2015 yılında en başarılı bulduğum iOS ve OS X uygulamaları

Hem işim hem de mobil uygulamalara olan merakım gereği App Store’da çok fazla zaman geçiriyorum. Bu yazıda da 2015 yılında yayınlanan ve severek kullandığım uygulamaları listelemek istedim. Yorumlarınızla siz de bu listeye katkıda bulunabilirsiniz.

ShareTheMeal: Bundan x yıl sonra 2015 denildiğinde akla gelen en üzücü kelime ‘mülteci’ olacak desem itiraz eden olur mu? Birleşmiş Milletler’in imzasını taşıyan ve hem Android hem de iOS için yayında olan ShareTheMeal uygulamasıyla, başta doğup büyüdüğü toprakları terketmek zorunda kalan çocuklar olmak üzere, açlıkla mücadele eden çocuklara 0,40 euro karşılığında bir öğün yemek yardımı yapabiliyorsunuz. Uygulama hakkındaki tüm detaylar Webrazzi haberinde.

ZEEEN — 2,99 dolar: Oldukça başarılı bir Dribbble istemcisi (client) olan ZEEEN ile hesabınıza giriş yapabilir ve hem takip ettiğiniz kişilerin güncellemelerini hem de platformdaki popüler içerikleri görebilirsiniz. ZEEEN ve Design Hunt’ı güncel/trend tasarım konularını ve arayüz tasarımlarını takip etmek için kullandığımı söyleyebilirim.

Workflow — 2,99 dolar: 2015 yılında App Store üzerinde en çok dikkat çeken uygulamalardan biri de Workflow oldu. Hakkını vererek kullanabilmek için biraz ‘geek’ olunması gerektiğini düşündüğüm Workflow; IFTTT’ye benzer olarak gündelik hayatınızda sık sık ihtiyaç duyduğunuz işler için oldukça detaylı akışlar belirleyebilmenizi sağlıyor.

Workflow ile fotoğraflarınızdan .gif’ler hazırlayabilir, belirli bir lokasyona vardığınızda hatırlatma mesajı alabilir ya da NASA’dan günün fotoğrafını alıp dilediğiniz albüme kaydederek sonrasında da paylaşabilirsiniz. Tabii Workflow ile yapılabileceklerin bir sınırı bulunmuyor.

PAUSE — 0,99 dolar: Forest’a benzer olarak Pause da iPhone’unu daha az kullanmak isteyen kişiler için oyunlaştırma mekanikleriyle ‘şık’ bir çözüm sunuyor.

Instant — 2,99 dolar: Sürekli olarak arka planda çalışan bir uygulama olan -yani şarj probleminizi bir nebze büyütebilir- Instant ile iPhone’unuzu geriye dönük olarak ne karar ve nerelerde kullandığınızı takip edebilirsiniz.

Fotoğraf çekenler için…

Focus - 1,99 dolar: iPhone’uyla fotoğraf çekerken ISO, diyafram ve enstantane değerlerine kendileri karar vermek isteyen kullanıcılara hitap eden Focus, gördüğüm kadarıyla bu işi en iyi yapan uygulama.

8mm Vintage Camere - 1,99 dolar: ‘Vintage’ video’lar çekip bunlara çok çeşitli efektler de ekleyebildiğiniz 8mm de bu sene çıkan ve kullanmaya devam ettiğim nadir uygulamalardan biri.

Rizon - 1,99 dolar: Lokasyona göre ışığın fotoğraf çekmek için en iyi olduğu zaman aralığını söyleyen Rizon, profesyonel fotoğraflar çekmek isteyenlerin seveceği bir başka uygulama. App Store’da alanında tek olan uygulamanın Android platformunda da bir muadili bulunmuyor.

getir, KapGel ve BuKurye:

Tüm bu ‘tamamen online’ uygulamalardan sonra sırada 2015 yılında ülkemizde hizmete giren 3 güzel ‘ucu offline’ proje var. getir ve KapGel’i halihazırda biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum, özellikle getir bir Nazım Salur girişimi olarak adından fazlasıyla söz ettirdi. Bu ikiliye ek olarak 2015 yılında kullanmaya başladığım yerli uygulamalara BuKurye’yi de ekliyorum.

İZCİ: Webrazzi’de de tanıttığım İZCİ için en kısa haliyle ‘mobil bir tarih&kültür haritası’ denebilir. Murat Belge’nin İstanbul Gezi Rehberi kitabının adeta mobil versiyonu olan İZCİ’yi açtığınızda harita üzerinde size belirli bir yakınlıkta olan tarihi eserleri, edebi alıntıları, ünlü kişilere dair referansları ve ‘utanç duvarı’ gibi şehrin tarihinde yer alan acı olayları görebiliyorsunuz.

Ve son olarak; CezaCepte:

Hem Android hem de iOS için sene ortasında yayınladığımız bu uygulamada bir defaya mahsus olmak üzere plaka bilgilerinizi girdiğinizde tüm trafik cezalarınız ve kaçak geçişleriniz telefonunuza ‘push notification’ olarak geliyor. Yani telefonunuza bir kere indirdikten sonra plaka bilgilerinizi girip, hayatınızın sonuna kadar telefonunuzdan silmek istemeyeceğiniz bir uygulama olan CezaCepte’nin şimdiden 50 binin üzerine plakayı takip ettiğini eklemeliyim.

Ve gelelim OS X uygulamalarına

Cumulus: OS X platformu için henüz resmi uygulaması olmayan SoundCloud, sıklıkla dinlediğim bir müzik servisi. Arada bir performans sorunları yaşıyor belki ama Cumulus için de oldukça kullanışlı bir SoundCloud istemcisi (client) olmuş diyebilirim. Kaynak kodları open source olarak GitHub’ta paylaşılan Cumulus, menu bar üzerinde çalışıyor ve üye girişim yapmanızın ardından ihtiyacınız olan neredeyse tüm fonksiyonları yerine getiriyor.

Copied - 7,99 dolar: Kendisini ‘a full featured clipboard manager’ olarak konumlandıran Copied’in hem iOS hem de OS X uygulaması bulunuyor. Bir clipboard manager’dan bekleyebileceğiniz neredeyse herşeyi yapabilen Copied tahmin edebileceğiniz gibi telefonunuzda yaptığınız copy işlemini Mac’inizde paste edebilmenizi de sağlıyor. iPhone ile Mac arasında senkronizasyon sağlayan çoğu uygulama gibi Copied’in de iOS versiyonu ücretsiz, Mac versiyonu ise 20 TL civarında.

Gestimer - 3,99 dolar: Menu bar’da konumlanan bir başka uygulama olan Gestimer’i kullanması da tarif etmesi de oldukça basit. Gestimer’in menu bar’da duran icon’unu tutup çektiğinizde, katettiğiniz mesafeye göre değişen bir süre sonra uygulama size basit bir bildirim gösteriyor. Gestimer’dan sonra ‘15 dakika içinde kahve içsem ne güzel olur’ veya ‘30 dakika sonra şurayı aramam lazım’ dedikten sonra bu basit işleri unutmak yok! :)

HazeOver - 3,99: HazeOver aslında 2015'ten çok daha önce yayınlanmış ancak ben bu seneki güncellemesiyle, Product Hunt üzerinden uygulamayı keşfettim.

Özelllikle çift monitör kullananların fazlasıyla seveceğini düşündüğüm HazeOver ile kullandığınız uygulama penceresi dışındaki her yer ‘fade-out’ oluyor, bir başka deyişle parlaklıkları düşüyor. HazeOver’ı anlatan tanıtım video’su hemen aşağıda.

Eğer unutmadıysam 2015'te tanıştığım ve hala severek kullandığım iOS ve OS X uygulamaları bunlardı. Yazıda toplamda 20 farklı uygulamanın adı geçiyor, siz de yorum bölümünde 2015 yılındaki favori uygulamalarınızı paylaşabilirsiniz.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.