Google Arama Algoritması Nedir ?

Daha önceki yazılarımda , bazı kelimelerde farklı sitelerin Google sıralamalarında gerilediğinden bahsetmiştim. Bu gerileme hakkında bazı sebepleri örnek olarak yazmıştım. Bu yazımızda daha detaylı olarak konu ile ilgili Google Algoritmalarından bahsedeceğim.

En basit anlatımıyla ; biz Google üzerinde bir şeyi aramak istediğimizde belli kelimeleri girer ararız ve istediğimiz sonuçlara ulaşırız. Arama motorları bu sonuçları karşımıza getirirken belli kriterleri değerlendirerek en uygun sonuçları karşımıza getirmeye çalışır.

Web tasarım, seo işi yapan kişilerde web sitelerinin bu kriterlere uygun olarak yapıp, sonuçlar içerisinde yer almaya çalışır. Tabi ki bu kriterler bazen Google tarafında açık açık söylenirken bazı kriterler de sır gibi saklanır. Herkes kendi tecrübe ve gözlemlerine dayanarak bu kriterleri bulmaya çalışır.

İşte burada Arama Algoritması dediğimiz kavram öne çıkıyor. Google belli dönemlerde bu algoritmaları güncelliyor ve bu kriterlere uymayan siteleri arama sonuçlarında arka sırala veya ön sıralara çekebiliyor.

Son 1 yıl içinde ve son yapılan açıklamara göre özellikle üstünde durulan konu ise, hazırlanan web sitelerinin tasarım ve içerik olarak mobil uyumluluk ( cihazlara ve teknolojilere ) konusunda mümkün olduğunda uyumlu ve ulaşılabilir olmasıdır.

Sitelerinizi hazırlarken veya mevcut web sitenizi güncellerken artık önceliğiniz mobil teknolojiler olmalıdır.


Originally published at www.fatihgok.com on November 5, 2016.