Podcast dünyasına girişim ve bugünkü düzenli takip listem

2000'li yılların başında hayatımıza giren podcast kavramının çıkış noktası, Apple’ın mobil cihazlardaki değişimi başlattığı iPod’lara dayanıyor. Öyle ki; iPod’un pod’u ile broadcast’in cast’i bir araya gelip podcast’i oluşturmuş. RSS teknolojini kullanarak düzenli hale gelen podcast’ler sadece ses dosyasından oluşabildiği gibi video ya da ses dosyasının üzerine görsellerin yüklenmesinden de meydana gelebiliyor.

Günümüzde hem amatör yayıncılar hem müzikseverler hem de profesyonel mecraların tercih ettiği podcast’ler ülkemizde hiçbir zaman çok popüler olmadı. Yine de uzun yıllardır devam eden ve kendi alanında oldukça değerli amatör örneklere ya da NTVRadyo gibi önemli mecraların podcast yayınlarına rastlamak mümkün.

Bu kısa girişin ardından kişisel podcast dinleme tarihime baktığımda, podcast dünyasına gerçekten de iPod ile girdiğimi hatırlıyorum. Evde Modern Sabahlar’ı kaydedip, 2–3 gün geriden gitmek kaydıyla sabahları okul yolunda dinliyordum mesela. Aynı dönemde müzik dinleme yöntemlerimden birisi de podcast’ti. Bugünlerde dinlemeye devam ettiğim teknoloji/girişimcilikle alakalı podcast’leri ise hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Takip ettiğim podcast’ler;

  1. Adaptasyon: Geçmişi uzun yıllara dayanan Adaptasyon’u biri İstanbul diğeri de New York’ta yaşayan iki arkadaş hazırlıyor. Yeni ekonomi ve teknolojiyle değişen yaşamları ele alan podcast 15 günde bir (zaman zaman kesintiler oluyor tabii) yayınlanırken bölümler yaklaşık 1 saat sürüyor.
  2. devPod: Uğur Özyılmazel (aka; vigo) tarafından 2012 yılından beri hazırlanıp sunulan devPod, biraz düzensiz aralıklarla yayınlansa da büyük bir keyifle dinlediğim podcast’lerden biri. Son bölümlerinde ‘co-host’ olarak Üstün Özgür’ü de kadrosuna dahil eden devPod’ta modern yazılım dünyasına dair ‘cool’ ve öğretici bir sohbet dönüyor. Her bölüm yaklaşık olarak 1 saat sürüyor.
  3. Girişimci Muhabbeti: Barış Koçdur ve Samican Tandoğdu tarafından hazırlanan Girişimci Muhabbeti haftalık olarak hem Türkiye hem de dünyada girişimcilik alanında yaşananları masaya yatırıyor. Henüz hiçbirine katılamasam da arada bir meetup’lar düzenleyen podcast 30–40 dakika kadar sürüyor. Ailecek severek dinliyoruz. :)
  4. Tech.eu podcast: Tech.eu blog’u tarafından hazırlanan ve haftalık olarak yayınlanan podcast yaklaşık olarak 15 dakika sürüyor. Avrupa girişimcilik dünyasından haber ve analizlere resmi bir dille yer veren podcast’in dönem dönem değerli konukları da oluyor. Şahsen ben görece kısa oluşu ve kullandıkları resmi dil dolayısıyla tercih ediyorum.
  5. Yazıhane Mikrofon ve Açık Radyo’nun yayınladığı bazı bölümleri de takip ediyorum ama düzenli bir takibim söz konusu olmadığından ve biraz konu dışı kaldıkları için burada bırakayım.

Yerli/yabancı binlerce podcast’i takip edip dilediğiniz bölümleri dinleyebilmeniz için çok sayıda araç bulunuyor ki bunlar arasında en çok beğendiklerimi yazının sonunda bulabilirsiniz. Podcast kaydetme ve yayınlama konusundaysa bir tecrübem yok ne yazık ki.

Tahmin edebileceğiniz gibi en iyi podcast takip ve dinleme aracı Apple’ın Podcasts’i. Kimi podcast’lerin özellikle web üzerinden dinleyicilerine ulaşmak için tercih ettikleri Speaker ve Marco Arment’in geliştirdiği Overcast’i bence öne çıkan diğer araçlar.

Podcast dinlemek -ya da yayınlamak- için kullanılabilecek araçlar;

  1. Podcasts
  2. Overcast
  3. Speaker

‘Şunu nasıl unutursun’ diye düşündüğünüz podcast veya araçları yorumlarda bekliyorum.