Cold Stake Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Mevcut Cold Stake nedir?

Detaylı Cold Stake protokolünü Callisto blog’unda bulabilirsiniz. Bloğumuzdaki protokol erken sürümdür, Cold Stake (V2) için kullanımdan kaldırıldı. Cold Stake V2'nin teknik uygulaması farklı. Cold Staking v2 HardFork1'de uygulanacak, daha sonra HardFork2'de yükseltilecek. Github’da Cold Staking versiyonunun tartışmasını buradan bulabilirsiniz.

Terimler:

Stake ödülü — “staking” sözleşmesinde kullanıcının daha önce ona at olmayan fon miktarı

Staking deposit — Kullanıcının Staking sözleşme adresine yatırdığı fon tutarı. Takım dahil kullanıcı hariç hiç kimse depozitoyu imha edemez.

Sözleşme CLO ödüllerini nereden ödüyor?

Madencilerin kazdığı blok ödüllerinin %20 si Stake sözleşmesine gidiyor. Stake sözlemesi fonları Cold Stake’e katılanlara dağıtıyor.

Staking Rules

  • Cold Staking icin yolladigininiz Callistolar 27 gun boyunca kilitlenir. Kullanıcı 27 gün sonra yatırdığı miktarı ve ödülünü çekebilir. (Neden 27)
  • Bir kullanıcı adresinde bir miktar ödül varsa, sözleşme sözleşmesine para yatırmamalıdır! Herhangi bir depozito, zaten ödenmiş ödülün silinmesine neden olacaktır. Sözleşmeye extra CLO yatırmak istiyorsa farklı adres kullanmalı
  • 27 günden fazla ödül kazanmak ödül kazanmak mümkün. Ancak, sadece tamamlanmış stake turları için ödüller talep edebilir. Bir kullanıcı 30 gün boyunca sözleşmedeki fonlarını tutar ve ödülü talep ederse, o zaman sadece 27 gün boyunca ödülü alır, ancak sonraki talep 24 gün içinde mümkün olacaktır. Bir sonraki tur için 3 gün atanır. Eğer kullanıcı staking depozitini ve ödülünü geri çeker ancak geri yatırmaya karar verirse, daha önce kesilen 3 gününü silecektir.
  • Cold Staking v2'den itibaren, bileşik faiz mümkün değildir. Bu, belirli miktarda CLO istifiniz varsa, her 27 günde bir sonra ödülünüzü geri çekmeniz ve (27 * n) gün boyunca durmak yerine, onu geri yatırmanızın daha iyi olacağı anlamına gelir.
  • Ödül alındıktan sonra tekrar stakelemenin 2 yolu vardır. Örneğin 54. günde ödülü almak istedi ve aynı gün stake yapmaya devam etmeye karar verdi. Ödülü stake sözleşmesine geri gönderir ve gün kaybetmeden stake devam eder. Diğer bir örnekte farklı cüzdanlardan stake yaptığınızı varsayalım. 0x11111 nolu adresten stake sözleşmesinde 38. günde ödülünü almaya karar verdi, 27 günlük ödülünü çekebilir ve 11 günlük ödülü bir sonraki periyotta çekebilir. Bu adresten aldığı ödülü istediği zaman 0x22222(herhangi başka bir adres) adresinden tekrar stake yapabilir.
  • “Staking periyodu” her adres için farklı olabilir. Örnek verecek olursa A kişisi B kişisinden önce stake yapmaya başladı. A kişisinin stake periyodu B den önce bitti ve ödülünü daha erken çekebilir.

Cold Stake uygulaması: Akıllı Sözleşme

Cold Staking bir consensus protokolü (Çoğunluğun karar verdiği, %51 ve üzeri kararların doğru kabul edildiği) değildir. Ekonomik bir özelliktir. Daha fazlası için linki ziyaret ediniz.

Akıllı sözleşme hata ayıklama özelliklerini uygular. Bu özellik Callisto kurucularına sadece sözleşmeyi dondurma/dondurmayı kaldırma ve stake ödüllerini çekme izni verir. Sözleşme kuruculara dahi cold stake’e yatırdığınız koinleri çekme izni vermez. Cold Stake sözleşmesinden sadece sözleşmeye deposit yapan hesap tüm Callistoları çekebilir. Hata ayıklama özelliği sözleşmelerde meydana gelebilecek TheDAO hack veya Parity Multisig hack gibi herhangi bir hatayı düzeltmek için ilk aşamalarda gereklidir.

Bir kullanıcı bir Cold staker olmak için sözleşmeye para yatırmak zorundadır. 27 gün geçtikten sonra kullanıcı depozito da dahil olmak üzere tüm fonlarını geri çekebilir veya ödülü talep edebilir ve sonraki 27 gün boyunca ana parasını sözleşmede bırakabilir. Bir kullanıcı 27 günlük kilitleme periyodu boyunca sözleşme kontratına para yatırmamalı, ödülü silinecektir. Bunu için başka bir cüzdan kullanıp ikinci bir cold stake sözleşmesi yaratabilir.

Tüm callistolarinizi cekmek icin withdraw_stack() methodunu, yalnızca ödülleri çekmek için claim() methodunu kullanabilirsiniz.

2 yıl boyunca herhangi bir aksiyon almazsanız; yatırdığınız Callistolar cüzdanınıza geri yollanır. Ancak ödülleri kaybedersiniz.