Bile Bile O Kaloriyi Alacak Mısın?

Görmeyince gönül katlanıyor. Hani kafanda tahmini bir sayı var ama “yok ya o kadar da değildir” diye içinden geçiyor.

Dünyaca ünlü, logosu “M” olan fast food zincirinin Danforth şubesindeyiz. Hayır canım, olur mu öyle şey biz yemeğe gelmedik, bir arkadaşa alacağız. Yoksa ben son bir aydır gayet fast food türünden uzak duruyorum. Evde Eray kardeşimin pişirdiği ev yemekleri ile besleniyorum. Ne işim olur. Neyse konu bu değildi ya. Göbeği ay dede olan biri olarak kendimi savunmam lazımdı önce.

M’deyiz. Kasaların üstüne yazılmış bir uyarı dikkatimizi çekiyor önce:

“Adults and youth (ages 13 and older) need an average of 2,000 calories a day, and children (ages 4 to 12) need an average of 1,500 calories a day. However, individual needs vary.”

“Yetişkinler ve gençler (13 yaş ve üzeri) günde ortalama 2.000 kaloriye, çocuklar (4 ila 12 yaş arası) günde ortalama 1,500 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte, bireysel ihtiyaçlar değişim gösterebilir”

Sonra kafamızı yukarıdaki menülerin olduğu tabloya çeviriyoruz ve her hamburger menüsünün, içeceklerin, menülü veya sandviç hallerinin, kızartma ürünlerinin tek tek ve kocaman şekilde kalorilerinin yazıldığını görüyoruz. Baya baya fiyatlarının yanında “BigMac $9.90–1250 Cal şeklinde gözümüze sokmuşlar.

Evet, bizde hemen, 1250 ise günde bir tane gömeriz ya diye düşündük. Siz de öyle düşündüyseniz şu habere alalım sizi: “McDonald’s davayı kaybetti: Hamburgerlerin içindeki “et”, hayvansal yağ hamuru ve amonyaktan oluşuyor.”

Aynı şekilde Starbucks kahve zincirinde de kalori içerikli menüleri görünce dedim ki yeni bir kanunla karşı karşıyayız. (Chai tea latte de hayvan gibi kalori varmış, çok üzüldüm :( )

Araştırmacı kimliğim sayesinde Aralık ayında uygulanmaya başlayan ve 1 Ocak itibariyle zorunlu hale getirilen Ontario Eyaletinin yasasını buldum. Bunu neden yaptım hiç bilmiyorum.

Bu yasa ile birlikte insanların bir nebze olsa da daha dikkatli olmaları ve aldıkları kalorileri hesaplayabilmeleri amaçlanmış. Gerçekten de koskocaman puntolarla önünde bir yiyeceğin kalorisi yazıyorken, en çok kalorili olanı tercih etmek zor. Özellikle fast food zincirlerinden arkana bakmadan kaçmak isteyeceğine eminim. Tabii o bilinci kafanda oturtabildiysen.

Bir kez daha insan odaklı yasalarıyla gönlümüzü kazanan Kanadalı devlet adamlarını takdir ediyor, darısının ülkemizin başına gelmesini temenni ediyoruz diyeceğim ama bugün mecliste kim kimi ısırmış? Bilen var mı?

Az kalorili ve sağlıklı kalmanız dileğiyle. ( 5 kilo verdim ya, sağlık yazıları yazıyorum hahahahaha)