Hangi oyuncularla, hangi sistem?

Geçen süre 2 ay..

Moral, motivasyonunun yerlerde olduğu bir dönemde kazanılan 3 puan harici olumlu olarak söylenebilecek çok şeyin olmadığı bir bursa maçını geride bıraktık.

Pereira’nin mantıklı ve haklı bulduğum caner yerine hasan ali tercihinin yanında van persie’nin yedek kalması ve ozan-raul ikilisinin aynı anda sahada olmasını doğru bulmadım.

Pereira’nın geldiğinden beri topal’a karşı hissettiklerini caner’e karşı da hissettiğini düşünüyorum. Tamam, caner formsuz ve yedek kalması gerekiyor ama hocadan aldığım elektrik hep, ilk fırsatta caner’i yedek bırakıp hasan’ı oynatıcam idi. doğru zamanda, doğru şekilde oynattı, hasan ali de gayet iyi oynayınca herkes kazandı. Umalım ki caner değişik duygulara kapılıp, küsmesin.

Van Persie’ye gelince form tutsun diye hazır olmamasına rağmen haftalardır oynatıyorsan bu hafta neden yedek? Formsuz olduğunu düşünüyorsan molde ve paşa maçlarında neden oynadı? Onlarda da, öncesinde de formsuzdu. Başından beri yapılması gereken bursa maçında olduğu gibi sonradan oyuna girerek form tutmasını beklemek olmalıydı.

Ozan-Raul ikilisi aynı anda oynadığında, Diego oynadığında bile yaşanan 2.bölgeden 3.bölgeye geçme kötürümlüğü acaip seviyelere çıkıyor. Sadece Nani olduğunda yetersiz kalınan bu formasyona bugün markovicin de katılımıyla, gün kurtarıldı ve çok göze batmadı. Ancak Ozan özelinde şu söylenebilir, pozisyon alma konusunda çok eksiği var, acilen bunu çözmeli.

Genel manada söylenecek şeylerden biri de takımın sahadaki boyu. Çok fazla uzun olmasından dolayı son yarım saatte oyundan düşülüyor, istenen baskı kurulamıyor, en uçta ki adam yalnız kalıyor. Çözülemeyecek şey değil, kjaer ve ba ikilisi ile hallolur gibi duruyor, sinyallerini vermişlerdi.

Diego da dönünce markovic ve nani kanatları önlerinde fernandao yada rvp ile ön alan istenen seviyeye ulaşabilir. Ortada ki iki yer için ise 4 isim var. Josef yada Topal, Raul yada Ozan. Günlük form durumları ile tercih yapılabilir. Mesela bugün oynayan Raul gerçek Raul, ama yılda kaç maç böyle oynar? Bu, Raul bu toprakların gördüğü en iyi orta saha.

Extra bir paragraf Uygar için açmak mecburiyetindeyiz. Altyapıdan çıkan oyunculara her zaman extra sevgi besleyen ama bir türlü istikrarlısını bulup takıma monte edemeyen camia için büyük fırsat Uygar. Özelliklerinin farklılığı ve istekli oyunu bundan sonra daha fazla süre alacağının, alması gerektiğinin göstergesi. Mesela, en azından Diego’nun yokluğunda ilk akla gelen artık Uygar olmalı.

Son olarak Van persie’nin oyuna girerken pereira ile yaşadığı olayın çok büyütülmemesi gerektiğini, konuyu Çetinkaya, Terraneo ve Pereira’nın Fenerbahçe’nin çıkarları doğrultusunda en güzel şekilde çözeceklerini düşünüyorum. Bu tip tartışmaları kötü bir durum olarak algılamak yerine diriliş için, hırs, istek, agresifliğin artışı için iyi bir durum olarak algılanması taraftarıyım.

Benim takıldığım ve hayranlıkla izlediğim görüntü Gökhan Gönül’ün golden sonra sevinmeyen Pereira’ya sarılışı oldu. ne güzel görüntüydü, özledik be gönül..
Like what you read? Give exp.® a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.