Blockchain Nedir Ne Değildir?

Özellikle Bitcoin’in 10.000$ bandına ulaşmasıyla birlikte bizim ülkemizin oldukça sıcak ve değişken gündeminde bile kendine eksikleriyle, yanlışlarıyla yer bulan bir konsept Blockchain. Fakat bahsettiğim gibi genellikle eksiyleriyle, yanlışlarıyla bilinen bir teknoloji şöyle ki Blockhain denildiğinde herkesin aklına genelde kriptopara teknolojisi, volatil olsa da oldukça karlı bir yatırım aracı olarak yer eden Blockhain ve alt coinler geliyor.

Temelde Blockhain bir veritabanı teknolojisi olarak özetlenebilir üstelik sürekli olarak büyüyen ve kullanıcı merkezli, veri kayıtlarının değişikliğe uğramadığı ve adem-i merkeziyetçi bir veritabanı teknolojisi olarak ifade edilebilir. Blockhain özellikle Finans sektöründe dönüştürücü bir rol edinse de, ki beklenilen disruptive olmasıydı ama ben bu Bitcoin devrimine rağmen sektörün Blockhain’i ehlileştirdiğini ve dönüştürücü olarak kullandığını düşünüyorum, bu teknolojiden yararlanılan birçok alan sayabiliriz şimdiden.

Özellikle paylaşım ekonomisi, kitlesel fonlama, decentralized depolama, fikri mülkiyet korunumu, sosyal medya, denetim ve özellikle yönetim konularında Blockhain’in finansta edindiğini rolü oynayacağını ve dönüştürücü olacağını görebiliriz. Dünyadaki Blockchain girişimlerine baktığımızda da bu konuların hot topic olduğunu gözlemlemek mümkün. Ayrıca kamu yönetimi (Governance) alanında da çalışmalarını sürdüren Blockchain girişimleri oldukça güçlü yer ediniyorlar start-up ekosisteminde.

Bu sistemde bloklar yani veri yapıları bir zincirin halkası gibi hareket eder ismini de bu prensipten alır temelde. Çalışırken bu veri yapıları birbirine bağlanır ve kırılmaz bir zincir oluşturur. Her kullanıcıdaki veri block block yazılır ve onay işlemi merkezi bir server yerine ağda bulunan herhangi bir istemci tarafından yönetilir.

Ayrıca bu bloklar şifreleme ve doğrulama kullanır ki bu da Blockchain teknolojisinin en önemli avantajlarındandır. Bunun yanısıra Blockchain sistemi şeffaf bir sistemdir. Herkes tarafında anlık verahatlıkla izlenebilir veya geriye dönük herhangi bir işlem rahatlıkla sorgulanabilir. Alışık olduğumuz client — server mantığının zıttıdır bir yerde. Node olarak adlandırabileceğimiz her client bu sistemde bir yönetici adayıdır.

Ayrıca Blockchain teknolojisini Web 3.0'ın yeni bir şekli olarak ifade edebiliriz. Artan hız, daha geniş veri kapasiteleri, farklı konsensüs yöntemleri veya daha fazla gelişmiş işlevsellik ile bu teknolojinin interneti de değiştireceği açıktır. Genel bir perspektiften sonra bu teknolojiyi giriş aşamasında da olsa öğrenmeniz için tavsiye edeceğim bir kaynakla sonlandırmak istiyorum bu kısa yazımı. BKM Express hesabınızla Tohum Otizm Vakfına bağış yaparak erişebileceğiniz, Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin’in yazdığı bu kitaba göz atarak Blockhain teknolojisine daha net bir giriş yapabilirsiniz.