Розмова про наступну пандемію може виглядати дещо недоречною та навіть похмурою, ніби вона точно трапиться, але пандемії завжди були частиною людської історії. Якщо наука не знайде спосіб вбити всі віруси раз і назавжди без шкоди для самої людини, наступна пандемія рано чи пізно стане реальністю.
Будемо сподіватися, що до цього ще далеко, але Metabiota прогнозує “47–57-відсоткову ймовірність нової глобальної пандемії, настільки ж смертоносної, як COVID, протягом наступних 25 років”, тому нам варто бути готовими.
Але питання, яке ми розглядаємо сьогодні, звучить дещо по-іншому, а саме: “Коли станеться наступна пандемія, як повноцінно діючий протокол Exorde Labs допоможе лікарям, вченим, засобам масової інформації та широкій громадськості”?
Найпростіший спосіб відповісти на таке теоретичне питання — поглянути на пандемію COVID-19 і подумати, як Exorde міг би допомогти, якби ця технологія існувала пару років назад. Ми визначили чотири сфери, в яких Exorde міг би змінити ситуацію, і, сподіваємось, зробить це в майбутньому.
Відстеження симптомів вірусу через кордони
Пам’ятаєте, коли симптоми COVID-19 описувалися в першу чергу як кашель, задишка та висока температура? Зараз існує близько десятка визнаних симптомів, включаючи втрату смаку та нюху, біль у горлі, блювоту та діарею.
Причиною того, що список офіційно визнаних симптомів вірусу з часом стає довшим, є те, що в міру поширення вірусу серед біьшої кількість населення, менш поширені симптоми спостерігаються частіше, а відтак їх можна включити до офіційних медичних описів.
Крім того, з появою нових варіантів вірусу симптоми починають змінюватися. Симптомами штаму Омікрон, наприклад, є насамперед нежить, головний біль, втома, чхання та біль у горлі. Тоді як більш ранній варіант Дельта частіше характеризується втратою смаку та нюху, постійним кашлем, високою температурою та чханням.
Знання всіх можливих симптомів, а також того, як вони змінюються, є критично важливою інформацією, особливо коли ви просите людей вжити заходів обережності, якщо у них з’являються симптоми вірусу.
Офіційним методом реєстрації та відстеження симптомів вірусу є самозвітність людей, які мають підтверджений випадок захворювання. Пандемія COVID-19 змогла звернутися до сучасних технологій, зробивши доступним застосунок, за допомогою якого люди можуть реєструвати свої симптоми.
Однак, навіть ця передова технологія має свої обмеження. Для початку, застосунок є настільки ефективним, наскільки великий відсоток населення ним користується. Поширення інформації про нього почалося з усних повідомлень, за якими слідували засоби масової інформації, а згодом — партнерство з благодійними організаціями. Це означає, що його ефективність у виявленні та підтвердженні нових симптомів була слабшою в початковий період пандемії.
Самозвітування в такий спосіб також є складнішим у тих частинах світу, де розповсюдження застосунку було складніше організувати, і де можливості ЗМІ були обмежені або обмежені.
Як Exorde може допомогти?
Анекдотичні повідомлення про симптоми COVID-19 завжди випереджали офіційні рекомендації, і не дивно, що більша частина цієї інформації поширювалася через соціальні мережі. Здається, що люди, відчуваючи симптоми, набагато частіше говорили про це зі своїми друзями в соціальних мережах, ніж завантажували та використовували офіційний застосунок від ВОЗ.
Що Exorde може зробити в цьому сценарії, так це здійснити пошук на соціальних платформах по всьому світу і виявити всі пости і коментарі, пов’язані з симптомами конкретного вірусу. Теоретично це було б швидше, ніж чекати на масове використання офіційного застосунку.
Чиновники сфери охорони здоров’я та уряди могли б використовувати протокол Exorde, щоб направлено зібрати величезну кількість даних про те, що середньостатистична людина говорить про симптоми своєї хвороби.
Exorde матиме додаткову перевагу в тому, що зможе збирати дані в країнах, де офіційну статистику важко зібрати, але де активно користуються соціальними медіа.
Можливість сортування повідомлень про симптоми за країнами та регіонами також дасть потенційно цінну інформацію. Наприклад, якщо однакові симптоми спостерігаються одночасно в декількох регіонах, це допоможе підтвердити, що симптом є досить поширеним, щоб офіційно пов’язати його з вірусом.
А якщо одна країна або регіон повідомляє про унікальний симптом, якого немає в решті світу, це може свідчити про те, що або симптом не пов’язаний з вірусом, який стоїть за пандемією, або що з’являється новий варіант.
У будь-якому випадку, це важлива інформація для влади, яку необхідно відстежувати, і Exorde дозволить їм робити це, як тільки з’явиться новий вірус.
Моніторинг поширення теорій змови щодо причини виникнення вірусу та способів його лікування
Для того, щоб теорія змови набула поширення, зазвичай потрібні дві речі: значна новина, яка лякає людей і змушує їх шукати просту, зрозумілу першопричину (навіть якщо її не існує) та середовище, через яке теорія змови може швидко поширюватися.
Саме цьому пандемія COVID-19 при небувалій популярності соціальних мереж посприяла створенню та поширенню теорій змови.
Конспірологія, пов’язана з пандемією COVID-19, має реальні наслідки. Від жорстокого поводження з людьми, які сприймаються як представники етнічної групи, пов’язаної з початком пандемії, до спалахів вірусу, спричинених відмовою людей від рекомендованих протоколів охорони здоров’я і до продовження поширення вірусу, навіть незважаючи на наявність ефективної вакцини. Як наслідок, багато організацій витрачають значний час і кошти на дослідження джерел і поширення теорій змови, а також можливих предикторів того, чи може людина бути переконана і піддана впливу цих теорій.
Ще одним наслідком конспірологічних теорій щодо COVID-19 є посилення тиску на соціальні мережі з метою витіснення з них популярних прихильників теорій змови та позначення або видалення контенту, який суперечить офіційним медичним рекомендаціям. З одного боку, це здається розумним заходом, особливо коли на кону стоять людські життя. Однак дехто занепокоєний тим, що цензура інформації може перерости в авторитаризм або призвести до приховування інформації, яка, зрештою, виявиться правдивою. Крім того, видаляючи цю інформацію, вона переміщує розмову на менш популярні платформи, що ускладнює її відстеження для дослідників.
Як Exorde може допомогти?
Здійснюючи пошук теорій змови в міру їх появи, протокол Exorde може дати ключі до їх походження, розкриваючи, де в світі ця теорія є найбільш поширеною.
Потенційно можна також провести порівняння між схожими за звучанням теоріями змови, що з’являються в різних країнах, де основний текст історії залишається незмінним, і лише невеликі деталі змінюються відповідно до місця подій.
Легко зрозуміти, наскільки ця можливість буде корисною для дослідників, особливо якщо врахувати, що поточні проекти в цій галузі, як правило, спираються на опитування. Наприклад, дослідницьке видавництво Frontiers вивчало конспірологічні переконання в 13 країнах, але зібрало дані лише від 5779 осіб. Хоча це достатньо велика кількість для того, щоб зробити корисні висновки, за їх власним визнанням, існує ризик того, що результати можуть бути упередженими.
На противагу цьому, Exorde має потенціал для збору конспірологічних соціальних постів і коментарів на всіх основних платформах по всьому світу. Це дозволить дослідникам копати глибше і отримувати більш суттєві результати.
Це буде можливо, навіть якщо соціальні платформи видалять теорії змови, оскільки, працюючи на піку ефективності, Exorde зможе записувати дані до того, як вони будуть стерті.
Це можна вважати найкращим з варіантів, оскільки інформація не продовжує безконтрольно поширюватися, але все ще записується в машинозчитуваній формі на блокчейні, щоб дослідники могли проводити свої дослідження.
Відстеження побічних ефектів вакцин через кордони, не покладаючись на самозвітність
Якщо ви думаєте, що відстежити симптоми вірусу складно, то відстежити побічні ефекти вакцини на порядок складніше.
Якщо ви захворіли на COVID-19, логічно припустити, що більшість, якщо не всі, симптоми є наслідком дії вірусу. Однак про побічні ефекти вакцини судити набагато складніше. Деякі люди, які отримують вакцину, не відчувають жодних побічних ефектів, інші відчувають себе досить погано протягом декількох днів після щеплення, а треті абсолютно не впевнені, чи пов’язаний головний біль або втома, які вони відчувають, з вакциною, чи це просто збіг обставин.
Це неабиякий виклик. Кореляція не означає причинно-наслідковий зв’язок, тому неймовірно складно відокремити медичні події, викликані вакциною, від медичних подій, які б сталися в будь-якому випадку. Здебільшого дослідники покладаються на статистичні дослідження, намагаючись зрозуміти, чи збільшується частота захворювання відповідно до вживання вакцини (припускаючи, що це закономірний побічний ефект), або ж вона залишається здебільшого статичною (припускаючи, що це збіг).
Це ще більше ускладнюється тим, що, як і симптоми вірусу, повідомлення про побічні ефекти вакцин є спонтанними і залежать від того, що люди знаходять час, щоб відвідати веб-сайт або завантажити застосунок.
І, нарешті, у вас є ефект ноцебо, коли люди відчувають побічні ефекти від вакцини лише тому, що їм сказали, що вони можуть бути.
Як Exorde може допомогти?
Хоча багато людей не мають часу або терпіння, щоб повідомити владу про підозрювані побічні ефекти вакцини, вони набагато більш схильні до того, щоб опублікувати пости про це в соціальних мережах. Протягом квітня 2020 року Twitter повідомляв, що твіт про COVID-19 з’являвся кожні 45 мілісекунд (це трохи більше 22 твітів на секунду).
Якщо Exorde вбере в себе цю масу даних під час майбутніх пандемій, дослідники отримають дивовижні інсайти, доступні для них. Вони зможуть порівняти відгуки в різних регіонах, співвіднести їх з вакцинами, що використовуються в цій місцевості, і почати розуміти, як різні вакцини впливають на різних людей.
Крім того, існує нескінченна кількість більш глибоких досліджень, які можна було б провести, скоригувавши зміст, якого прагне протокол Exorde. Наприклад, було б цікаво дослідити, який відсоток постів у соціальних мережах про побічні ефекти вакцин складають записи людей, які скаржаться на ефекти, які вони відчувають особисто, а який відсоток — люди, які просто повторюють історії, які вони “чули”.
Розуміння заперечень проти вакцин, щоб їх можна було вирішити безпосередньо
Вакцини мають медичну історію, яку можна простежити ще з 18 століття. Вони відіграли монументальну роль у значному зменшенні поширення або навіть ліквідації таких захворювань, як сказ, черевний тиф, холера, туберкульоз, кір, поліомієліт… і цей список можна продовжувати.
Однак, незважаючи на те, що вакцини проти COVID-19 довели свою ефективність у зменшенні поширення та тяжкості вірусу, рівень вакцинації в багатьох країнах є занадто низьким, щоб повністю зупинити його поширення.
Основною причиною скептицизму щодо вакцин є поширення міфів про побічні ефекти вакцини, а також теорій змови, які передбачають, що уряди або приватні компанії використовують вакцини для здійснення брудних планів.
Однак дослідники виявили, що небажання людей отримувати вакцину є результатом широкого спектру факторів, не всі з яких пов’язані з теоріями змови. У деяких випадках страх перед вакцинацією пов’язаний з нерозумінням серйозності вірусу або того, наскільки ефективною є вакцина. У деяких випадках відторгнення можна пояснити простим страхом перед уколами.
Як Exorde може допомогти?
Exorde можна було б доручити знайти соціальні пости та коментарі, що стосуються відмови від вакцинації, та класифікувати причини, через які люди роблять свій вибір. Таким чином, можна було б показати, які заперечення і побоювання є найбільш поширеними, що дозволило б владі приймати обґрунтовані рішення про те, якою інформацією потрібно ділитися, щоб мати найкращі шанси змінити думку людей.
Exorde також може показати, як заперечення відрізняються в різних частинах світу, щоб влада могла відповідно скоригувати свій підхід.
Ніщо в цій статті не має на меті принизити дивовижну роботу, яку проводять медична та наукова спільнота щодо пандемії та вакцини, що її супроводжує. Однак ми віримо, що Exorde створить можливість для цих людей і організацій, в яких вони працюють, отримати доступ до набагато більших, а отже, потенційно набагато більш точних пулів даних.
І це, звичайно, лише один з прикладів того, як Exorde може бути використаний дослідниками для вивчення культурних та соціальних тенденцій. Результати яких, ми щиро сподіваємося, можуть бути використані для покращення життя людей.
Список джерел та літератури
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpos.2021.642510/full
https://www.mdpi.com/2076-393X/9/10/1051/htm
https://www.nature.com/articles/s41591-022-01728-z
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2022.855713/full