5. najlepszych zasobów dla startupów na etapie pomysłu

Zawsze najtrudniej jest zacząć, a później — ustrukturalizować. Nie warto przechowywać wiedzy wyłącznie dla siebie, tym bardziej jeżeli chodzi o listę najlepszych zasobów. W tym krótkim poście dzielę się najczęściej rekomendowanymi i sprawdzonymi artykułami, kursami i książkami, które przydadzą się wszystkim, którzy swój pomysł chcą zmienić w działający startup.

Zaczynasz od zbioru hipotez i ruszasz w teren, aby szukać odpowiedzi. Zapisz te linki do „Ulubionych” i przejdź przez nie jak najszybciej. Jeżeli Twoje doświadczenie to technologia wykorzystaj tę wiedzę, aby zdobyć podstawową wiedzę biznesową (tym bardziej jeżeli startujesz w konkursie Microsoft Imagine Cup) i dostęp do pakietów technologicznych.

1. Kurs online „How to Build a Startup — The Lean LaunchPad”, Steve Blank na Udacity

To potężna dawka wiedzy w formie e-learningu na temat “Customer Development”, czyli podejścia, w którym startup dąży do stworzenia powtarzalnego modelu biznesowego wykorzystując narzędzie kanwy (płachty! J) modelu biznesowego pracując z klientami, „poza budynkiem” firmy.

2. Cykl filmów “Journey to the Web Summit”, Microsoft Channel 9

Web Summit to jedno z największych wydarzeń startupowych w Europie. W słonecznej (mimo jesieni) Lizbonie zbierają się innowacyjne projekty, inwestorzy i firmy wspierające rozwój młodych projektów technologicznych. W serwisie Microsoft Channel 9 zebrano firmy o technologii i biznesie, które pozwalają jeszcze lepiej przygotować się do dużej, branżowej imprezy — korzystając z porad „od najlepszych” o inwestowaniu, pitchowaniu, testowaniu aplikacji, machine learning!

3. Zapis wykładów “How to Start a Startup” od Y Combinator

Znów potężna ilość wiedzy w formie cyfrowych wykładów (tak, znów dostępnych bezpłatnie!). To zapis wideo prelekcji pochodzących z przedmiotu CS183B na Stanford. Wykłady zebrał promotor i prowadzący program akceleracyjny Y Combinator Sam Altman (poznasz go w pierwszym wideo).

4. Książka “Zero to one: notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość” od MT Biznes (angielska: „Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future” od Crown Business na Amazon)

Peter Thiel to kontrowersyjna postać z Doliny Krzemowej. Jednakże to genialny lider i członek „grupy założycieli PayPala”. Thiel opisuje pojęcie konkurencji i jej traktowania przez startupy. Opisuje rodzaje rynków i strategie ich zdobywania, dzieląc się także wieloma dodatkowymi wskazówkami dla młodych biznesów.

5. Bezpłatne konto z 170EUR środków na usługi chmury obliczeniowej Microsoft Azure

Gdy już powstanie koncept biznesowy dobrze znaleźć „piaskownicę” na próby technologiczne. Biznes cyfrowy w większości jest napędzany przez usługi chmury obliczeniowej. Załóż bezpłatne konto Microsoft Azure z 170EUR środków na start. Przetestuj z pomocą prostych tutoriali Azure Boxes np. przenosząc blog Wordpress Twojego projektu na Azure w kwadrans za mniej niż 1EUR (a później aplikuj do Microsoft BizSpark, bezpłatnego programu dla startupów z większą ilością oprogramowania, m.in. bezpłatne Visual Studio).

Bądź na bieżąco śledząc profil StartupInspi na Facebooku (spotkania biznesowe, szkolenia technologiczne i aktualności ze świata startupów z Polski i zagranicy od zespołu startupowego Microsoft w Polsce).