Переваги та недоліки британської системи охорони здоров’я, яку впроваджує Україна

Цього року Україна має розпочати впроваджувати реформу системи охорони здоров’я. В результаті, українська медицина має нагадувати британську, адже саме британська модель лежить в основі реформи.

Якими є її плюси? Та як британці борються з мінусами такої моделі? — відповіді на ці питання дозволять краще зрозуміти, що чекає українську медицину, та уникнути помилок.

Суть та результати

Велика Британія прагне забезпечити безкоштовний доступ до медицини всіх її громадян. При цьому якість послуг має бути високою, а витрати з державного бюджету на охорону здоров’я — мінімальними.

За більшість послуг — обстеження, імунізацію та вакцинацію, візит до “вузьких” лікарів-спеціалістів та перебування в лікарні, візит до лікарів загальної практики (терапевтів та педіатрів), реабілітацію, ліки по рецепту тощо — британці не платять нічого. За них платить держава із загальних податків.

Доплата потрібна лише під час візиту до стоматолога. А повна оплата — до офтальмолога та за ліки, якщо їх купувати без рецепту.

Наприклад, жінка, якій потрібно замінити тазостегновий суглоб при артриті, спершу йде до лікаря загальної практики. Візит є безкоштовним. Лише цей лікар може направити далі до більш “вузьких” спеціалістів — у цьому випадку до ортопеда. Жінка сама вибирає лікарню, до якої звернутися. Її безкоштовно огляне ортопед й направить на операцію. Після реабілітації за її здоров’ям буде спостерігати знову лікар загальної практики.

Єдине за що вона матиме заплатити — це за рецепт на ліки, й це лише в Англій. В Уельсі, Шотландії та Північній Ірландії рецепти безштовні.

Також додатково вона може придбати приватну страховку й лікуватись у приватних лікарнях. Тут менші черги й більший вибір медичних послуг. Проте лише близько 11% британців в 2015 році мали такі додаткові страховки.

Варто відзначити, що між системою охорони здоров’я Англії, Шотландії, Уельса та Північної Ірландії існують певні відмінності. Вони отримують фіксовану суму з загального бюджету Британії, а далі самі вирішуть як нею розпоряджатися.

Хоча медицина в Британії й безкоштовна, витрати з держбюджету менші, ніж в середньому в Європі. При цьому щонайменше 50% громадян задоволені або швидше задоволені системою охорони здоров’я в країні. Стан здоров’я британців покращується, хоча цей показник для Британії є одним з найгірших серед 11 країн світу з найвищими доходами.

Останніми роками перед британською системою охорони здоров’я виникає все більше нових викликів: зростає кількість людей похилого віку, які частіше звертаються до лікарів; збільшується вартість послуг; також дає про себе знати й фінансова криза. Тому Британія має ефективно використовувати кошти, зберігаючи при цьому якість послуг. Отже, як їй це вдається?

Ефективність

Щороку Британія виділяє фіксовану суму на медицину. Заклади охорони здоров’я не можуть її перевищити. Вони змушені витрачати менше, зберігаючи високу якість.

Все більше коштів Британія витрачає на первинну медицину — це профілактика захворвань та їх лікування на ранніх стадіях. Цим займаються лікарі загальної практики. На цьому етапі витрати на лікування є меншими. Разом з тим, все ще непропорційно велика частина бюджетних грошей йде на лікарні (вторинна медицина).

Вартість вторинної медицини вища порівняно з певинною. Тому пацієнт не може звертатись до “вузького” спеціаліста чи потрапити в лікарню без попереднього звернення до лікаря загальної практики. Останній є точкою входу в британську систему охорони здоров’я. Це дозволяє уникати марного витрачання часу та ресурсів в лікарнях на випадки, для яких існують лікарі загальної практики.

Також в Британії зменшується кількість малих лікарень. Замість них — великі заклади. Тут більш якісна техніка. Крім того, на утримання великої будівлі йде менше коштів, ніж на декілька малих.

Спеціальні державні органи перевіряють якість послуг у лікарнях. Якщо лікарні неефективні, їх закривають. Зберігають лише ті, в яких надають якісні послуги, — виліковують людей.

В лікарнях зменшується кількість койок. Натомість, більша увага приділяється одноденним хірургічним втручанням, амбуляторіям та реабілітації.

Лікарням платать на за кількість місць в стаціонарі, а лише за надані послуги. Це також дозволяє зменшити марнування бюджетних коштів.

Значні зміни відбулись в стоматології. Раніше в Британії пацієнти платили за кожну пломбу, протез чи коронку. Тому стоматологи часто встановлювали більше цих матеріалів, ніж потрібно. При цьому стан здоров’я ротової порожнини суттєво не покращувався. За новою системою (з 2006 року) стоматологам платять не за кожний стоматологічний матеріал, а за курс лікування. Тобто якщо це пломбування, то Ви платите однакову суму, незалежно від кількості встановлених пломб.

Якість

Британія також розвинула систему стимулювання якості наданих медичних послуг.

Так, гонорари лікарів загальної медицини залежать від кількості пацієнтів. Вони можуть брати на себе надання додаткоих медичних послуг за додаткову плату. Якщо ці лікарі погодяться на зовнішню оцінку якості роботи й наберуть достатню кількість балів, їм дають грошову надбавку. Таким чином, наприклад, вдалося зменшити частоту повторного звертання пацієнтів з діабетом.

Лікарів “вузького” профілю також стимулюють до покращення якості шляхом преміювання. Хоча в Шотландії цю практику призупинено в 2010 році.

Дохід лікарень залежить від досягнення попередньо визначених цілей та показників. Це перш за все стосується лікарень екстренного реагування й амбулаторій.

Електронна охорона здоров’я

В 2013 році Британія відмовилась від програми впровадження інформаційних технологій в медицину через високу вартість й відсутність оікуваних результатів. Проте деякі її елементи залишились.

Так, в Англії Ви можете забронювати час візиту до лікаря онлайн. Дані про ліки, які Ви приймаєте, та алергії зберігаються в електронному вигляді. В іншій електронній системі присутні Ваші рентген-знімки, результати ендоскопій, МРТ та інша медична візуалізація. А якщо Ви використовуєте певні ліки регулярно, то завдяки електронній системі рецептів не потрібно кожного разу йти до лікаря за рецептом. Рецепт вже пристній в елетронній системі аптеки, яку Ви обрали.

Велика Британія поставила собі ціль перевести всі дані та документи в онлайн-формат до 2020–2023 року.

Недоліки

Основна проблема британської медицини — це довге очікування прийому у лікарів. Все через зменшення кількості койко-місць в лікарнях та зростання навантаження на лікарів через старіння нації.

Щоб хоч якось вирішити питання довгих черг, в Англії запроваджено програму, яка дозволяє зробити рентген, ультразвукову діагностику, ендоскопію чи іншу медичну візуалізацію в іншому закладі, навіть приватному, якщо час очікування перевищує 13 тижнів. Схожа програма діє в Північній Ірландії — тут час очікування в черзі має перевищувати 9 тижнів. В Уельсі такої програми немає, а в Шотландії з 2009 року вісім діагностичних тестів можна зробити в іншому закладі охорони здоров’я, якщо час очікування перевищує 6 тижнів.

Водночас через кризу Британія зменшує фінансування охорони здоров’я. Через те, що державні кошти частом не надходять, деякі лікарні страждають від дефіциту коштів.

Критики також відмічають, що державні стандарти оплати послуг лікарень є занизькими і насправді не покривають реальні витрати. Тому часто відповідні органи відмовляються від оплати лікарням лише за надані послуги і натомість надають їм фіксовану суму, незалежно від того, які послуги надано й в якій кількості.

Отже, британська система охорони здоров’я є достатньо ефективною та якісною. Проте є й свої недоліки, такі як зростання дефіциту та черги, довгі очікування прийому у лікаря, що загалом характерно й для інших країн ЄС.

Дата: 28 лютого 2018 р.

Автор: Руслан Мініч, аналітик, ГО “Інтерньюз Україна”