Fårene og ulven..

Liberalistiske politikere gi’r den, som eventyrfortællere, der fremstiller deres grådige ego-politik, som en nødvendighed for alverdens lyksaligheder. “Reagannomics” bliver genoplivet med VLAKs #Lamborghinireform – gammel vin på nye “løkkeflasker”.

RedBstrd
RedBstrd
Aug 26, 2017 · 3 min read

Et overfantastisk eventyr om de rige, der bliver rigere så den fattigste del af samfundet på eventyrligvis pludselig kommer i job og på den måde skaber sig et bedre og rigere liv. Det lyder, som en tid hvor, der er brug for magikere og tryllestøv. For jobs er der, hvis det ikke var for jobcentrenes evige levering af gratis arbejdskraft via praktik-fidusen, men danske virksomhedsejere ser såmænd lige så gerne udenlandske arbejdere til 60kr i timen, frem for en dansk lønmodtager til overenskomstmæssig løn.

Play it again Sam

Eventyr fortællinger, er en teknik, der uden held blev brugt i 80'erne. Ronald Ragan lancerede hvad, der blev kendt, som “Reganomics” , Regan-økonomi. Kort fortalt; Regner det på præsten så drypper det på degnen — forstået på den måde, at når de rige bliver rigere så smitter det af på resten af samfundet. Deriblandt samfundets svageste. Problemet er bare, at det var løgn. Vi, der oplevede den tid kendte bedst årtiet, som fattigfirserne. Så stor var forbavselsen, da de borgerlige i Danmark fremlagde selv samme idé for ikke mange år siden og altså nu i forbindelse med den såkaldte #Lamborghinireform ..

Den, der ikke lærer af historien, er dømt til, at gentage den

Det er ikke bare en tom floskel. Det er åbenbart et faktum, der udspiller sig for næsen af os i disse år. Det første venstreregeringen gjorde det, og i 2015 brugte de eventyr-fortællingen til, at fjerne fattigdomsgrænsen. På den måde kunne intet bevises omkring en stigning i fattigdommen i Danmark. Eventyrs fortællingen fik sin come-back, og har været i gang lige siden og ikke kun når det handler om arbejdsmarkedet.

Lønmodtagere lærer intet af historien

Det er, som om, at den del af befolkningen, der arbejder, føler sig hævet over de ledige. “Stem før vi, der arbejder kommer hjem”, var en plat kommentar fra en liberalistisk-lønmodtager før valget i 2015, og det er lige præcis sådanne forvirrede lønmodtagere, som borgerlige politikere har hårdt brug for, så deres politik skal have en chance for, at fungere på et mikroskopisk plan.

Når den borgerlige regering snakker om “Større arbejdsudbud”- så husk, at det oversættes til; Flere ledige.

Den borgerliges hokus pokus politik, er så grinagtig, at det nærmer sig pinligt, men det stopper ikke danske lønmodtagere i, at sætte en stemme på arbejdsgiver partier. Hvis det ikke var fordi den danske velfærd, er under afvikling af den ultra-liberalistiske regering, så ville det være hysterisk morsomt, at de slap af sted med, at overbevise lønmodtagere, at det er for deres eget bedste. Det kan sammenlignes med den løgn, som Adolf Hitler fortalte England og Rusland i 30'erne, da han lavede en ikke angrebspagt. Set i bakspejlet var det tydeligt, at han løj, men dengang kunne flertallet ikke se det.

Om nogle årtier, når det er for sent, kan lønmodtagere i Danmark sikkert se hvordan de er blevet kørt rundt i manegen, men på det tidspunk, er velfærdstaten lukket og slukket og Danmark vil være en dårlig efterligning af USA.

)
RedBstrd

Written by

RedBstrd

Pensioneret-DJ, ‘historiefortæller’, Jingle-producer m.m.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade