Better Call Saul, Bir Varoluş Sancısı


Jimmy McGill’in hayata tutunmak için yaptığı çalışmalardan yalnızca biri.

Dürüst olmak gerekirse başta sıradan bir Breaking Bad hayranı olarak başlamıştım bu güzide diziye. Bir dizi veya sinema eleştirmeni/bloggerı vs. olmaktan çok uzak olsam da; ilk Medium yazısına konu olmayı fazlasıyla hak etti benim nezdimde.

Her şeyden önce Bob Odernick, nam-ı diğer Jimmy McGill ya da Saul Goodman’a saygılarımızı buradan sunalım. Ekşi Sözlük’te Muharrem İnce’ye benzetenler olmuş… Haksız sayılmazlar. Türkçeyi sökerse çok rahat bir şekilde Kılıçdaroğlu’nu istifaya ikna eder.

İşin magazin kısmını bırakıp biraz daha derine inmeye kalkışalım. Zaten hepimiz günlük hayatlarımızda birer Freud değil miyiz? Jimmy McGill arkadaşımız asla vazgeçmeyenlerden desem yanlış olmaz. Kendi dünyasının Michael Jordan’ı. Pes etmek nedir bilmiyor. Kariyer anlamında hem abisi Chuck McGill hem de kız arkadaşı Kim Wexler’in gölgesinde kalıyor. Gölgesinde kalmak bir kenarda dursun, açıkça görülüyor ki kendisi de gelecekte de hiçbir zaman için onlardan daha iyi bir “lawyer” olamayacağının bilincinde. Zaten diziyi benim için bu kadar özel kılan da bu. “Ben buradayım” demek için varını yoğunu ortaya koyan bir karakter. Gerekirse yaşını almış hanımefendilerle gün yapıp miras işleriyle ilgilenir, lazım geliyorsa telefon satıcılığı da yapar. Zamanı gelince illegal işler de yapacak sanırım. En azından Breaking Bad senaryosu onu gerektiriyor. Zaten Breaking Bad-Walter White karakteriyle Jimmy McGill arasında illegal yollara sapma motivasyonu büyük benzerlikler gösteriyor. Belki bizim “çılgın” avukatın çocuğu ya da karısı yok fakat ikisi de “ben buradayım” mesajını en “eril” biçimde vermeye çalışıyorlar.

İşin Breaking Bad magazinine girmeye pek gerek yok bence. Onu zaten dizinin fan clubı yeterince yapacaktır. Tabii bir de işin yönetmenlik boyutu olsa gerek ki dizinin içine bu kadar girip, kendinizi kaptırasınız. Onu da sinema/dizi eleştirmenleri yeteri kadar irdelemiştir zaten merak edenler için. Ben, Jimmy McGill/Saul Goodman karakterinin hayatta kalma mücadelesine ve bu mücadelenin her ne kadar içinde yasa dışı unsurlar da olsa naifliğini çok sevdim. Tekrar Bob Odernick beyefendiye saygı ve sevgilerimizi sunalım.