Dünden Bugüne Sinema Tarihi

http://filmyorumlari.org/

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle sinema tarihinde ufak bir yolculuğa çıkacağız. Lafı uzatmadan şöyle zamanda geriye doğru gidelim ve Osmanlı zamanlarına bir göz atalım.

Bulunduğumuz yıl 1895… Tarihte destanlar yazmış Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk sinema ile tanışma zamanları bu zamanlar… Lumiere Kardeşler‘in birlikte ortaya çıkardıkları “ L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat “ adındaki film ülke dışında büyük ilgi görmüş ve etkisi Osmanlı devletine kadar uzanmıştır. 1895 yılı Aralık ayının 29. gününde Galatasaray’da bulunan bir birahanede yabancı kökenli bir adam tarafından sergilendi. Bu gösteri üzerine milletmiz sinema ile ilk buluşmasını gerçekleştirmiş oldu. Bir çok yeni buluşa şeytan icadı diyerek kabullenmeyen milletimiz sinemayı çok çabuk benimsemiş ve ilgi göstermiştir.

Şimdi o tarihten biraz daha ileri zamanlara doğru ilerleyelim. Şuanda tarih 19 Mart 1910. Bu tarihte ülkemizde ilk defa halka açık bir sinema kurulmuştur. Bu sinemaya Milli Sinema adı verilmiştir. Milli sinema İstanbul’un güzide yerlerinden Şehzadebaşı’nda kuruldu. Bununla birlikte milletmizin filme olan sevgisi artmaya başladı. Çok fazla vakit geçmedi ki sinemanın insanlar üzerinde nasıl etkiler bıraktığı anlaşılmaya başlandı ve bir propaganda aracı olarak kullanılamaya başlandı. Ülkemizde ikinci bir sinema daha kurulmasıyla sinema sektörü artık milletimiz için vazgeçilmez keyiflerden biri haline geldi. Fakat bu yıllarda I. Dünya Savaşı’nın ortaya çıkmasıyla Alman ordusunun vizyondaki filmleri kullanarak propagandalar yapması ve insanları kendi saflarına çekmeye çalışmaları nedeniyle çok sıkıntılı dönemler yaşandı. Sinemanın gücünü ve insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi fark eden Enver Paşa 1915 yılında bir karar alarak Merkez Ordu Sinema Dairesi’ni kurmuştur. Bununla birlikte Türk Sineması’nın ilk kurumlaşma adımları da atılmış oldu. Bu tarihten günümüze kadar binlerce film vizyona girmiştir.

Hafiften günümüz tarhine yaklaşırsak 1980’li 1990’lı yıllarda sinema kültürümüz daha fazla yaygınlaşmaya ve oturmaya başlamıştır. Yeşilçam filmlerinin artmasıyla Türk Sineması ayaklanmaya, ses getirmeye ve önem kazanmaya başlamıştır. Zamanla çok sayıda film çıkmasıyla birlikte insanlar film seçer hale geldi. Bir çok konuda film yorumları yapılmaya başlandı ve bir anda her yer film eleştirmenleriyle doldu. Dergiler, gazeteler, televizyon programları yani her yerde film eleştiri köşeleri oluşturuldu. İnsanlara iyi kötü yazabildikleri kadar film önerileri yapılmaya başlandı. Bu sayede insanlarımız film kültürü hakkında daha fazla şey öğrenme fırsatı buldu.