Kendi gerçekliğini değiştirmek 2 — Hayat yalnızca gördüklerimizden ibaret değil.
Ekim Nazım Kaya
332

Ekim Bey, her iki yazınızı da okudum, elinize sağlık. İlk yazınız gayet genellenebilecek ve sağlaması mümkün iken ikinci yazınız için aynı durum söz konusu değil. Siz hayattan, beklentilerinizin karşılığını layıkıyla alabilecek bir pozisyonda yer almışsınız her zaman. Bu durumun doğup büyüdüğünüz, yaşamınızı sürdürdüğünüz, iletişimde olduğunuz ortam ve kişilerle çok büyük bir bağı var.

Yani sizin şartlarınızda birinin geliştireceği pozitif düşünce ile benim geliştireceğim pozitif düşüncenin ve olumlu geri dönüşlerinin eşit olmayacağı su götürmez bir gerçek. Üstelik verdiğiniz ofis ve eş hikayeniz niş durumlar da değil. Aynı ofisi bir filmde karşılaşarak, binlerce kişi pozitif düşünce ile hedefleyebilir ancak ulaşabileceklerin sayısını tahmin edebilirsiniz. Ya da güzel bir kadın arzulamak. Gözümüze sokulmayan bir güzellik kaldı mı? sizin bu arzulamayı orada, bir tezgahtar ile yaşamanız değil sizi eşinize ulaştıran.

İnsanlar her yaşta, pozitif şeyler düşünceler ile bir şeyleri arzuluyor. 30'lu yaşların başındayım. 10 - 15 sene önce, pozitif düşünce ile hedeflediğim hiçbir şeyi elde edemedim. Üstelik, istiyorum o halde olsun modunda bir çabasızlık da söz konusu değil. Ancak pozitif düşünce öyle bir lanse ediliyor ki; başarısızlıkla karşılaştığımızda, problemin bizden kaynaklı olduğu, doğru düşünemediğimiz için başaramadığımız algısını oluşturuyor.

O yüzden, başarının ya da hedeflenene ulaşmanın yolu pozitif düşünceden geçiyor algısı bana biraz pollyannacılık gibi geliyor. Öyle trajikomik insanların öyle noktalarda olduğunu düşünürsek realizm pozitif düşünceye daha baskın geliyor.

A single golf clap? Or a long standing ovation?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.