Fermuarım Patladı Nasıl Tamir Edebilirim?

Kullandığımız bir çok eşya, elbise, pantolon çanta vb. alanlarda fermuarlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki bozulan fermuarları ne yapacağız? Değiştiremediğimiz durumlarda fermuarı nasıl tamir edebiliriz? Bunun gibi daha bir çok sorun karşısında ne yapabiliriz? Herkesin başına gelebilecek fermuar sorunlara değinerek çözüm yollarını bulalım;

Fermuar başlığı nasıl takılır?

Fermuar dişlilerinden sıyrılıp bağımsızlığını ilan eden fermuar başlığını kolay bir şekilde eski haline getirmeniz mümkün. Öncelikle fermuar başlığını resimde gördüğünüz şeklinin ters pozisyonuna getirin ve bir yere sabitlemeniz gerekecek bunun için başlık takma aparatı veya elcik takma aparatları bulunmaktadır. Eğer hiç biri yoksa yakınınızda olan birinden pense yardımı ile başlığın üst tarafını sıkıştırmasını isteyebilirsiniz. Fermuar başlığını sabitledikten sonra fermuar şeritlerinin geldiği kısımdan biraz zorlayarak iki yanından çekin. Güç denemesi yapmadan hafif bir şekilde zorlayınız :)

Kapattığınız halde açık kalan fermuar nasıl kapanır?

En sinir bozucu bir durumlardan biri de kapattığınız halde kapanamayan fermuarlar. Kapanmamasının sebebi kursördeki dişlilerin geldiği bölgenin gevşemesidir. Bu sorun için bir pense kurtarıcımız olacak. Kursörün yani fermuar başlığında dişlerin geçtiği iki tarafıda pense yardımıyla biraz sıkıştırdık mı tamamdır. Fermuarınız artık kapanacaktır.

Fermuarım sıkıştı nasıl açıp kapatacağım?

Hassas ve narin bir yapıya sahip olan fermuarlar küçük bir zorlama ile dişleri zarar görür ve sıklıkla karşılaştığımız sıkışma problemini ortaya çıkarabilir. Bu sorunun birden çok çözüm yöntemi vardır. Bir sabun, dudak balmı, ruj veya kurşun kalem sıkışan fermuar derdimize derman olacaktır. Sabun her evde mutlaka olan bir malzemedir. Sabunu fermuar dişlerine sürün ve kursörü biraz zorlayarak açıp kapatabilirsiniz.

Her tip fermuar modelinde karşılaşacağınız sorunlara basit yöntemler ile çözümler bulabilirsiniz.