Americký denník (Ako som si zvykala prvý mesiac)

Deň prvý

Docestovala som šťastne. Šťastne, i keď na nervy. Sedieť plných desať a pol hodín v lietadle zaplnenom do posledného miesta vyžaduje patričnú dávku trpezlivosti a nadhľadu. Presne dve veci, ktoré mne chýbajú.

Spolucestujúce. Prvýkrat som bola vďačná za svoju liliputiu postavu. Bez problémov som si natiahla nohy, či inak uložila do žiadanej polohy. Mladá objemnejšia Američanka prespala takmer celý let a pri pohľade na ňu som ľutovala,že som si tiež pred cestou nesľahla nejaký zopiclon, poprípade inú zázračnú tabletku od mamy. Staršiu pani nadrozmernej veľkosti som vyrušila od príchodu a potom som sa celý čas snažila čo najmenej premiestňovať, keďže som správne tušila, že každý pohyb jej spôsobuje utrpenie. Podľa oblečenia a účesu som ju tipla na Rusku alebo Ukrajinku. Veľmi rýchlo som sa o nej takmer všetko dozvedela, keďže anglicky nevedela ani slovo a každýkrát, keď si potrebovala rozopnúť pás alebo len niečo overiť, obrátila sa na mňa. Asi kvôli tomu, že som bola jediná, ktora na ňu hovorila slovensky s ruským prízvukom a aspoň trochu jej to pripomínalo jej rodnú reč. Mala úctyhodných 79 rokov. Klobúk dolu, i keď na druhej strane, niečo podobné by som nespravila žiadnemu z mojich rodičov, starých rodičov, či prarodičov. A keď by som ich chcela trepať niekoľko tisíc kilometrov cez oceán, asi by som im zabezpečila minimálne business triedu. V prípade úspechu v amerických voľbách, malý súkromný tryskáč.

Letisko. Moje “milované” chicagske letisko plné “milých” letiskových rôznorodých úradníkov, ktorí sa k vám správajú akoby to bola práve ich zásluha, že máte tú česť vstúpiť na pôdu Spojených štátov amerických. OK, tak trošku, vraj majú právo poslať vás späť. Po všetkých útrapách, ktoré absolvujete z bodu A do amerického bodu B. Však ste predsa imigranti, nerozlišujú, že ste vyslaní americkou firmou sídliacou na Slovensku a aj to len na ročný pracovný pobyt. Prešla som a tak som sa konečne mohla zvítať s mojím milujúcim manželom. Vitajte vo svete veľkých áut, dokonalých ciest a hamburgerov! Prvá zastávka smerovala do blízkej reštaurácie, ktorá si varí vlastné pivo a k tomu servíruje pravé americké šťavnatučké nezdravé burgre veľkosti mojej hlavy. Mňamka, misia pribrať štyri kilá odštartovaná.

Jet lag. Je šesť hodín poobede a moje oči už len veľmi zdiaľky pripomínajú oči prebudeného človeka, každú chvíľu ma berie mikrospánok, ale vďaka môjmu mužovi vydržím až do deviatej a potom padám mŕtva do postele, aby som sa prebrala o štyri hodiny nad ránom. Kurnik, toto ešte chvíľu potrvá.

Deň tretí

Hovorí sa, že človek zažije všetko na začiatku. Stretávam prvých susedov z výškového domu, v ktorom bývame. Schválne píšem výškový dom, pretože má “len” 25 poschodí. Prví susedia sú väčšinou dôchodcovia, veľmi milí a zhovorčiví. Žartujú, že stláčam vo výťahu číslo 13. Všimla som si to až vďaka ich poznámke. Vravím, áno, v noci dokonca počujem čudné zvuky, akoby na chodbe niekto vzlykal. Trinásť, trinásť, pán Boh pri nás.

V našom výškovom dome majú všetci psa. Rútil sa na mňa obrovský bobtail, ktorého čínsky pán ledva, ledva udržal na vodítku. Ešteže mám rada zvieratá, poškrabkala som ho za jeho chlpatým ušiskom a prehodila zdvorilú frázu s páničkom. Wow, prvé socializovania úspešne za mnou. Vlastne nasledovalo ďalšie, keď ma v parku oslovila malá černoška s brutálnym három, či nechcem od nej kúpiť nejakú kravinu. Asertivita moja, neopúšťaj ma! Nenechala som ju ani dohovoriť. “No, thank you”. Vytreštila na mňa oči. Možno sa zľakla môjho zdravého európsko-slovenského prízvuku.

Deň piaty

Obed. Vynikajúci batátovo cuketový koláč. Robí sa na etapy, najskôr pečiete batáty, potom cuketu, potom to zalejete, znovu to dáte zapiecť atď. Po pol hodine mi došlo, že pečiem slovenský recept v americkej trúbe, a že tie americké batáty naozaj nie sú odolnejšie ako batáty na Slovensku. Do prdky. Farenheit nie je to isté, čo stupeň Celzia. Super, pravá blondínka v praxi. Našťastie, po dopečení chutil vynikajúco a nie, nezošrotoval ho bobtail, ktorého som spoznala v predchádzajúci deň.

Sťahováci alias Beavis and Butt­Head naozaj existujú! Kapitolou samou o sebe by bolo opísať samotné sťahovanie zo Slovenska zabezpečené echt maďarskou firmou z Budapešti, ktorej Beavis and Butt­Head najskôr zvonili a klopali na Brusnicovej vo Vajnoroch a až potom v Bernolákove. Proti Maďarom naozaj nič nemám, Boh mi je svedkom, že mám medzi nimi kopec skvelých kamarátov. I keď vďaka týmto dvom som pochopila, prečo sa na človeka, ktorý vám ani za pána nerozumie, používa otázka “Čo si Maďar?”. To som ešte netušila, že veľmi podobné náprotivky žijú v Milwaukee s jediným rozdielom; majú dokonalú angličtinu. Meškali štyri hodiny, takže vdaka nim som sa cítila ako Natascha Kampusch zavretá trištvrte dňa medzi štyrmi stenami nášho mini bytíku s tým, že nebolo možné vyjsť ani na päť minút, čo ak sa náhodou objavia. Dozvedela som sa však, že americký týpek, ktorý sťahuje druhým ľuďom veci už desať rokov, prvýkrát premiestňoval také “obrovské” množstvo topánok. Je tam toho, zobrala som si so sebou asi dvadsať párov ,vrátane zimných, čo je mizivé percento z toho, čo by si preniesli niektoré moje kamošky (minimálne tri z nich čítajú tento denník ;­))

Deň šiesty

Prehliadka mesta so staršou Američankou, ktorá tu žije celé roky. Veľmi optimistická, energická a milá pani hustila do mňa fakty o Milwaukee dobré tri hodiny, takže som sa vrátila s hlavou ako vodový melón. Na vyváženie vekového priemeru zobrala so sebou svoju deväťročnú vnučku, absolútny prototyp amerického dievčatka, ktoré sa pripravuje na súťaže krásy s prozaickým menom Brigitte. Tiež ste si mysleli, že meno Brigitte majú len ženy od 50 a vyššie? Nevadí, strávila som s nimi vcelku zábavné popoludnie. Zábavné aj vďaka zopár jazykovým prehreškom. Samozrejme, mojim jazykovým prehreškom. Vyslovila som slovíčko unique (jedinečný) s takým divným prízvukom, až nadobudlo úplne iný význam. Eunuch. Odteraz predlžujem hlásky. Aj keby ma to malo stáť neviem čo.

Deň desiaty

Bicykle. Prenajali sme si bicykle na celý mesiac. Je tu ešte pekne a nepoznám lepší spôsob ako si osvojiť mesto, zvlášť, keď je cyklistická infraštruktúra naozaj na slušnej úrovni. Tu vyzdvihnete, tam vrátite. Stojany na bicykle pritom nájdete na všetkých strategických miestach; bary, obľúbené reštaurácie, supermarkety, ihriská…Objavili sme užasnú cestičku na vyvetranie hlavy, ktorú môj manžel familiárne nazval “Steska”( študoval totiž v Brne, tak mu to ostalo). Steska sa stala zatiaľ mojou najlepšou kamarátkou, tridsať minút absolútneho resetu tam a späť, kým sa nevráti z práce drahá polovička.

Deň pätnásty

Americké služby. Nie je to bohviečo, teda okrem prístupu. Zlatí, milí, usmievaví ľudia, ale nie veľmi nápomocní. Čítam dokonca aj na web stránke nášho činžiaka. Čo z toľkej miloty, keď mi banková karta chodí dva týždne, lístok na bicykel ešte tiež nedorazil a o telefónnej karte nehovoriac. Žiť v Amerike bez telefónneho čísla a bankovej karty je ako byť v showbiznise a neobjaviť sa v Smotánke.

ZOO. Dostali sme lístky do zoologickej záhrady. Ak čakáte nejakú vtipnú príhodu so šimpanzom alebo orangutánom, tak vás sklamem. Celkom nuda. Jediné vzrúšo dňa bolo, že sme tu spoznali náš indický ekvivalent, rozumej, pár Indov, ktorí majú podobný osud ako my. Žena sa presťahovala kvôli manželovi, poslušne počúva a akceptuje jeho megalomanské plány typu: budúci rok pôjdeme na dovolenku na Slovensko a vy prídete pozrieť nás do Indie; spravíme si mega predĺžený víkend v najlepšom apartmáne v Chicagu…Áno, správne, do tohto bodu sa naši chlapci dostali až na večer, po pár fľašiach piva, vína a inej rozum dehonestujúcej hávede. Ináč fajn večer, horšie ráno.

Deň dvadsiaty

Som stále bez telefónu. Po milióne sťažností sa mi konečne ozvali, že mi obratom pošlú novú kartu. Držte palce.

Deň dvadsiaty prvý

Mám telefónne číslo. Nie, žartujem. Na túto vetu si počkáte zhruba o ďalších dvadsať dní.

Deň tridsiaty piaty

Mám americké telefónne číslo! Po mesiaci a pol došla na manželove meno nenápadná modrá obálôčka. Aleluja, opúšťam feministickú náladu a teším sa, že teraz sa môj život zmení od základov.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.