Mobil Uygulama Tasarımı 1 : Başlarken

Bu yazı tasarımcı olup mobil uygulama tasarımı yapmak isteyen, mobil uygulama geliştirenler fakat tasarım boyutunda tecrübesi olmayan yazılımcılar için yazılmıştır. Makalede eksiklikler olabilir, eksikleri yorum olarak bildirirseniz ilgili düzenlemeyi seve seve yapabilirim. Bu yazı Türkçe olsa bile bazı kelimeleri çevirmenin mantıksız olacağını düşündüğüm için ingilizce olarak yazdım.

Bir mobil yazılım geliştiricisi olarak son zamanlarda mobil UI/UX tarafında araştırmalar yapıyor ve kendimi geliştiriyorum. Sadece mobil tasarımla ilgili çok sayıda ingilizce makale okudum ve dersler izledim. Şu anda bir tasarımcı kadar hayal gücüm, yeteneğim olmasada, neyin nasıl yapılmasını gerektiğini vasat seviyede biliyorum. Bu duruma bir anlamda web tasarımı yapan arkadaşlardan gelen mobil uygulama tasarımlarının web sitesi tasarımı kafasında çizilmiş olmasıydı.

Mobil uygulama geliştirmenin en az %50lik bölümünün mevcut tasarımın layoutlara dökülmesi olarak görüyorum. behance.net ve diğer çeşitli tasarım sitelerinde yer alan tasarımların zaten bir çoğu koda dökülemiyor.

Web tasarımcılar ve tasarımcılar için : Mobil yazılım geliştirirken kullanılan araçlar, kütüphaneler, çalışma mantığı, kullanıcı deneyimi web dünyasında çok farklıdır öncelikle bunu kabul etmeniz gerekiyor. Bir yandan görselliği düşünürken bir yandanda uygulamayı geliştiren yazılımcıyı düşünmeli, olabildiğince native componentler ile yapılabilecek alanlar tasarlamalısınız.

Bundan sonraki bölüm hep tasarımcılar, hem de mobil yazılım geliştirenler içindir…

Bir diğer kabul etmeniz gereken durum ise android ve ios tasarımı farklıdır. iOS ve android kullanıları için kullanıcı deneyimi(ux) bazı noktalarda benzerlik göstersede, bir çok farklı alışkanlık durumu mevcut. iOS için yaptığınız tasarımı kalkıp androidde bunun gibi olsun, buna benzer olsun diyemezsiniz. Kaldı ki iOS için yaptığınız tasarımı küçük değişiklerle android için uygun hale getirebiliyorsunuz. Bu durumda vereceğim en basit örnek “geri butonu” olacaktır.

Mobil uygulama tasarımı yapan kişinin(hem android, hem iOS için yaptığını düşünüyoruz), geliştirici kadar olmasada mobil komponentlere hakim olmalı, aşağıda verilen linklerde yer alan kuralları iyi bir şekilde öğrenli ya da yeri geldiğinde açıp bakmalı ve tasarımına uygulamalıdır.

Herkes harika tasarımlar çıkartmak için bunun için animasyonlar ve çeşitli fantaziler peşine düşmesi normaldir. Fakat bu durum gerek yazılımın geliştirme sürecinin uzaması, görselliğe ayrılan zamanın artmasıyla maliyet artışları olarak dezavantaj yaratır.

iOS için tasarım kuralları : https://developer.apple.com/ios/human-interface-guidelines/overview/design-principles/

Android için tasarım kuralları (Material design) : https://developer.android.com/design/index.html

Bir yazı serisi olacak buraya diğer yazıların linklerini liste halinde ekleyeceğim.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.