למה איני מאמין באלוהים

אי אפשר להוכיח את אי-קיומו של אלוהים

אתמול נפגשתי עם איש מוזר, הוא טען שאלוהים שלו זה ‘חד הקרן הוורודה הבלתי נראית’. במהלך השיחה הסברתי לו שחד הקרן שלו לא קיימת והוא ענה: ‘תוכיח שהיא לא קיימת’. לא יכלתי לעשות זאת וגם אתם אם תנסו לא תוכלו. אי אפשר להוכיח דבר שהוא בלתי נראה, אך זה לא בהכרח מעיד על קיומו.

למה דווקא הוא

לפי ממצאים ארכאולוגים במהלך אלפי השנים האחרונות היו קיימים אלפי אלים כמו זאוס אל השמים היווני, רע אל השמש המצרי ויהוה האל של הדתות האברהמיות והיהדות בפרט.

אז איך אנחנו יודעים מיהו האל האמיתי? יש לחפש ‘טביעות אצבע’ שהשאיר האלוהים בו אנו מאמינים לפי ספרי הקודש של אותה הדת ולבדוק האם זה באמת התרחש במציאות.

השיטה המדעית

השיטה המדעית היא אובייקטיבית, היא אינה נוצרה להפרכת רעיון ספציפי, כל מטרתה היא ניסיון למצוא את האמת. השיטה עזרה לנו להבין את טיבו של היקום והוכחות להצלחתה ניתן לראות בטכנולוגיות החדשות בהם אנו משתמשים(תרופות, מחקר החלל, בטיחות מזון ורכבים, מחשבים, טלפונים, טילים, הנדסה ביולוגית לאוכל, ניתוחים, חלקי גוף ביונים ועוד).

בסיס השיטה מושתת על התוודותנו בבורותנו (שאיינו יודעים הכל) ועל התבססות על צפיות ומתמטיקה. אם תוכיח שהתצפית או המשוואה עליה נערך מחקר שגויה — המדע יפסול אותו. כל שאתה צריך לעשות זה להראות שזה אחרת. בספר קיצור תולדות האנושות נכתב:

“אפילו כאשר מדענים מספקים תשובות מלאות על שאלות מסוימות, הם מדגישים שאין אלו תשובות אבסולוטיות או אמיתות נצחיות. אלו בסך הכל התיאוריות הטובות ביותר שיש כרגע, וסביר שהן יופרכו או ישוונו בעתיד.”

לכן בעזרת שיטה זו ניתן להבין כי ממצאיה הם הקרובים ביותר לאמת ואותם צריך להשוות ל’טביעת האצבע’ שהשאיר האלוהים.

להעמקת הלמידה על השיטה המדעית לחצו כאן.

האם הממצאים של האל שלנו תואמים לעובדות?

מכיוון שרוב האנשים מאמינים באל שנכתב בכתבי הקודש היהודים, התנ”ך, אתייחס בקטע זה רק אליו.

המבול

אחד האירועים המוזכרים בתנ”ך שאם התרחש היה משאיר ‘טביעת אצבע’ גדולה בכדור הארץ הוא המבול.

“וַיִּמַח אֶת-כָּל-הַיְקוּם אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הָאֲדָמָה, מֵאָדָם עַד-בְּהֵמָה עַד-רֶמֶשׂ וְעַד-עוֹף הַשָּׁמַיִם, וַיִּמָּחוּ, מִן-הָאָרֶץ; וַיִּשָּׁאֶר אַךְ-נֹחַ וַאֲשֶׁר אִתּוֹ, בַּתֵּבָה.”

‘כל היקום וכל החיות פרט לנוח ומי שאיתו’ נכתב, אך לפי מחקרים שנעשו אין בכדור הארץ בכלל מספיק מים בשביל דבר כזה ואין עדויות לאירוע כזה בהיסטוריה של עמים באסיה לדוגמה. יש חוקרים שבחנו שייתכן שהתרחש הצפה באזור מסופוטמיה אך ממש לא בגודל כפי שמתואר בתנ”ך.

האדם

יצירת האדם הוא אירוע נוסף שבו היינו צריכים להבחין אם הנכתב בתנ”ך זהה לאמת. בתנ”ך נכתב:

“וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: תּוֹצֵא הָאָרֶץ נֶפֶשׁ חַיָּה לְמִינָהּ […] וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ […] וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ, זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם. […] וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: הִנֵּה נָתַתִּי לָכֶם אֶת כָּל עֵשֶׂב זֹרֵעַ זֶרַע אֲשֶׁר עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ, וְאֶת כָּל הָעֵץ אֲשֶׁר בּוֹ פְרִי עֵץ זֹרֵעַ זָרַע, לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה…”

כמעט כל מאמין דובק באמונה שהפירוש לקטוע זה הוא היווצרות של האדם יש מאין. אך האמת שונה ולפי המחקר המדעי יש קונצנזוס מכריע שהאדם התפתח בתהליך אבולוציוני ולא כפי שנכתב בתנ”ך. מכון ויצמן כותבים:

“תורת האבולוציה הנה אחד המודלים המקיפים והמבוססים ביותר הקיימים בתחום הביולוגיה”

להעמקת הלמידה על אבולוציה לחצו כאן.

כמו כן ניתן לפרש את הפסוק אחרת שאינו סותר את האבולוציה אבל אז עולה שאלה קשה אחרת הניתן לקרוא עליה בהערת השוליים 9.

קיום היקום

על פי המסורת היהודית גיל היקום הוא כ5777 מאז בריאת העולם. בנושא זה דעות ביהדות חלוקת לגילו המדויק והאם התחרשו דברים לפני יצירתו.

אך כל אדם המאמין בגיל היקום 5777 +- לפי הממצאים המדעים טועה. גם כאן קיים קונצנזוס רחב בקרב המדענים שגיל היקום שונה מהכתוב בתנ”ך והוא נע באיזור ה 13.8 מליארד שנה.

סתירות נוספות ניתן לראות כאן.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.