Büyük Adam veyahut Dublör

Dublörün ne olduğunu bildiğinizi varsayarak gece gece bu yazıyı klavyeye alıyorum.

Çok sevgili bir dostumla iki hoş sohbet edelim diye oturduk, konuştuk geçenlerde. İlkokul hocasını görmüş, annesi demiş kızım bir selam verelim, arkadaşım gitmek istememiş.

E,bundan size ne?

Büyük Adam

Dur, bekle. Gidip selam verseydin, yüksek lisans yaptığını duyunca seninle gurur falan duyar, iki mutlu olurdu hocacığın dedim. Yok işte, dedi. Muhtemelen, “hııı,öyle mi?” deyip kestirip atarmış. Belki dedi, içimde bunun korkusu vardı. Küçükken, bu çocuk büyük adam olacak demiş, öğretmen hanım teyzemiz, arkadaşımdan ötürü.

Yahu, dedim, olmuşun işte, bak ne güzel, bilim insanı mis gibi. Bir de üstüne yüksek lisans yapıyor. Woman in STEM. Gökte ararken labda bulduk.

Demesin mi sevgili dostum, yok işte doktor olsaydım büyük adam olacaktım onun gözünde, yüksek lisansın hiçbir değeri yok, bir de genetikten desem, muhtemelen “hımm, yazık olmuş”, moduna girecek.

Dublörün Dilemması

Burada iki problem var. Birincisi, bu arkadaşımın kafasındaki bir rol mü? Yoksa öğretmenin aklını mı okudu? Bana kalırsa, ikisi de var. Problem, tek tarafta değil.

Şahsen, genetik bölümünü ben öyle bir pazarlamışım ki aile, çevreme, herkes yüksek lisansı bitirince şirket mirket kurup paraya para değil, deney, ilaç, vs. gibi isimler koyacağım zannediyor (-Pazarlamacı mı olsaydım, Kayserililik de var yani. Kafam çalışıyormuş, niye okumuşum. İlginç bir vaka.).

Hepimiz dublör gibi yaşıyoruz. Aramızda bir tane oyunculuğunu gösterip, ondan kazanan yok be kardeşim. Birileri, A ol diyor, A oluyor; B ol diyor, B oluyor; C ol diyor, C oluyor. Tamam hepimiz bir şekilde oynuyoruz da bari kendini oyna, tek çekimlik bu sahneler. Niye dublör oluyorsun, başkasının yerine oynayıp duruyorsun.Krediyi başkası alıyor, aldırma. Lütfen.

Renkler

Küçükken, genel kültürünü geliştirmek için takvim arkası, dergi yazısı, ansiklopedi, önüme geleni okuyan, daha dar bir alanda ise televizyondaki haberleri kaçırmayan bir çocuktum. Çocuk gibi de değil. Benim zevkim buydu. Aşağıda, binanın diğer çocuklarıyla futbol oynamak da benim zevkimdi.

Daniel Radcliffe vs. hayranı olamadım mesela hiç.

6. sınıfta bir Türkçecimiz vardı, dünya edebiyatından,bilim dünyasından vs. çılgın bilim insanlarından, kitap kurtlarından bahsederdi, anormal anormal onlara özenirdim. Lisedeyken tüm sayısalcıların, ıyyk diye kaçtığı edebiyat dersi materyallerini, bestelerim için kullanmaktan çekinmezdim. Coğrafyayı da Beden Eğitimi’ni de Resim’i de, hiçbirini dışlamadan sadece ders olarak değil, hayatıma en azından bir genel kültür, bir tecrübe katacak diye bakarak dinlerdim/yapardım. Kendimi de “looser” gibi hissetmedim, gayet güçlü hissederdim. Bölümümü isteyerek yazdım, okurken de zaman zaman acı çeksem de (tamamen kendi boşvermişliğimden), zevk aldım.

Her öğrendiğim şeyde hayretim ve gayretim arttı aslında. Okudukça daha çok sevdim.

(giderek mazoşistleşmişti 😝)

Ve, hala seviyorum. İstediğim yerdeyim. Belki genetik bölümüne özel olarak değil, ama akademik çabayı, akademiyi seviyorum (Nalet gelsin, içimdeki bilim sevgisine, seviyorum üleyyn

! 😆). Hala, evlenmediğim ya da işim olmadığı için beni kale almayan insanlara rağmen değil, derdimi seviyorum. Okumak derdi, öğrenmek, sürekli yenilenmek, düşünmek, tartışmak, bunların hepsine aşığım. Bana, bu ezberletilen bir rol gibi gelmiyor. Dublörlük gibi de gelmiyor. Bu durumda, biraz daha kendimden birşeyler katabileceğim belki de.

Bir “büyük adam” değil belki , ama ufkunu genişletmiş bir “geniş adam”* olma hedefim var. Haydi bakalım, göreceğiz!

Not: Akademi dünyası, kesinlikle yukarıda baktığım açıdan karşılanacak seviyede pembe bir dünya değil. “Makale basma” seviyesine gelince, demek istediklerim daha anlaşılır olacaktır.

*geniş adam: buna da ayrı bir yazı çıkar. geniş adam ~=bilge insan

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.