Akú životnosť má web stránka?
Ak chcete iba poznať odpoveď na túto otázku, tak priemerná životnosť stránky je presne 2,66 roka. Ak vás zaujíma, ako sa dospelo k tomuto číslu, prečo je to číslo také nízke a ako ho navýšiť na 5+ rokov, čítajte ďalej.
Pokiaľ sa na podnikanie pozeráte z dlhodobého hľadiska, tak si musíte uvedomiť, že investícia do webovej stránky nie je jednorázovou investíciou. Podobne ako nové firemné auto, aj nový web má určitú životnosť. A tá sa rovnako predlžuje, prípadne skracuje v závislosti od toho, ako je o web postarané. Pozrime sa na to, aké sú najčastejšie dôvody expirovania webu.
Tri dôvody expirácie
Ako bolo spomenuté v úvode, podľa nedávnej štúdie je priemerná životnosť web stránky približne 2 roky a 7 mesiacov. Toľko v priemere trvá webu, kedy zásadným spôsobom zmení svoj vizuál. Takéto niečo sa dá odsledovať cez Wayback machine.
Existujú 3 dôvody, vďaka ktorým sa firma chcene alebo nechcene odhodlá k výmene webu:
- Web nespĺňa vizuálne štandardy
- Web nereflektuje firmu
- Web prestáva byť funkčný
1. Web nespĺňa vizuálne štandardy
Tento dôvod si majitelia webových stránok uvedomujú dobre. Vizuálne veci majú svoje obdobia a podliehajú trendom — či už sa jedná o oblečenie alebo webovú stránku. Aj laik vie rozoznať moderný web od zastaralého. Preto je namieste otázka, ako dlho vydrží váš web vyzerať moderne.
Dizajn webu sa dá uchopiť viacerými spôsobmi. O potrebe dizajnu na mieru verzus šablónach som hovoril na Wordcamp prednáške. V zásade, ak sa nevyberiete zlým smerom, dôvod na redizajn webu by nemal prísť skôr ako o 5 rokov. Čím viac konzervatívna a korporátna je vaša firma, tým menšia je potreba nasledovať trendy vo svete dizajnu a ilustrácií.
2. Web nereflektuje firmu
Tento dôvod je už menej intuitívny. V živote každej firmy môže prísť k zmenám ako sú zmena hodnôt, ponúkanie nových produktov/služieb, zmena cieľovej skupiny, vstup na nové trhy a podobne. Všetko sú to zmeny, ktoré menia spôsob komunikácie a prezentácie na internete.
Napríklad, ak firma poskytujúca konzultácie vyrastie a ich klientela sa zmení z malých podnikov na stredne veľké, treba túto zmenu zapracovať aj do webu, nakoľko v čase keď sa tvoril web bol komunikovaný focus na malé podniky. Ak sa message webu nezmení, stránka prestáva dávať zmysel.
Tomuto dôvodu sa dá vyhnúť. Stačí, ak váš dodávateľ webu počíta s takouto možnosťou a web vám pripraví editovateľný. V takom prípade viete komunikáciu upraviť podľa aktuálnych potrieb priamo vy. Všetko, čo na to potrebujete je upraviť copywriting, prípadne vymeniť obrázky.
3. Web prestáva byť funkčný
Posledný dôvod je najmenej intiutívny a zároveň najkritickejší. Budem sa mu preto venovať viacej.
Prečo najkritickejší? Ako som spomínal vyššie, ak nie ste zrovna firma z kreatívneho priemyslu a máte web editovateľný pre prípadné zmeny v komunikácii, nemáte dôvod meniť web častejšie ako za 5 rokov. Prečo teda firmy v priemere menia web každých dva a pol roka? Primárnym dôvodom je práve funkčnosť (resp. nefunkčnosť) webu.
Aj keď vám váš dodávateľ odovzdá nový web v 100% stave a bez chýb, tak to vôbec neznamená, že tento stav pretrvá naveky. Najčastejšie hrozby zničenia bezchybného stavu sú neustály vývoj technológií a hrozby útokov.
Neustály vývoj technológií
Nie je žiadnou novinkou, že dynamika IT sveta je obrovská. Neustále vznikajú nové štandardy, resp. existujúce štandardy sa menia. Pribúdajú nové zariadenia, na ktorých sa web zobrazuje, vyhľadávacie nástroje menia logiku indexovania, kritéria na rýchlosť webu sú čoraz prísnejšie a prísnejšie sú aj bezpečnostné požiadavky.
Pokiaľ dnes nemáte SSL certifikát (https protokol), prehliadače označia vašu stránku za nebezpečnú. Pokiaľ nemáte web responzívny (upravené zobrazenie na viaceré zariadenia, napr. mobily), Google na to návštevníkov upozorní a strácate návštevnosť. Návštevnosť strácate, aj keď váš web nesleduje posledné SEO štandardy, pretože Google ho nezobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nebudete zobrazovať ani vtedy, keď sa váš web zobrazuje pomaly. A to spomínam len novinky doslova spred posledných niekoľkých mesiacov.
Celá situácia sa komplikuje v momente, ak na svojom webe využívate externé služby ako odkazy na sociálne média, Newsletter systém alebo Google maps.
Rovnako rýchlo sa totiž vyvíjajú tieto externé služby a menia spôsob fungovania. Ak teda napríklad používate v sekcii Kontakt interaktívnu Google mapu s vašou adresou, bez zásahu programátora sa v jednom momente vaša mapa zobrazovala takto.
Google totiž zmenil funkčnosť tejto integrácie a weby si museli túto interakciu upraviť.
Útoky
Nie je pravdou, že iba weby veľkých spoločností bývajú napádané. Totiž dnes sa útoky nevykonávajú na objednávku a dokonca ich nerobia ani ľudia.
Útoky vykonávajú automatickí boti, ktorí prehľadávajú web a hľadajú zraniteľnosť na stránkach. Toto je problém obzvlášť vtedy, keď je váš web postavený na verejne dostupnom (open-source) systéme, napr. WordPress, Drupal, Joomla (cca 75% webov). Prečo?
Ak je systém, na ktorom beží váš web otvorený, znamená to, že zdrojové kódy vidia všetci. Výhoda je tá, že ktokoľvek môže systém vyvíjať a doprogramovávať rôzne integrácie (pluginy). Komunita programátorov je preto obrovská. Avšak z toho plynie aj nevýhoda. Ak niekto spraví v plugine chybu, ktorou napríklad sprístupní celú datábazu webu, celý web sa stáva zraniteľným. Automatickým botom tak stačí nájsť web, ktorý používa chybnú verziu pluginu a vedia manipulovať s databázou webu. Tieto weby typicky končia s nechcenými banermi na Viagru, prípadne web presmerováva návštevníkov na iné stránky.
Tým nechcem povedať, že mať web postavený napríklad na platforme Wordpress je bezpečnostné riziko. Nie je, pretože tým, že komunita programátorov je obrovská, tak sa veľmi rýchlo zraniteľnosti opravujú. Riziko je to iba vtedy, keď pluginy na vašom webe nie sú pravidelne aktualizované.
A tu nastáva problém. Firma spravidla nemá interného zamestnanca, čo by sa o takéto aktualizácie staral. A dodávateľ webu ho proaktívne a zdarma neaktualizuje, pretože pri viac ako 16 weboch by na to potreboval jedného full-time programátora, ktorý by si na seba nezarobil ani euro.
Ak sa pýtate, prečo si to dodávateľ webu nenechá od klienta zaplatiť, tak odpoveď je jednoduchá. Je ťažké vysvetliť záujemcovi o web, že stránka, ktorá mu bude odovzdaná potrebuje aktívny servis na to, aby nebola napadnutá. Klient, ktorý s takýmto nákladom nepočítal a nie je mu problematika dostatočne vysvetlená si s najväčšou pravdepodobnosťou nájde iného dodávateľa, ktorý dodatočný náklad a potenciálne hrozby nebude spomínať. Dodávatelia si tak radšej nebudú plašiť klientov myšlienkami o napadnutí alebo odstrašovať si ich s dodatočnými správcovskými poplatkami.
Ako to riešime my
Počas mojej 12-ročnej skúsenosti s vývojom webu som pochopil, že si radšej odplaším časť klientely, ako mať čo i len jeden prípad ročne, kedy musíme vo firme čeliť odvíreniu infikovaného webu. Pretože to nie je príjemná situácia ani pre klienta, ani pre nás. Došli sme až do (pre niektorých kontroverzného) bodu, kedy odmietame takéto weby odvírovať aj za peniaze. Dôvod je ten, že chceme pracovať kreatívne a veci budovať a nie opravovať zavírené zdrojové kódy. A toto sme si mohli dovoliť iba v prípade, kedy otvorene klientovi komunikujeme možné hrozby a ponúkame mesačný správcovský poplatok, v ktorom mu garantujeme bezpečný a plynulý chod. V takom prípade dokonca ponúkame neobmedzenú záruku na web. A pokiaľ klient odmietne správcovský poplatok, tak si je vedomý rizík a vie, aká bude naša reakcia v prípade napadnutia.
Záverečné odporúčania
Keď budete prechádzať procesom tvorby nového webu, mám pre vás 3 odporúčania, ktoré vám vedia ušetriť čas, peniaze aj nervy:
- Spýtajte sa potenciálneho dodávateľa webu, aká je štandardná dĺžka záruky a či v nej je pokryté aj odvírenie stránky
- Nepozerajte sa na mesačný poplatok za správu ako niečo navyše. Berte to ako súčasť nákladov. Neriešte to až v čase, keď sa niečo stane, pretože potom vám pomôže málokto. Pristupujte k tomu ako k poisteniu — proti úrazu sa poistíte pred vašim výletom do hôr, nie až po tom, keď treba volať horskú službu
- Zistite si, ako (a prípadne či vôbec) bude dodávateľ riešiť aktualizácie pluginov a napojení tretích strán. Ak si dodávateľ nebude účtovať pravidelný mesačný / kvartálny / ročný poplatok za správu webu, nájdite si radšej iného dodávateľa