Starbucks Deneyimi

Bu yazımda size son zamanlarda okuduğum ve çok beğendiğim bir kitabı tanıtmak istiyorum “Starbucks Deneyimi” (Joseph A. Michelli). Bu kitapta Starbucks şirketinin uyguladığı ilkelerden bahsediliyor ve yöneticileri veya yönetici adaylarını bu yöntemleri kendi işlerinde uygulamaya özendiriyor. Kitap Starbucks’ın başarısının 5 ilkeye bağlı olduğundan bahsediyor ve bu ilkeleri ayrı ayrı bölümler halinde ele alıyor. Bu ilkeler şunlardır:

1. Benimseyin

2. Herşey Önemlidir.

3. Sürpriz yapın ve sevindirin

4. Direnişe kucak açın

5. İz bırakın

Bu ilkelerin her biri çok değerli nasihatler ve öneriler sunuyor ancak bunlardan 2. olanını hepsinden fazla önemli buldum. Bu ilkede tamamen önemsiz olduğunu düşündüğünüz yaptığınızda kimsenin fark etmeyeceğini varsaydığınız şeylerin aslında büyük farklar yaratabileceğinden bahsediliyor.

Kitapta üzerinde durulan en büyük düşüncelerden biri de şirketin kendi elemanlarına büyük önem vermesi gerektiğidir. Çalışanlara değer vererek onlara şirketi sevdirirsiniz. Şirketini çok seven, ona gönülden bağlı olan bir çalışan yapacağı her işi düzgün ve özenli bir şekilde yapacaktır. Hangi alanda iş sahibi olursanız olun kesinlikle bu ilkeyi benimsemenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Çalışanlarınız çok kısa bir süre çalıştıktan sonra daha fazla şirketinizde durmak istemiyorlarsa demek ki bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz bu ilke üzerinde özellikle kafa yormanız yararınıza olacaktır.

Starbucks’ın ayrıca çalışanlarına şirket hisselerini vererek çalışanların şirketin kendi şirketleriymiş gibi görmesine ve çok daha fazla işlerine özen göstermelerine olanak sağlamıştır.

Starbucks’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi müşterilere önem vermesidir. Bu şirketin çalışanları”herkes önemlidir” prensibinden yola çıkarak insanlara isimleriyle hitap etmeye özen gösterir, her müşteriyle ayrı ayrı ilgilenmeye çalışır. Ne kadar büyük bir şirket olursa olsun her zaman alçak gönüllü davranarak insanların gönlünde taht kurarlar.

Starbucks hiçbir zaman sadece kahve satan bir yer değildir. Starbucks sosyal sorumluluk çerçevesinde bir çok kuruluşu destekler ayrıca kendisi de bu anlamda birçok etkinlik düzenler. Starbucks gibi zengin bir şirketin destek denilince sadece parasal destek yaptığı düşünülebilir ancak aslında öyle değil. Çalışanlar etkinliklere bizzat katılırlar ve toplumla iç içe olurlar. Starbucks’ı farklı yapan şeylerden biri de budur.

Kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle yöneticilere ve yönetici adaylarına.