UI-UX Uzmanı kimdir ve ne iş yapar?

1983 İstanbul doğumluyum ve henüz o yıllarda “baba mesleğim” olarak adlandıramadığımız bir meslek olan kullanıcı deneyimi tasarımcısıyım. Kariyerimde sahibinden.com, Çiçek Sepeti, Turkcell (Arneca üzerinden danışman olarak), kliksa.com ve e-bebek.com gibi öne çıkan firmalar bulunuyor. Ben de sektörün önce isimleri gibi üniversite yolculuğunu tamamlayamadım (fakat onlar gibi harika bir şirket kurup zengin de olamadım) ve kendimi alaylı olarak bu işi yaparken buldum.

’90’ların sonu ve 2000’li yılların başında evde hobi olarak başlayan internet sitesi tasarlama ve kodlama işini bi’ tık büyütüp “web master” olarak bir ajansta çalışmaya başladım. Konuyla ilgili yerel eğitim kaynaklarının neredeyse sıfıra yakın olduğu dönemlerdi. Klavyedeki F1 tuşunun çok değerli olduğu yıllardı. Yaklaşık 15 yıldır süren bu maceramın son 5 yılını yönetici olarak geçirdim. Tecrübeme bağlı olarak UI-UX (User Interface — User Experience) uzmanları kimlerdir, ne iş yaparlar ve ne kadar kazanırlar? Sizlerle paylaşacağım.

Maalesef güzel ülkemde UI-UX-FE uzmanlık konuları henüz tamamen ayrışamadı. Nasıl bir inşaat projesi için ayrı uzmanlar var ise bir internet sitesi tasarımı ya da bir uygulama tasarımında da ayrı uzmanlar vardır. Yeteri kadar önemsenmediği için yeterli bütçe de ayrılmamaktadır. Nasıl bir mağazanın vitrinini düzenlemesi için bir uzmanlık var ise, aynı şekilde bir internet sitesi tasarımı için de farklı uzmanlıklar vardır.

UID — Kullanıcı arayüzü tasarımcısı kimdir? Ne iş yapar?

Tasarımı kullanıcının görsel olarak algılayabileceği, estetik olarak yorumlayıp, etkileşime geçebileceği biçime getirip, deneyimi somutlaştırır. Bir internet sitesinden örnek verecek olursak, ziyaret ettiğiniz internet sitesinin arama formu, iletişim formunda bulunan içlerine yazı yazabildiğiniz kutuların görünümleri, okuduğunuz yazıların renkleri, büyüklükleri, satır aralıklarındaki mesafeler arayüz tasarımı ile ortaya çıkan detaylardır.

Kullanıcı deneyimi tasarımı uzmanı kullanıcı deneyimi tasarımcısından (UXD) gelecek aktarım ile arayüz tasarımına başlar.

UXD — Kullanıcı deneyimi tasarımcısı kimdir? Ne iş yapar?

Kullanıcı deneyimi, yukarıdaki belirttiğim internet sitesi örneğindeki iletişim formunda olması gereken form elemanlarını, olması gereken minimum yazı fontu büyüklüğünü, ekran gördüğünüz tüm öğelerin yerleşiminden ve etkileşim akışından sorumludur.

UI-UX uzmanlarının ülkemizde ve dünyanın genelinde trend meslekler arasında olduğu bir dönemdeyiz ve yükselişleri yakın zamanda duracak gibi de görünmüyor. Bu yükselişe rağmen maalesef deneyim tasarımcısı ve görsel tasarımcısının rolleri çok az firmada ayrılmıştır.

Dönüşüm optimizasyonu kavramının yoğun olarak kullanıldığı dönemdeyiz, umudum ülkemizde bu iki meslek grubuna olan farkındalığın artmasıdır. Bu sayede uzmanlıklar gelişecek ve beklenen iş tatmini beraberinde gelecektir.

UI-UX Uzmanları ne kadar maaş alır?

Avrupa’da bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı ve kullanıcı arayüzü tasarımcısının tecrübesine bağlı olarak aylık geliri 3.750 $ — 9.000 $ aralığındadır. Ülkemizde bu ücret aralığının yakın gelecekte hayal bile edilemeyeceğini düşünüyorum.

Türkiye’de aynı meslek gruplarının aylık gelirleri 3.000 TL — 8.000 TL aralığındadır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store