iOS Budík nesvítí do ksichtu

Dnes se zaměříme na detaily aplikace Budík. Popíšu jeden základní use case a zatleskám Applu, že jde správným směrem — u redesignu přemýšlí.

Filip Benda
3 min readAug 1, 2018

Už je tomu nějaká doba, co Apple vydal aplikaci Budík v novém, tmavém designu. Zprvu jsem si říkal, že to vypadá hrozně — iOS stále nativně nepodporuje dark mode, takže se jednalo o jednu z mála tmavých appek a prostě mi moc vizuálně nesedla.

Vlevo původní světlé schéma aplikace Budík, vpravo pak nová tmavá verze.

Co mi vadilo?

Nebudu chodit kolem horké kaše. Důvod k redesignu byl prostý. Vžijte se do úplně ukázkového případu: Je půl čtvrté ráno, vy se převalujete z jedné strany postele na stranu druhou. Probudíte se a chcete si ověřit, kolik času můžete v posteli ještě proválet. Vezmete do ruky telefon a rozsvítíte si do obličeje jeho obrazovku. Poté přejdete do aplikace Budík, která svým bílým pozadím začne opět žhavit vaše sítnice. V aplikaci následně zjistíte, že vstáváte až v 7:00, takže času na spánek máte ještě haba kuk. Pro jistotu si nastavíte ještě druhý budík, s 5 minutovým rozdílem, a pokusíte se opět usnout.

Řešení je na světě

Apple tenhle problém vyřešil tak napůl. Nově přebarvená aplikace Budík používá barevnou paletu, které nikterak negativně neovlivňují naše oči. Ostatně z těchto důvodů vznikají i různé tlumiče a filtry modré barvy. Té modré barvy, která prokazatelně navozuje větší únavu očí a má dopad na celkové snížení výkonnosti organismu.

Proč ale píšu, že to Apple vyřešil jen napůl? Stačí se zamyslet nad uživatelskou cestou, kterou jsem popsal v úvodním use casu. Když prvně rozsvítím svůj telefon, ocitnu se na zamykací obrazovce. Tam na mě svítí spousta notifikací z aplikací, jež jsem přes noc zanedbával. Do Budíku se dostanu tak, že telefon odemknu, přejdu na domovskou obrazovku a následně tapnu na ikonku aplikace Budík.

Na domovské obrazovce se opět nachází nějaké množství rušivých elementů, nemluvě o mém dosti křiklavém pozadí.

Shrnutí

Je to vážně problém? Není. Přijde mi to jako drobnost, ale líbí se mi, že i o takhle zdánlivě nepodstatných situacích Apple přemýšlí — a to dřív, než se do designu aplikace (Budíku) pustí. Škoda, že ale nebral v potaz celou uživatelskou cestu.

Co před tím, než se člověk do tmavé aplikace dostane? V aktuální verzi iOS s tím nic moc nenaděláte. Můžete si cestu zkrátit vytáhnutím spodního SVĚTLÉHO ovládacího centra a odtud se přepnout přímo do budíku.

Můžete si zapnout funkci aktivního potlačení modrého světla Night Shift. U toho bych však ocenil automatické spuštění po určité večerní hodině.

Co by mohl Apple udělat? Dark Mode! Jednoznačně. S příchodem nové verze desktopového operačního systému macOS Mojave příchází i nová funkcionalita automatického přizpůsobení pozadí plochy — s ním se mění i barva rozhraní. Jednoduše řečeno: v šest ráno vidíte poušť, nad kterou vychází sluníčko a máte světlé UIčko; v deset večer nad tmavou pouští září hvězdy a UIčko je laděné do tmavých barev.

Tyto kroky Applu (jak redesign Budíku, tak i tmavé schéma v Mojave) dávají jasně najevo, že něco podobného by v nejbližší době mohlo přijít i do iOS a vyřešit tak náš drobný problémek.

Overall — znovu kladu důraz na to, že se jedná o drobnost. Chtěl jsem spíš zdůraznit, kolik možných případů použití nás, jako designery, nemusí před návrhem aplikace vůbec napadnout.

--

--