LOGO TASARIMLARI GİZLİ ANLAMLARI VE MESAJLARI

Logo bir firmaya ait karşı tarafta uyandırdığı his ve imajın toplamıdır. Kurumsal firmalar veya küçük firmalar sembol, çizim yazı karakteri kullanarak kendilerini müşterilerine kısaca ifade etmek isterler.

Logolar özel olarak üzerinde tasarım yapılabilen ve üzerinde ince ince düşünülen aynı zamanda verilmek istenilen mesajında verilebildiği marka imajlarıdır. Logolar kendi içerisinde sektöre veya markaya göre farklı anlamlar içerebilir. Bu anlam açık olabildiği gibi gizli ya da hemen fark edilmeyen türde olabilmektedir. Bazıları subliminal (bilinçaltı) mesajlar içerebilmektedir. Bilinçaltı deyince aklınıza hemen kötü şeyler getirmeyin; bunlar etkileme amaçlı küçük masum numaralar da olabiliyor.

Biz de bazı firma logolarını inceledik ve acaba bunlar bize ne anlatmaya çalışıyor? sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

Logo önemli bir konuymuş ve üzerinde bayağı düşünmüşler onu gördük. Tasarımlardaki sadelik de dikkat çekiyor.

FORMULA 1

Formula 1 logosu normal bir bakış açısı ile baktığınızda kırmızı alanda 1 sayısı varmış gibi durmaktadır. Ancak 1 sayısı kırmızı ile siyah alan arasındaki beyaz bölgede gizlenmiştir. Kırmızı alan ayrıca taralı alan ve hızı çağrıştırmaktadır.

formula-1-logo

Fedex

Hızlı gönderinin simgesi, Amerika’nın en ünlü kargo firmalarından Fedex’in logosunda yer alan beyaz oku görebiliyor musunuz? Şirket böylelikle müşterilerine çok hızlı teslimat yaptığı mesajını iletiyor. Oku görmeden bile işareti algılayan beyinin, insana bu hissi verdiği söyleniyor.

fedex logo

Amazon

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden ve sektöre birçok yenilik getiren olan Amazon’un altındaki ok, hızlı hizmeti ve memnuniyetten kaynaklanan güler yüzü simgeliyor. Ayrıca “Burada A’dan Z’ye herşey bulunuyor” mesajını taşıyor.

amazon logo

Cisco

Cisgo San Francisco merkezli bir firma. Adını buradan alıyor ve logosunda mavi elektromanyetik dalgaları gösteriyor ve burada San Fransisco ile özdeşleşmiş Golden Brigde köprüsüne atıfta bulunmuş.

cisco logo

Baskin Robbins

Baskin Robbins dondurma firması ve 31 farklı dondurma çeşidi ve 31 farklı tada sahip. Bunu ”b” ve ”l” harflerinin arasıdna pembe 31 rakamını yazarak belirtmiş. Mesajını vermiştir.

baskin robbins logo

Carrefour

Carrefour, Fransızcada “kavşak noktası” anlamına geliyor. Zaten şirketin logosu da bizlere bunu anlatmaya çalışıyor. Ortadaki negatif alanda şekillenen C harfini fark edebiliyor musunuz?

carrefour logo

Toblerone

Toblerone’nin logosu dışarıdan bakınca sıradan bir dağ manzarasına benziyor. Oysa iyice incelendiğinde Alp dağlarını simgeleyen resimde, bir ayı figürü yer alıyor. Böylelikle ilk kez İsviçre’nin Bern kentinde üretilen bu çikolatanın kökenine işaret ediliyor. Nitekim Bern kentinin simgesi de bir ayı figürüdür.

Toblerone logo

Nbc

NBC, ünlü bir televizyon kanalı olarak hayatın her rengini kucakladığını logosunda bizlere iletiyor. Peki ortadaki tavus kuşu figürünü daha önce fark etmiş miydiniz? Önceden görenler de ne göz varmış.

nbc logo

Sony

Sony’nin dizüstü bilgisayarları için kullandığı VAIO markasının logosunda analog ve dijital sinyaller bir arada resmedilmiş. VA harfleri analog sinyalleri oluştururken, IO harfleri dijital sinyallere karşılık geliyor.

sony logo

Sun

Oracle tarafından satın alınan Sun’un logosu, hangi yönden bakarsanız bakın Sun yazısını oluşturacak şekilde tasarlanmıştı. Fakat ilginçtir ki logoda ‘S’ harfi hiç yer almıyor. Logoyu tasarlayan ise bir sanatçı değil, üniversite profesörüydü.

sun logo

Verilen ince mesajlar ve anlamları inceledik. Kurumsal firmaların ne kadar önem verdiğini ve markalaşma adına önemini buradan anlayabiliyoruz.