Basit Android Data Binding Kullanımı

Öncelikle bu yazıda android data binding hakkında detaylı bir yazı olmayacak sadece findViewById kullanımını bölümünü/kullanımı yer alacak. Android data binding ile ilgili ayrıntılara buradan erişebilirsiniz.

Projeye ise github üzerinden erişebilirsiniz.

Android data binding api 7+ ve android studio 1.5 üstünde kullanılabiliyor.

Uygulamamızın build.gradle(module: app) dosyasında yer alan android alanına “dataBinding.enabled = true” satırını ekleyip, data bindingi aktif ediyoruz.

İki TextView ve bir adet Button yer alan basit activity_main.xml adındaki layout dosyamızı oluşturuyoruz ve root olarak layout taglerini tanımlıyoruz.

Son olarak layoutumuzu çalıştıracak sınıfımıza geçtik, data binding layoutlar isimleri ile otomatik olarak oluşur, eğer aşağıdaki şekilde yapınca hata veriyorsa clean/rebuild işleminden sonra düzelecektir. “activity_main.xml” layoutunun data binding sınıfı “ActivityMainBinding” şeklinde oluşur, tanımlar arasında “_” işaretlerini otomatik olarak kaldırıyor, sonraki harfi ise büyütüyor.

Böylece tek tek id verip kullanmak istediğimiz viewlara findViewById tanımını yapmaktan kurtuluyoruz. Tabi ki bu yazı androidde data binding çok basit bir örnek. Data binding, mvp ya da mvvm proje mimarine geçmeye çalıştığınızda çok daha fazla karşınıza çıkacak.