Takım Tutar gibi Teknoloji Tutmak

Fatih Kadir Akın
Oct 12, 2016 · 2 min read

Vallahi bıktım.

Diyorum ki, “kullandığın teknolojiyi kullanırken düşün, neden kullanıyorsun”. Adam diyor ki “nasıl yani?”

Diyorum ki, “bak her çıkan teknoloji sorgulanabilir ve sorgulanmalıdır da”. Adam diyor ki “yani Yarn kötü mü demek istiyorsun?”

Diyorum ki, “abi Angular güzel ama x, y, z özelliği kötü”. Adam diyor ki “nasıl yani Angular kullanmayalım mı?”

Diyorum ki, “abi React’ın şu özelliği kötü”. Adam diyor ki “biz bütün şirket React kullanıyoruz tüm projelerimizde, çok memnunuz”

Diyorum ki, “bu projede sadece jQuery kullansan yeter”. Adam diyor ki “aaabi jQuery mi kaldı ya biz bunu React’la yaparız”.


Yaparsın tabii. React’la da yaparsın, Angular’la da yaparsın. jQuery ile de yaparsın. Adam gibi yazarsan hepsiyle olur.

Ama güzel kardeşim,

Neden takım tutar gibi teknoloji tutuyorsun?

Manyak mısın?

Neden gelip “bir proje yapacağız, hepsi React olacak” diyorsun? Öyle teknoloji mi seçilir?

Neden son çıkan iPhone’u alır gibi her yeni çıkan teknolojiyi alıyorsun? Alma demiyorum, ama neden aldığını bil. “Yeni” diye teknoloji kullanılır mı?

Facebook’un ya da Google’ın sahip olduğu sorunlar senin projelerinde var mı? En basitinden bunu neden sormuyorsun?

3 (yazıyla üç) gereksinimi olan projen için “offh ağbi NPM çok yavaş, Yarn ciddi performans sağlıyor” demendeki sebep 0.0003ms fark mı? Kardeşim her sabah 3 saat fazla uyuyan adamsın neden 0.0003ms farka takıldın ki? Kullanma demiyorum, kullan tabii. Ama “neden?” diye sorunca mantıklı cevaplar ver.

Biraz vakit ayırıp “ya ben gideyim de biraz bakayım bu teknoloji yapacağım/yaptığım projenin hangi muhtemel/mevcut sorunlarına derman oluyor” diye düşünsene?

Vallahi bıktım.


Tartışma kültürümüz zaten yok. Hemen taraftarlık mertebesine çıkıyor. Hemen kişi üzerinden birbirine vurma çabaları. “sen benim kim oldugumu biliyor musun?”lara çıkıyor.

“Zaten siz JS’ciler çok elitsiniz”e kadar geliyor mevzu. Python’cular elegant, PHP’ciler bilmemne, .NET’çiler çok enterprise… Tamam belli ekosistemlerin belli kültürleri var ama bir de akıl mantık var. Neticede biraz da olsa ucundan bilimle ilgili bir iş yapıyoruz. Olayı turşu kavgasına çevirmenin anlamı nedir?

Yahu bu arada ben JS’ci değilim, en iyi bildiğim dil JS sadece. E tabi, “kişi kendinden bilir işi.” Herkes herkesi bir şeyci sanıyor. İlla bir şeyci olmam gerekiyorsa “yazılımcı” olarak nitelendiriyorum kendimi. Askerde de “yazıcı” idim mesela (gereksiz bilgi).

Adam hayatında adam akıllı iki satır yazmamış o salladığı dili, hem onu kullananlara hem de dilin kendisine sallıyor da sallıyor. Neden? Çünkü kendisi en akıllı. Dolayısıyla yazdığı dil neyse, “neci” ise en iyisi o. Sorsan hiç fikri yok.

Paradigmalar tartışsın. Ama zaten bir noktada mevzu artık fikirlerden çıkıyor, kişilere bağlanıyor. Çünkü tartışmayı bilmiyoruz.

Tartışmak: tartmak + işteş çatı. Yani diyor ki “karşılıklı tartalım”. Diyor ki “bakalım bir ölçelim hangisi daha ağır, hangisi daha hafif. Görelim artı ve eksilerini koyalım ortaya.”

Neyse.

Sıkıldım yani.

Fatih Kadir Akın

Written by

Developer, Writer, Amateur Etymologist