Roma Kartalları — Marini

Enrico Marini’nin çizdiği “Roma Kartalları” isimli çizgi romandan Rome dizisi kadar etkilendiğimi söyleyebilirim. Öyle ki olay örgüsü bir çok kez bana Rome dizisini hatırlattı. Hikaye kahramanları Titus Valerius’un oğlu Marcus ve kankardeşi (Asıl adıyla Ermanamer) Gaius Iulius Arminius’un maceralarını içeriyor. Aslında bir Çerusker (Cermen) prensi olan Ermanamer Romatarafından esir alınmış ve Augustus tarafından Roma vatandaşı ilan edilip eğitilmesi için eski komutan olan Titus Valerius’un eline verilmiştir. Valerius’un genç yaştaki oğluyla birlikte eğitim gören Arminius ona tüm macerada eşlik ediyor.

Enrico Marini’nin çizim tarzı beni diğer çizgi romanlarında da etkilemişti. Roma Kartalları serisini 2007–2013 yılları arasında yapmış ve yazarlığını da kendisi üstlenmiş. Roma dönemindeki evler, sokaklar, sokakta yaşanan ölümler, ticaret, kölelik, ensest ilişki hepsi güzel bir şekilde işlenmiş. Günümüzdeki yaşam ve ahlak anlayışı farkını da anlatmak için dönemin doğasına uygun bir biçimde kadın ticareti de sansürsüz şekilde işlenmiş. Hatta bu kadar sık yer almasının sebebinin de frankofon etkisi olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber savaş sahnelerinde savaşçıların kıyafetleri de gerçekten etkileyici.

İlk olarak Gipsy çizgi romanıyla tanıştığım İtalyan çizer Enrico Marini’nin ufak detaylara önem vermesiyle bence çizgi romanlarında daha dikkat çekici hale geliyor. İnsanların kıyafetleri, davranışları, dönemin havasını solumaya daha yakın olmaya yardımcı oluyor. Çizgi romanın bir de tanıtım videosu var onu da izleyebilirsiniz: