Akıllı Telefon

Günün birinde uyandım ve telefonum çalışmıyordu. Kısa süreli bir şoktan sonra telefonumun iyi niyetine güvenerek birazdan çalışacağını düşündüm. Hiç tepki vermedi. Ben de oralı olmadım. Ondan daha umursamaz biri olduğuma emindim.

Sabah hazırlandıktan sonra UBER uygulamasından taksi çağırmak için elimi telefona attığımda, telefonum az önceki umursamaz tavrıma mukabil bana pis bir gülüşle güldü. Evden çıktım, ana caddeye kadar yürüdüm. Bir süre taksi bekledim. 2 tanesiyle fiyatta anlaşamadım çünkü taksimetreyi açmıyorlar ve fahiş fiyat talep ediyorlardı. Alışkanlıktan olsa gerek, telefonum çalışmamasına rağmen elimdeydi. Az sonra gelen üçüncü taksiyle anlaştım. Varacağım yere gelene kadar taksici ben seninle buraya kadar anlaşmadım, nereye gidiyoruz diye sızlandı. Kavga ettik. Telefon elimde titredi, gözümü ona çevirdim “ UBER’de hiç böyle şeyler yaşamazsın” dedi.

Okula varınca ilk dersim boş olduğu için sabahleyin mutatım olduğu üzere sosyal medya hesaplarıma bakayım dedim, masadaki telefonla göz göze geldik hiç çaktırmadan muzaffer bir komutan edasıyla yerimden kalktım ve laptop’u açtım. Facebook ve Twitter’a baktım lakin Instagram’ın masaüstü uygulaması yoktu. Tam o sırada bozuk telefonumda güneş gözlüklü küçümseyen smiley belirdi.

Dersim başladı. Sınıf içinde yoklama almak için kullandığım CLASSDOJO uygulaması neyse ki bilgisayarda da vardı, telefona minnet etmedim. Lakin sınıfta yaşananları paylaştığım kısımda telefonla video çekmeliydim, öğretmenler odasındaki telefonuma haksızlık mı ettim diye içimden geçti, yalan değil.

Pazartesi akşamları yemek yapıyorum. Market alışverişi için kullandığım BIGBASKET uygulamasını telefonum çalışmadığı için kullanamadım. Mecburen markete gittim. Markete gitmek için UBER çağıramadığımdan az önce bahsini ettiğim taksici kavgaları aynen tekrar yaşandı. Ekstradan harcanan vaktim, çabam ve param da cabası oldu. Eve geldim. Daha önceden kaydettiğim yemek tarifi de KITCHENSTORIES uygulamasında olduğundan maalesef tarife de ulaşamadım. İstediğim yemeği yapamadım.

Birkaç gündür telefonsuzum. Bu ayrılığa alışmak için birkaç gündür artık yanıma da almıyorum. Yine de burada size itiraf edeceğim. Günlük okumalarımı yaptığım uygulama da telefonumdaydı. Okuyamadım. Sabahları kalkmak için alarm kurmam gerekiyordu, kuramadım. Alışveriş yaptığım uygulamalardan geçen gün verdiğim siparişi kontrol edecektim, edemedim. Sinemaya gitmek için bilet alacaktım, alamadım. Ev kirasını ödemek için banka uygulamasına girecektim, giremedim. Dolar-Lira-Rupee paritesine bakacaktım, bakamadım. İngilizce çalıştığım uygulama telefonumdaydı, çalışamadım. Namaz kılmak için gittiğim yerde kıbleyi bilmiyordum, telefondaki kıble uygulamasından tespit edecektim, edemedim. Scrabble oynarken bir kelime hakkında ihtilaf ettik, telefondaki sözlük uygulamasından bakacaktım, bakamadım. Arkadaşlarla akşam yemeğine gitmek için yemek uygulamasından bir yer beğenecektim, beğenemedim. Bilmediğim bir yere navigasyon uygulamasından ulaşacaktım, ulaşamadım.

Ha bu arada telefondan arayanlar falan olduysa onlara da cevap veremedim.