Dnešním povídáním bych rád navázal na předchozí článek o konvencích a zvykových vzorech v designu. Budeme pokračovat v nahlížení na design jako na způsob problem-solvingu a řekneme si, jakým způsobem těchto postupů využil Instagram při svém redesignu.

Úvodem bych chtěl zmínit, že Content Focused Design je jen další buzzword, který začíná probublávat mezi designérskou komunitu. Určitě se nejedná o směr, který se dá aplikovat na všechny oblasti návrhu. Pokud jej plánujete začít používat všude, pravděpodobně tím zvýšíte riziko, že vám zaměstnavatel přestane být ochotný platit. CFD totiž nemusí být vždy hezký a “ártový”.

Jak říká samotný název — jde o styl, který je zaměřený především na obsahovou část vašeho produktu. Vizuální část bývá tedy výrazně upozaděna. Každý prvek, který svou barevností, netradičností nebo kontrastem přitahuje pozornost uživatele, je brán jako prvek nadbytečný.

Vybavil se vám v tuto…


V jednom ze svých předchozích článků jsem zmiňoval, že nemám v plánu vysvětlovat pojem UX. Plány se změnily. Nejen, že jsem na číslech uviděl, kolik lidí si podobnou otázku pravidelně googlí (a kolik z nich mi může potenciálně přistát na tomhle článku — ehm — clickbait), ale hlavně bych chtěl prostřednictvím tohoto článku nějak ucelit svůj pohled na UX jako takové.

UX je zkratka pro anglické ustálené spojení User Experience. Pokud si říkáte, že to má být UE, tak máte pravdu. Víte co – písmenko X je ale víc cool, takže je to eXperince.

Wow

V překladu se poté můžeme setkat s českým termínem uživatelská zkušenost, nebo častěji, uživatelská přívětivost.

Už podle názvu si můžeme odvodit, že klíčovou roli v tomto záhadném “jů-exu” hrají uživatelé. UX totiž samo o sobě definuje jakýsi uživatelský prožitek při interakci člověka s libovolným produktem či službou.

Bez člověka to pak jaksi nedává smysl.

Pokud mluvíme o UX, často můžeme zaslechnout zkratky HCD a HCI. Obě zkratky…


Čtete si tento článek na stolním počítači, nebo v telefonu? Jaký operační systém používáte? Nacházíte se na webu, nebo v aplikaci? Odpovědí na každou z uvedených otázek snižujeme množsví komponentů a ustálených zvyků, kterými se při návrhu produktu musí designér řídit. Znamená tedy, že se při zvyšující se přesnosti, snižuje úroveň žádané kreativity?

Novodobý proud návrhu digitálních služeb a množství frameworků, kterými se k němu dá přistupovat, vychází z tzv. metody problem solvingu. Pokud něco navrhujeme, v ideálním případě počítáme s tím, že současně vymýšlíme řešení nějakého problému. Typicky se může jednat o problém naprosto marginální, kupříkladu “sdílení fotky mezi přáteli”. Existuje nespočetné množství způsobů, které s řešením daného problému mohou pomoci. V tomto článku bych však chtěl upozornit na to, že podobná řešení už mnohdy existují ve formě tzv. předpřipravených (zvykových) patternů. Jako příklad můžeme brát “Sharing and Actions” komponentu, která je nativně součástí systému iOS.

Design systémy

Filipe, ty chceš dneska mluvit o…


Dnes se zaměříme na detaily aplikace Budík. Popíšu jeden základní use case a zatleskám Applu, že jde správným směrem — u redesignu přemýšlí.

Už je tomu nějaká doba, co Apple vydal aplikaci Budík v novém, tmavém designu. Zprvu jsem si říkal, že to vypadá hrozně — iOS stále nativně nepodporuje dark mode, takže se jednalo o jednu z mála tmavých appek a prostě mi moc vizuálně nesedla.

Vlevo původní světlé schéma aplikace Budík, vpravo pak nová tmavá verze.

Co mi vadilo?

Nebudu chodit kolem horké kaše. Důvod k redesignu byl prostý. Vžijte se do úplně ukázkového případu: Je půl čtvrté ráno, vy se převalujete z jedné strany postele na stranu druhou. Probudíte se a chcete si ověřit, kolik času můžete v posteli ještě proválet. Vezmete do ruky telefon a rozsvítíte si do obličeje jeho obrazovku. Poté přejdete…


Použitelnost všedních věcí popisoval Don Norman ve svých knihách už před více jak 30 lety. Problémy s návrhem použitelných produktů a neustálé podceňování uživatelské zpětné vazby nicméně přetrvávají dodnes.

V posledních letech se nám do popředí dostávají oblíbené buzzwordy spojené s UX designem. Nebojte, nebudu tenhle článek začínat popisem toho, co to vlastně to jů-eks je — zase tolik mainstream nejsem. Chtěl bych spíš na chvíli odběhnout od designu digitálních produktů a podívat se na UX mimo svět počítačů.

Občas chodím cvičit. Pro ty, co mě znají — ano, chodím, opravdu. Nedaleko od mého bydliště se nachází místní fitness centrum. Na můj vkus je velmi dobře vybavené, disponuje moderním prostředím a nesmím opomenout příjemný personál. Dole pod fitkem se nachází i veřejný wellness (sauna, vířivka, bazén), který je v…

Filip Benda

UX/UI Designer from Prague who wants to make unicorns real. www.filipbenda.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store