Ataş, AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nı ziyaretinin ardından, Türkiye ve Suriye’nin 900 kilometrelik bir sınır hattına sahip olduğunu söyledi.

Esed’in 5 yıldır izlediği politika ve yaşananlardan dolayı milyonlarca insanın Suriye’den Türkiye’ye göç ettiğini belirten Ataş, “Bu güne kadar maalesef 500 binin üzerinde insan orada hayatını kaybetmiştir. Oradaki kargaşadan fırsat bularak gerek PYD gerekse PKK’lı ve DAİŞ üyesi birtakım terör örgütü mensupları, Türkiye sınırına yığınak suretiyle o 900 kilometrelik sınırı tamamen kontrolleri altına almaya çalıştılar” diye konuştu.

Darbe teşebbüsünün altında yatan asıl amacın Türkiye’yi işgal olduğunu ifade eden Ataş, şöyle devam etti:

“Darbe girişimi ile gerçekleştiremedikleri heveslerini acaba oradan Türkiye’ye birtakım sızmalar yapmak suretiyle gerçekleştirebilir miyizin planlarını uygulamaya koydular. Cerablus bu anlamda Türkiye açısından önemli bir noktaydı. Orayı da kendi kontrollerine geçirmek suretiyle Türkiye’ye buradan nasıl sızabiliriz diye bir uygulamaya geçmişlerdir. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, başta Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimizin başında olan sayın Başbakanımız Binali Yıldırım güvenlik güçlerimizle birtakım görüşmeler yaptı. Yapılan istişareler soncunda Türkiye’nin güvenliği açısından Cerablus’a bir gece operasyon yapılması için karar kılındı. Sabah saatlerinde 5 gün önce Cerablus’a girilerek kontrol sağlanmış oldu. Burada henüz her şey bitmiş değildir. Orada rahat bir kontrol mekanizması oluşuncaya kadar ve Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçinceye kadar buradaki operasyonlar devam edecek diye tahmin ediyorum ve etmelidir de.”

“Türkiye’nin güvenliği açısından operasyonlar devam edecek”

Hem Cerablus’ta yaşayan insanların güvenliğinin hem de Türkiye’nin iç güvenliğinin önemli olduğunu vurgulayan Ataş, Türkiye’nin geleceği açısından tehlikelerin ortadan kalkması sağlanana kadar operasyonların devam edeceğini dile getirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ataş, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yaşayan bazı Suriyeliler, operasyonun ardından güvenli olan bölgelere dönmeye başladı. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi bizim hiç kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Sadece Türkiye’nin güvenliğini sağlamak bizim de boynumuzun borcudur. Güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin yükümlülüğü altındadır. Biz Türkiye’yi güvenli hale getirmek için bu hareketleri yapmak mecburiyetinde olduğumuzu hissediyoruz. İnanıyoruz ki inşallah bugüne kadar başarılı bir şekilde süren operasyonlar bundan sonraki süreçte de devam edecektir.”

Ziyarette, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, Ataş’a Selimiye Camisi’nin yer aldığı bir tablo hediye etti. AA

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.