Photo by Immo Wegmann on Unsplash

Çok uzun zamandır bu mecralara yazmıyordum. En son yazım Türkiye’deki Darbe girişiminin olduğu günmüş. Şimdi bakıyorum kendi doğum günümde bir manifesto yazmışım ve bir süre bu ortamlardan uzak duracağımı deklare etmişim. Hatta yazılarıma ara verirken aynen şu cümleyi kullanmışım:

Uzunca bir ara vererek huzurlarınızdan ayrılıyorum. Yazının başında da söyledim çok önemli bir sebep olmadığı sürece yazmayı düşünmüyorum.

4 yıldan fazladır o “çok önemli sebep” neredeyse yoktu ancak 2020'nin Mart ayı ile distopik bir filmin içine bodoslama girdik.

11 Mart 2020'den beridir Coronavirüslerin en yenisi ile pandemide yuvarlanıp duruyoruz. Benim de yakınlarımdan olsun, tanıdıklarımdan olsun kayıplarım oldu. …


Yaşam penceresinden her an deneyimlediğimiz olaylar bize tecrübe olarak geri dönüyor. Bana göre hayat içerisindeki en önemli meziyetlerden biri, bu tecrübelerden ne kadar yararlandığımız ve hayatımızı anlık yada kısa dönemlik şekillendirirken tüm bunlara ne kadar önem verdiğimiz.

Yaptığımız her hatanın bedelini öyle ya da böyle bir şekilde ödüyoruz. Atalarımız buna da harika bir deyim ile cevap vermiş: “Ektiğini biçersin…”.

Bugün bu yazıyı yazıp sizlerin önüne koyuyorum belki ama bu yazının temeli çok daha eski. Onlarca kelime yazıp, ağdalı bir çok cümle kurduktan sonra defalarca sildiğim oldu. Kendi içimdeki analizlerimi bitirdim, eteğimdeki taşları döktüm, fazlalıklardan kurtuldum zaten.

Elimden geldiğince kısa tutmaya…


evren-cover-sea-star-on-the-beach-at-sunset-2560x1600
evren-cover-sea-star-on-the-beach-at-sunset-2560x1600

Siz bu satırları okurken ben ufkun güzelliğine bakacağım, güneşin doğumunu ve batışını izleyeceğim. Nefes alacağım, yaprakların rüzgarda salınmasını izleyeceğim. . .

Hayatın koşuşturması içerisinde kısa süreliğine kendi içime döneceğim. Kendimle hesaplaşacağım. Eteğimdeki taşları bir kez daha dökeceğim.

Kısa süreliğine de olsa manevi olarak huzur duyacağım bir ara veriş olacak hayatın bu acı koşuşturmasına.

2 senedir buna gerçekten ihtiyacım vardı…

Görüşmek üzere…


Başlığa bakınca “Hayır, 4G değil 4 buçuk G!” diyebilirsiniz. Ama dünya üzerinde 4.5 G diye bir şey yok. Teknik olarak yok. Tabi bazı farklı synonym’ler var. Bizimkisi ise IMT-Advanced’in karşılığı için seçilmiş bir PR çalışması ürünü maalesef. Telefonlarımızda da 4G ya da LTE değil 4.5 G yazacak. Komik di mi :)

Yarın 4G’ye adım atacak ülkemizde büyük şenlikler, eğlenceler beklemiyorum.

Hayatımızı da anında değiştirecek bir teknoloji değil.

Ama 4G konusunda maalesef rekabetin de içine etmiş durumdayız… Neden mi? Kendimce kısaca anlatayım…

4G konusunda bu yazıda geciktiğimizi anlatmıştım. Teknik detaylara girmenin şu aşamada bir anlamı yok çünkü toplum olarak yaşamadıkça her…


Bir yıl daha bitti…

Ömrümüzden geçen; 12 ay, 52 hafta, 365 gün…

2015 yılı diğer yıllara nazaran benim için güzel geçti diyebilirim. Bu seneye girmeden evvel bazı hedefler koydum 2015 yılı için. Hepsini gerçekleştiremesem de yüksek bir oran yakaladım diyebilirim.

Daha önceki yıllarda hepsi “aklımda” olan hedeflerimi 2015 yılı içerisinde yazılı hale döktüm. Bilirsiniz, biz türk insanının klasik yapısı vardır. Bu tür listeler genelde kenarda durur ve zaman zaman konulan hedefler için çaba gösterilir. Ama ben inadına listemdeki “makul” hedeflerimin bir kısmını yıllardan sonra ilk defa gerçekleştirdim.

[caption id=”attachment_3652" align=”aligncenter” width=”628"]

checklist-628x363
checklist-628x363

Siz de mutlaka hedefler koyun hayatınız içerisine. …


Yeni nesil direkt olarak internet ve teknoloji’nin içerisine doğdular. Daha 1 yaş civarında bizim akıllı telefonlarımızı ellemeye ve kullanma teşebbüslerine başlıyorlar. Daha da büyüdükleri zaman ya ayrı bir cihaz alınıyor ya da eski cihazlarımızı kullanmaya başlıyorlar. Biraz daha zaman geçince de notebook ya da masaüstü PC’mize el atmaya, mouse kullamaya, internet’e girmeye başlıyorlar…

Ebeveynler için en önemli sıkıntılardan birisi de çocuklarımızın cihaz kullanımını kısıtlama konusudur. Çocuklar çoğunlukla oyun, paint ile çizim ya da youtube üzerinden çoğu zaman eğitici ve eğlenceli video izlemekte. Çoğu ebeveyn ise bilgisayar kullanımını kısıtlamak için ya bilgisayarı ortadan kaldırmak, klavye ya da mouse’u saklamak, “höt,zöt” veya…


İçerik fakiri olan Türk sitelerini hızlıca bitirdikten sonra çeşitli yabancı sitelere (ingilizce tabii ki) yöneliyorum. Çünkü Türkiye’deki gündem daha çok “Ben daha üstünüm sen değilsin şerefsiz…” mantığında ilerlediğinden oldukça geriliyor ve sıkılıyorum.

Yabancı sitelerde gezinirken geçtiğimiz haftalarda deprem etkisi yaratan bir HBO belgeseli ile ilgili haberler gördüm. Belgeselin adı “Going Clear: Scientology and the Prison of Belief”

Going_Clear_Poster
Going_Clear_Poster

Belgesel ile ilgili hem destek verici yorumlar yapılırken bazı ilginç sitelerde ise belgesel yerden yere vuruluyordu. Dayanamadım ve illegal yöntemler kullanarak belgeseli izledim. (Meraklısına not: Youtube üzerinden bulabilirsiniz belgeseli) Belgesel Lawrence Wright’ın “Going Clear” isimli kitabından uyarlanmış.

Bu yazıda size oturup tarikatın kurucusu…


Terminator filmlerini bilmeyen yoktur. Kısaca bahsetmek istersem; yapay zeka’nın kendi bilincini kazanarak en büyük düşman olarak insanoğlunu görmesi ve tüm sistemleri ele geçirerek savaş açması, dünyaya hakim olması ile birlikte insanoğlunun direnişini anlatır.

Filmde yer alan ve hemen her türlü elektronik cihazı kontrol eden yapay zeka’ya verilen isim de Skynet’dir.

Günümüz dünyasında ise Skynet benzeri bir yapılanmaya doğru gidiyoruz. Telefonlarımız akıllandı, otomobillerimizin akıllandı ama yaygınlaşmadı. Kendi kendine giden araçlar geliştiriliyor.

Yakında evlerimiz akıllanacak ve bize yaşattıkları konfor sayesinde ilk aşamada pek güzel şımaracağız. Kontrol kısmen de olsa yapay zeka’ya geçecek.

Peki nedir bu Skynet benzeri yapı. Benim gözümde o yapı…


Hepimizin en az 1 adet e-posta adresi var. Ağırlıklı olarak web tabanlı e-posta sistemlerinden hotmail (ya da yeni ismi ile outlook.com), Gmail ya da Yahoo uzantılı. Çalıştığımız kurum ve kuruluşlar da iş için bizlere e-posta adresi veriyor. Tüm bu hengame içerisinde bir de akıllı cihazlarımıza tanımlıyoruz posta kutularımızı.

iris security
iris security

Tüm bu e-posta karmaşasında bir de diğer sitelerin (alışveriş, forum vb) şifreleri de var ki genelde yapılan en büyük yanlış tüm şifrelerimizi aynı yapmak. Herhangi bir şifremizi kaptırırsak bir bardak soğuk su içebilme riskimiz çok yüksek. Yurtiçi ve dışında yapılan çeşitli araştırmalarda genelde aynı şifreleri ya da birbirine çok benzer şifreler kullanıldığı…


Yaklaşık 9 ay kadar önce bu yazıdaOlmazsa Olmaz Android Uygulamalar” şeklinde bir yazı kaleme almıştım. Şimdiye kadar en çok ilgi çeken yazılarımdan birisi olmuştu. Geçen süre zarfında yazıda bahsetmiş olduğum uygulamaların çoğunu kullanmamaya başladım çünkü daha iyi ve kullanışlı uygulamalar yerlerini aldı.

Teknoloji’nin hızla geliştiği bir ortamda önceki yazım artık tarih öncesi zamanda kalmış görünüyor.

Bu yazıda son zamanlarda kullandığım ve çevremde herkese tavsiye ettiğim uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

Android cihazı olanlar için “BANA GÖRE” çok faydalı uygulamaları bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar.

Amber Weather

amber-weather-logo
amber-weather-logo

Önceki yazıda uzun zamandır kullandığım Weather and Clock Widget’ı tavsiye etmiştim. Derken bu uygulama…

Evren YILDIZ

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store