Gezi Planı Yaparken Bilmeniz Gereken 5 Şey

Esasında böyle bir yazıyı yazmak için daha çaylak seviyesinde olduğumu ama bir o kadar da hatalarımdan dolayı dumura uğradığımı da söylemeliyim. Hatalardan ders çıkardığım sürece olası sorunların birçoğunu önleyebiliyorum. Olası sorunlara gelecek olursak ta bu bilmem kaçıncı yeri gezince de karşıma çıkacak. Önemli olan bunun bilincinde olup her duruma karşı hazırlıklı olabilmek. Tamamen kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlere gezi planı yaparken bilmeniz gereken 5 önemli şeyden kısa kısa bahsedeceğim.

1. Her zaman bir B planı olmalı

B planından önce uygulamaya koymanız gereken gerçek bir planınızın olmasından bahsetmiyorum bile. Olası sorunlar dedik ya hani. İşte kimisi tüm enerjinizi alıp, gezme hevesinizi daha başlamadan içinize kaçırabiliyor. Gezmek, insanın pratik zekasını, çabuk ve atik davranışlar sergilemesini, hızlı ama doğru kararlar almasını ve önsezilerine güvenebilme yetisini yüzde yüz olumlu şekilde etkiliyor. Planındaki yeri gezemedin ya da oraya ulaşamadın peki ya B planın var mı? Keşke karşılaşılacak sorunlar bu kadar kolay olsa diyeceğiniz zamanlar çok olacak. Bu liste uçak kaçırmaktan tutun da gideceğiniz yerde yiyecek hiçbir şey bulamamaya kadar uzayabilir. Hem maddi hem de manevi B planlarından bahsediyorum. Gezmeden önce dersinize sıkı çalışın, amaç 100 almak değil, en az hasarla, tam memnuniyetle gezinizi tamamlamak.

2. Zevkler ve renkler tartışılmaz

Kendinize şöyle en güzelinden bir ülke seçtiniz, pasaport hazır, vize hazır, uçak bileti hazır, konaklayacağınız yerlere kadar her şeyi hazır ettiniz. Gezeceğiniz yerlerin listenizi hazırlamaya koyuldunuz ve tamamen fotoğraflar, yorumlar üzerinden ilerliyorsunuz ki bu kısmen yanlış. Size hitap edecek yerleri seçmek yerine başkalarının gezip gördüğü, kim bilir belki bir miktar para için yazdığı yorumların rehberinizi olmasına izin vermek, yapacağınız en büyük yanlışlardan biri. Müze gezmeyi çok sevmeyebilirsiniz ya da tarihi kalıntıları gezmek sizi pek te cezbetmez. O zaman ne diye listenizde var? Tripadvisor’dan 10 üzerinden 10 almak bu anlamda sizi tatmin etmemeli. “O filanca yeri gezmiş kesin güzeldir.” ya da “Instagram’da filanca yerin fotoğrafını gördüm resmen çarpıldım.” anlık düşüncelerdir. Gezilecek yerler listeniz tamamen size özel olmalı. Böylece neyi sevdiğinizi ya da sevmediğinizi ve kendinizi çok daha iyi tanıma fırsatı elde etmiş olursunuz.

3. Beklentiniz göklerde uçmasın

Her şey harika. Gezilecek yerler listeniz de bitti. Gece yatmadan önce o yerlerin fotoğraflarına bakıp bakıp hayallere dalıyorsunuz. Bu çok normal çünkü hepimiz yapıyoruz. Peki ya gideceğiniz yer fotoğraflardaki kadar şaşalı değilse? Buna hazır mısınız? Beklenti dediğimiz şey sadece gezi için değil hayatımızın birçok anında hayal kırıklığına uğrama yüzdemizi belirliyor. Hiçbir şey beklemeyin diyerek kestirip atamayız belki ama düşük beklentilerle seyahatimize başlayabiliriz. Hem işin sürprizini fazla kaçırmamak adına bunu yapmak gerçekten de harika hissetmenizi sağlayacak. Beklentilerinizi olabildiğince aşağıda tutun. Unutmayın ki gideceğiniz yeri sevip sevmemeniz fotoğraflarla belirlenmiyor, bu tamamen sizin ne tür yerler görmekten hoşlandığınızla alakalı. İyi bir araştırmayla beklenti değil de memnuniyeti ve beğeni seviyenizi en yukarılarda tutabilirsiniz. Fotoğraflara bakarak uykuya dalmak yerine birkaç tarihi bilgi okumak daha faydalı.

4. Harita bilginizi artırın

Daha önce haritayı elinize alıp, seçtiğiniz iki nokta arasındaki ortalama uzaklığı ya da arabayla kaç dakikada gidileceğini kabataslak hesapladınız mı? Veya haritadaki yerlere bakarken gideceğiniz yerleri işaretledikten sonra rotanızı kendiniz oluşturmayı denediniz mi? Artık tüm bunları başta Google Maps olmak üzere interaktif ortamda yapabiliyor olmamız, fikrimce işin tüm zevkini kaçırıyor. Lisede coğrafyam gerçekten çok kötüydü, hatta ve hatta bugün olmuş yön kabiliyetim eksilerde geziyor. Ama yine de bu eksikliğimi gidermeye çalışıyorum. Sizeyse Google’dan çok haritalarla haşır neşir olmanızı tavsiye ediyorum. Düşünsenize tur şirketlerine o kadar para bayılmadan A’dan Z’ye her şeyde kendi imzanız olan bir gezi planınız olacak. Belki de bunu yaparken sabahlayacaksınız ama oraya gidip bunu uyguladığınızda sizi durduk yere gülümsetecek o mutluluk dünyalara bedel olacak.

5. Alternatifler hayat kurtarır

Gezi planınızı oluştururken, en basitinden yemek yiyeceğiniz restoranı bile not ederken bir alternatif oluşturun ve yanına not düşün. Ya o restoran kapandıysa? İnternet, faydalı ama içerisindeki bilgilerin bence büyük bir kısmı güncel değil yani fazlalık. Araştırma yaptığınız sitelerde sakın ola ki yazıların hangi tarihte yazıldığını gözden kaçırmayın. Gezi planınızda çok gezmek istediğiniz bir müze var ama paralı olduğunu orada öğreniyorsunuz. Ve bütçenizde bu yoktu. Alternatifiniz olsun. B planının biraz daha kapsamlısını düşünebilirsiniz. Resme büyük bakarken detayları atlamayın. Rotanız kusursuz görünebilir, ama her şey yolunda gidecek diye bir şey yok. Ne kadar çok alternatifiniz olursa ve bunları kısa kısa not alırsanız, geziniz de bir o kadar keyifli geçer.

Ezgi İbili || Bidunyayer.com

Instagram:@bidunyayerr

Facebook:Bidunyayer

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.