Децентралізація

Що принесе Україні децентралізація

Унікальна обсерваторія в житомирській ЗОШ №8, сонячна електростанція на Кіровоградщині, інтерактивні уроки хімії та фізики на Рівненщині. Все — завдяки децентралізації.

В основі української реформи децентралізації — європейський принцип субсидіарності. Він передбачає, що рішення повинні прийматись на тому рівні, де вони будуть найбільш ефективними. В багатьох випадках — це органи місцевого самоврядування, які знаходяться найближче до громадянина.

Основна мета децентралізації в Україні — спроможні місцеві громади. Вони повинні самі забезпечувати себе якісними дорогами, освітніми та медичними послугами, теплом, гарячою водою та багато іншим. Вирішувати такі питання повинні саме на місцях: тут, на відміну від чиновників центральних органів виконавчої влади, краще знають, де потрібно відремонтувати дорогу, провести каналізацію чи посадити дерево.

1. Спроможні об’єднані територіальні громади. Зараз багато сіл та міст не спроможні надавати своїм жителям всі необхідні послуги. В них не вистачає фінансових ресурсів, необхідної інфраструктури (будівель, доріг) або навіть кваліфікованих кадрів. Велика кількість сіл, селищ, міст призводить до необхідності виділяти кошти на утримання великого управлінського апарату, в якому часто немає потреби. В результаті, мало що залишається на розвиток самого населеного пункту.

Реформа децентралізації передбачає об’єднання декількох населених пунктів в об’єднані територіальні громади (ОТГ). В результаті: замість багатьох рад, голів та виконкомів — лише один. Це дозволить значно зекономити кошти.

Задля гарантування спроможності громад маленькі міста, селища та села отримують набагато більше повноважень та джерел надходження лише в разі об’єднання (на відміну від міст обласного значення чи районів). Наприклад, лише в цьому разі частина надходжень від ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) залишиться в місцевому бюджеті, а це близько половини власних доходів в 2016 році. Також лише спроможні громади можуть самостійно приймати рішення щодо охорони здоров’я, освіти та соціальної допомоги — до прикладу.

Планується, що в новостворених об’єднаних громадах села будуть представлені в виконкомі старостами, яких вибиратиме сама громада. Реформа також передбачає ліквідацію обласних та райдержадміністрацій. Більшість їхніх функцій, відповідно до плану, виконуватимуть органи місцевого самоврядування. Натомість, депутати Верховної Ради повинні схвалити створення інституту префекта, який контролюватиме та наглядатиме за діяльністю місцевої влади. Районні та обласні ради, що належать до органів місцевого самоврядування, залишаються.

Сьогодні вже всі облдержадміністрації, крім Закарпатської, затвердили перспективні плани з об’єднання територіальних громад. Недоліком є наявність «сірих плям» — територій, які не включені до жодного з об’єднань. Хоча нещодавно вони отримали право приєднуватись до вже існуючих об’єднаних громад.

Наразі створено 413 об’єднаних територіальних громад (ОТГ) із запланованих близько 1,5–2 тис. Не всі відповідають перспективним планам. Проте якщо вони можуть забезпечити своїх жителів всіма послугами якісно, то уряд може визнати їх спроможними.

2. Повноваження. Місцева влада краще обізнана з потребами свого населеного пункту, ніж будь-хто з центральних органів виконавчої влади. Тому органи місцевого самоврядування — переважно новостворені об’єднані територіальні громади, райони та великі міста — вже отримали більші повноваження. Без них вони не змогли б забезпечувати своїх жителів всіма необхідними послугами.

Хоча слід зазначити, що законодавчо в певних сферах (до прикладу, охорона здоров’я, освіта, соціальна допомога, культура) немає чіткого розмежування повноважень між районом та громадою.

Серед повноважень: реєстрація нерухомості, фізичних та юридичних осіб, надання витягів з держгеокадастру, послуг з реєстрації місця проживання. Завдяки передачі функцій архітектурно-будівельного контролю та містобудування місцева влада зможе визначати сама, що й де буде (чи не буде) побудовано.

В багатьох населених пунктах створено центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), де українці можуть отримати чи надати більшість довідок та документів. Все в одному місці без необхідності звертатися до різних підрозділів окремо. Так, ЦНАП Слобожанського ОТГ (Дніпропетровська обл.) надає 108 адміністративних послуг.

Громада утримує та організовує роботу будинків культури, клубів, бібліотек, стадіонів та спортивних майданчиків. Відбувається також передача більше повноваження від районної до місцевої влади в сфері управління школами, дитсадками, первинної медичної допомоги.

Реформа в сфері освіти передбачає створення опорних шкіл. У випадку її успішного впровадження, дітям не доведеться відвідувати недоукомплектовані класи, де один вчитель навчає всьому, де немає відповідної матеріальної бази. Ніхто не змушуватиме закривати такі школи. Якщо громада зможе профінансувати. Проте навчальні заклади, де навчається менше 25 учнів, не отримають освітню субвенцію з державного бюджету.

Натомість передбачається, що до опорних шкіл учні зможуть їздити на автобусах. В приміщеннях повинно стати тепло завдяки заходам із енергозбереження, як наприклад, заміна вікон та дверей. Школи зможуть закупити комплекти інтерактивного навчання. Саме такою є, наприклад, опорна школа в Козинській ОТГ (Рівненська обл.). Особлива її гордість — справжній сучасний телескоп.

Щодо медицини, то місцева влада відповідає за первинну допомогу. Вторинні ж заклади — лікарні — у віданні районів, відповідно до плану реформи. Зокрема, на Буковині відкрито перший центр медико-санітраної допомоги (Глибоцька ОТГ). А в Черкасах в поліклініці ввели реєстратуру з електронним записом та електронну базу даних для пацієнтів. Планують також запровадити електронний підпис лікарів. Через неможливість змінити чи внести запис заднім числом, рівень корупції повинен зменшитись. Реформа медицини передбачає також створення госпітальних округів, де відповідні медичні заклади будуть присутні в тих населених пунктах й в тій кількості, в якій вони потрібні.

Місцева влада відповідає за надання комунальних послуг та розвиток інфраструктури. Проведення водогону, придбання трактору для прибирання снігу, ремонт тепло- та каналізаційних мереж, доріг — все це відповідальність громади.

Передбачається також створення муніципальної варти, яка слідкуватиме за дотриманням правопорядку, благоустрою, щоб не було незаконних звалищ, місць для паркування тощо. В її повноваження не входитимуть кримінальні справи.

Разом з цим, слід відмітити відмову МВС передавати ЦНАПам виконання своїх адміністративних послуг (наприклад, допуск транспортних засобів до участі у дорожньому русі чи виготовлення номерних знаків). Досі не надано місцевій владі можливість розпоряджатися землями за межею населених пунктів. А саме тут досить часто знаходяться джерела води чи, наприклад, сміттєзвалища.

Більше про повноваження тут.

3. Фінансування. Для того, щоб місцеві органи влади були спроможними виконувати покладені на них функції, необхідне адекватне фінансування. Для цього проведено перерозподіл податків для збільшення місцевих бюджетів. Додаткові кошти громади можуть використовувати для вирішення існуючих проблем на місцях або для їхнього розвитку. Наприклад, 10% податку на прибуток підприємств вистачить для ремонту 250 км автомобільних доріг (це більше, ніж протяжність дороги Н13 Львів-Самбір-Ужгород) та створення заводу по переробці сміття в кожному українському місті-мільйоннику. А податку на майно — на 1 720 карет швидкої допомоги, 200 тролейбусів та будівництво 12 сучасних шкіл.

Місцева влада також може самостійно визначати ставки деяких податків, хоча це стосується тільки місцевих зборів і держава обмежує межі коливань таких ставок, встановивши найбільший та найменший граничні показники. Музиківська ОТГ вже скористалась цим правом, проте не для підвищення, а навпаки — зменшення ставок — задля залучення інвесторів. В майбутньому розвиток бізнесу повинен забезпечити місцевий бюджет новими прибутками.

Крім того, на місцях — зараз вже більше можливостей розпоряджатися місцевими бюджетами, адже тут краще знають, куди потрібно чи куди краще вкладати кошти. Наприклад, станом на вересень 2016 року місцеві органи влади поклали 10 млрд. грн на депозити в державні банки. Проте деякі експерти відзначають, що вкладення грошей в певні проекти замість депозитів сприяло б розвитку бізнесу та створенню нових робочих місць і, в результаті, збільшенню податкових надходжень в майбутньому. Разом з цим, часто трансферти з держбюджету надходять часом із запізненням — і місцева влада просто не встигає їх використати.

Таким чином, фінансові надходження місцевої влади збільшились. Так, в 2016 році до місцевих бюджетів надійшло на 78 млрд. грн. більше, ніж в 2014 році (рік початку реформи). Серед інфраструктурних проектів, найбільше витрачають на ремонт доріг. Наприклад, у Вільховецькій ОТГ (Закарпатська обл.) відремонтовано 10 км доріг комунального та місцевого значення.

Також передбачені субвенції з державного бюджету до міських бюджетів. Проте в 2017 року освітню субвенцію передбачили лише на зарплати вчителям. Комунальні послуги, енергоносії, зарплати непедагогічного персоналу — з місцевих бюджетів. Крім того, медична субвенція в 2017 році не передбачає фінансування комунальних послуг та витрат на енергоносії з державного бюджету. Цим держава прагне стимулювати зацікавленість місцевих органів влади в запроваджені заходів з енергозбереження та енергоефективності. Експерти відзначають, що для багатьох громад таке додаткове фінансове навантаження є непосильним. Крім того, в 2016 році уряд не виділив субвенцій для місцевих бюджетів на фінансування пільг з послуг зв’язку, пільговий проїзд та деякі інші.

Інший механізм фінансової підтримки місцевого самоврядування — Державний фонд регіонального розвитку. За підтримки фонду вже реконструйовано та проведено капітальні ремонти будинків культури, клубів, дитсадків, шкіл, реконструйовано очисні споруди, побудовано котельні в різних населених пунктах України (більше тут).

4. Міжнародна допомога та підтримка. П’ятирічна програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) націлена на покращення якості державних послуг, розвиток місцевої економіки, боротьбу з корупцією та участь громадян в розвитку громад.

Завдяки проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, який фінансується Швейцарською Конфедерацією, розроблено аналітичні матеріали щодо самоврядування громад, відповідні онлайн-курси, створено Школу місцевого самоврядування. Також програма надає технічну та фінансову підтримку із покращення водопостачання, підтримує пілотні проекти у сфері поводження з твердими побутовими відходами на місцях та проводить інформаційні кампанії щодо реформи.

Програма «U-LEAD з Європою» фінансується ЄС та його державами-членами (Німеччина, Швеція, Польща, Данія) і реалізується Німецьким товариством міжнародної співпраці (GIZ) та Шведським агентством з питань міжнародного співробітництва і розвитку (SIDA). Вона передбачає освітні програми для місцевої влади та підтримку ЦНАПів: навчання персоналу, надання обладнання.

Рада Європи надала експертну підтримку Україні для імплементації реформи децентралізації, щоб вона відповідала найкращим європейським практикам.

Спільний проект ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» підтримує ініціативи громад щодо покращення умов проживання людей в селах та містах, включаючи відновлення соціальної та комунальної інфраструктури у пріоритетних сферах охорони здоров’я, екології, управління водними ресурсами, покращення управління житловим сектором, енергоефективності і місцевого економічного розвитку.

Оновлено 9 червня 2017 р.

Like what you read? Give Європейський Союз в Україні a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.