Co warto wiedzieć o pożyczkach z parabanku?

Na rynku finansowym działają dwie instytucje, które mogą udzielać pożyczek. Są to banki i parabanki. Banki, których działalność jest regulowana prawem bankowym i regulowana przez Komisję Nadzoru Finansowego udzielają kredytów tylko tym osobom, które mają odpowiednią zdolność kredytową. Tym różnią się od parabanków, w których pożyczkę może wziąć praktycznie każdy. Wiarygodność klientów, którzy chcą skorzystać z pożyczki w parabanku z reguły nie jest w ogóle sprawdzana. Instytucje te rzadko sięgają do informacji o zadłużeniu swoich klientów, które są dostępne w Biurze Informacji Kredytowej. Pożyczka w parabanku to szansa na dodatkowe pieniądze dla osób nadmiernie zadłużonych w bankach, dla osób, które pracują bez żadnej, nawet cywilnoprawnej umowy. Co kryje się jednak za tak liberalną polityką udzielania pożyczek przez parabanki?

Z pewnością plusem pożyczki z parabanku jest możliwość uzyskania jej przez osoby, których wnioski zostały przez bank odrzucone. Procedura sprawdzania wiarygodności klienta z pominięciem sprawdzania jego dochodów i sięgania do informacji w BIK-u znacznie skraca czas oczekiwania na decyzję w sprawie udzielenia pożyczki. Decyzje w parabankach zapadają niezwykle szybko, bardzo często już po kilkunastu minutach. Możliwości zaciągnięcia pożyczki jest kilka. Można wniosek złożyć za pośrednictwem Internetu, można wysłać do firmy sms (pracownik skontaktuje się z nami). Oczywiście istnieje także droga tradycyjna, czyli osobista wizyta w parabanku. Osoby, które składają wniosek przez Internet nawet nie muszą fatygować się po odbiór pieniędzy osobiście. Pracownicy parabanków chętnie przywożą je klientom do domu. To zalety pożyczek udzielanych przez parabanki. A jakie są ich wady?

Na pewno ich wadą jest koszt. Oprocentowanie pożyczek pozabankowych nie jest niskie. Do tego trzeba pamiętać o licznych opłatach dodatkowych. W przypadku pożyczek z parabanków rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest niezwykle wysoka. Kilka tysięcy procent w przypadku chwilówek nie jest żadnym zaskoczeniem.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated lepppss’s story.