Vanahundi inimesed — Mailiis Laur

Mailiis on Taarka Pärimusteatri suvelavastuse “Vanahunt” lavastuskunstnik, kes loob läbi lavakujunduse, dekoratsioonide ja kostüümide füüsilise Vanahundi maailma, milles näitlejad mängivad.

Kui ma sõidan rongiga Tartust edasi lõuna poole, siis läheb tuju kohe heaks. Siin on väga ilus, ma nagu siseneks teise maailma. Loodus on võluv, väike ja põnev. Mul tekib metsas kõndides alati tunne, et kuskil põõsa taga peitub midagi rohkemat, kui esmapilgul tundub.

Olen Kesk-Eestis kasvanud, seal on maastik suurem, avatum ja ootuspärasem. Olen harjunud, et teed on sirged. Siin võid sa samuti minna mööda loogilisi maanteid, aga metsa vahel viib imeilus salarada sind samasse kohta välja. Avastasin Treski Küünist otsetee ööbimiskohta, mis on kaks kilomeetrit lühem, kui mööda maanteed minna. Üks väiksem tee keerab suure maantee pealt ära, seal on üks lehm keset põldu. Lehma järgi saab teeotsa kätte, ta on alati seal. See on armas liivatee, mis kulgeb läbi heleda läbipaistva männimetsa. Ideaalne Eesti mets. Maastik liigub siin dünaamiliselt ja elu on sulanud maastikku sisse.

Ma olen uurinud kirjatöid ja vaadanud pildimaterjali, et aru saada Vanahundi-aegsest maailmast. Vanahundi juttude mõtteviis on nii teistsugune, et seda on tänapäeval raske ette kujutada. Tol ajal põhines maailma mõistmine loogikal, mis meie jaoks tundub täiesti ebaratsionaalne. Näiteks ei pea Vanahundi juttudes tõestama, kas jumal on olemas või mitte, traditsioon põhjendab selle ära. See on maailmakord, milles keegi ei kahtle.


Seto jutuvestja Feodor Vanahundi musta huumoriga vürtsitatud lood Taarka Pärimusteatri suvelavastuses “Vanahunt” Treski Küünis.
3. augustil kell 19.00 
4. augustil kell 19.00 
9. augustil kell 19.00 
10. augustil kell 19.00 
11. augustil kell 17.00 
12. augustil kell 13.00 
12. augustil kell 19.00 
14. augustil kell 19.00 
30. augustil kell 19.00 
31. augustil kell 19.00

www.taarkateater.ee
Piletid www.ticketer.ee/taarka

Teksti koostas Eve Tisler. Fotode autor Kärt Petser.

Sarjast “Vanahundi inimesed” ilmunud lood:
Martin Tikk — näitleja
Claus Mootse — näitleja

Teised Vanahundi inimeste lood varsti tulekul:
 Agur Seim — näitleja
 Jekaterina Burdjugova — näitleja
 Artur Linnus — näitleja
 Eduard Tee — näitleja
 Elerin Tammel — valgustaja
 Siim Angerpikk — näitleja
 Vootele Ruusmaa — näitleja
 Kristian Põldma — näitleja
 Liisa Koemets — muusik
Helena Kesonen — lavastaja