Evde Saç Bakımı

Saç bakımı oldukça önemli bir konudur. Özellikle para kazanmak için son zamanlarda iyi gösterilen saç bakım yöntemlerinden sıkılanlar için evde saç bakımının öneminden, evde saç bakımından ve evde yapılan saç bakım maskelerinden bahsedeceğiz. Yazımızın yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz.

Evde Saç Bakımının Önemi

Saçlar için bir ton tavsiye bulunmaktadır. Anneler ‘saçlarınızı yağlandırın’ diyerek saç kuruluğunu engellemek isterken kuaförünüz yeni saç bakım maskelerini — kimyasallar ile yapılanlar- tavsiye eder. Tedavi seçiminizi yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.Saç bakımında ilk adım diyetinizdir ve diyetinizdeki en önemli iki şey demir ve proteintir. Saç hücreleri vücudun en hızlı büyüyen hücreleridir, ancak hayatta kalmak için gerekli olan besin değerlerini almadığınız zaman ilk yıpranan da saçlarınızdır.

Diyetinize yapraklı sebzeler, balıklar, kabak çekirdeği, fasulye, nohut, soya fasulyesi ve tahıl gibi demir açısından zengin yiyecekleri eklemeli ve saç sorunu yaşarken önce doktora görünmelisiniz. Bu şekilde saçlarınızı daha sağlıklı tutabilir ve evde yapacağınız bakımlar ile saçlarınızı daha ışıltılı kılabilirsiniz. Evde saç bakımında en önemli olay doğal ürünlerin kullanılmasıdır. Bu evde saç bakımının avantajıdır.


Evde Saç Bakımı

  • Günde 100–150 arasında saç kaybetmek normaldir, bu yüzden saçlarınızı tararken küçük bir demet gördüğünüzde panik yapmayın.
  • Saçları kırılgan oldukları için ıslak saçları çok dikkatli bir şekilde tarayın. Geniş dişli tarağı alın ve köklerinden saçlarınızın uçlarına olabildiğince hafifçe tarayın.
  • Kahverengi ve kaba bölünmüş uçlardan kurtulmak için birkaç haftada bir saçlarınızı kestirin. Tekrar kırık ve bölünmüş uçlara sahip olmak istemiyorsanız her 6 ile 8 haftada saçlarınızın yaklaşık 1 / 4'ünü kesin.
  • Saçınızı her gün yıkamayın ve istediğiniz zaman saç uçlarına biraz saç kremi uygulayın. Aynı marka şampuan ve saç kremi kullanın.
  • Saçlarınızı soğuk su ile durulayın hem kuvvet hem parlaklık için iyidir.
  • Yiyeceklerimizin arkasındaki etiketler gibi, şampuanların arkasındaki etiketlerde çoğunlukla okunmaz. Son birkaç yılda, şampuanlarda sülfat üzerine yoğunlaşıldı. Sülfatlar nedir? Şampuanınızın köpürmesini sağlayan kimyasal maddelerdir. Sülfatsız şampuanlar kullanmaya özen göstermelisiniz. Çok köpüren şampuan iyi şampuan demek değildir!
  • Kuru saçlarınız varsa, saçlarınızı boyatmamanız en iyisidir. Ancak, kahverengi o muhteşem gölgeye karşı koyamıyorsanız, özellikle de kışın güneşinin altında,limon, papatya çayı veya bal kullanın, çünkü bunlar büyük saç açıcıları olarak çalışırlar. Dışarı çıkarken suya limon suyu ekleyebilir ve saçınıza püskürtebilirsiniz. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra demlenmiş papatya çayıyla yıkayabilir veya saçınızı yıkamak için kullandığınız suya bal ekleyebilirsiniz.

Bu temel ipuçlarının yanı sıra, size uzun bir yol kat edecek birkaç evde saç bakım maskesi sunabiliriz. Ev yapımı maskeler saçlarınızı daha sağlıklı kılmanın yanında saçlarınıza ışıltı kazandıracaktır.

Evde Yapılan Saç Maskeleri

Yumurta ve zeytin yağı maskesi : Saman benzeri kuru saçlarınız varsa, sorunlarınıza çözüm olacak bu maskeyi kullanabilirsiniz. Yumurtalar A, B12, D ve E vitaminleri, yağ asitleri ve protein bakımından zengindir. Protein kökleri güçlendirmeye yardımcı olur, yağ asitleri doğal bir saç kremi gibi çalışır ve B12 saçlarınıza hacim kazandırmaya yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızdaki eksik keratin tabakasını geri kazandırır. Zeytin yağı ise saçlarınızın nem dengesini sağlar ve kurumasını engeller. Saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak 1 veya 2 yumurta ve 3 tatlı kaşığı zeytin yağını iyice çırpın ve saçlarınıza sürün karışım kuruduğunda saçlarınızı yıkayın.

Avokado ve badem yağı maskesi: Lezzetinin yanında saç bakımında da kullanılan avakado , badem yağı ile karıştırılıp saça sürüldüğünde saçlarınızı daha canlı hale getirmektedir. 15 dk bekletmeniz ve saçlarınızı yıkamanız yeterlidir.