi ilk projemize hazır bir kütüphanenin eklenmesine. Bunun için XCode’u açıp herzaman yaptığımız gibi proje oluşturuyoruz. Projeniz oluştuktan sonra XCode kapatın. Evet kapatın ama tamamen XCode açık kalmasın.

Oluşturduğumuz projemize CocoaPods platformunu entegre etmek için Terminal’i tekrar açmamız gerekiyor. Terminal üzerinden projenizi oluşturduğunuz klasöre cd komutu ile gitmeliyiz.

cd ~/Projenizin/Klasor/Yolu/Projeniz

Bu komuttan sonra aşağıdaki komut ile proje klasörümüzde podfile oluşturuyoruz

pod init

Podfile projenizde kullandığınız kütüphanelerin tanımlarının yapıldığı yer olarak kısaca açıklayabilirim. Daha ayrıntılı bilgi için http://guides.cocoapods.org/syntax/podfile.html

Oluşturduğumuz podfile XCode ile açıp içerisine kullanmak istediğimiz kütüphaneyi aşağıdaki gibi ekliyoruz. Ben örnek olarak AFNetworking kütüphanesini ekliyorum.

AFNetworking internet gereksini olan tüm uygulamalar için olmazsa olmaz kütüphaneler arasında.
pod "AFNetworking", "~> 2.0"

Podfile dosyamızı kaydedip kapattıktan sonra Termina’e geri dönüyoruz.

pod install

Bu komut ile podfile’da belirttiğimiz kütüphaneler projemize ekleniyor. Artık CocoaPods ile indirdiğimiz kütüphanemiz kullanıma hazır.

Burada dikkat etmemiz gereken tek konu projenizi artık proje klasörümüz içindeki projeadi.xcworkspace dosyası ile açmanız.