Koupelna podle chlapa

Franta Pavlíček
Dec 12, 2016 · 4 min read

Dnešní příspěvek bude o moderní koupelně tak, jak jsem si ji udělal já při rekonštrukcii domu po starých rodičích. Je to především návod pro všechny chlapy, kteří by si případně nevěděli rady a nemají žádnou ženskou, která by jim do toho mohla kafrat.

Prarodiče měli celý dům zařízený ve velmi starém až zámeckém stylu. Nic se nemodernizovalo, maximálně opravovalo a renovovalo. Stejně na tom byla i koupelna. Tehdy se dělalo všechno velmi poctivě, ne jako dneska.

Dneska po pár letech koukáte, zda kachličky ještě drží na svém místě. Tady tohle byla kvalitní práce. Tlusté zdi, cihly, pořádné omítky a kachle, které nejdou pryč ani sbíječkou. Stará vana s mosaznými doplňky je zralá přímo do muzea, protože takový exemplář se jen tak nevidí. Umyvadlo na tom není jinak.

Na jednu stranu mi bylo líto to celé shodit a vybourat, ale bohužel doba se mění a na takto staré baterie bych ani nesehnal hadici na sprchu a tak dále. Pokrok holt nezastavíš…

Vybourat celou koupelnu bylo horší, než jsem čekal a i demoliční četa, kterou jsem si na to najal, se pořádně zapotila. Chlapi nadávali ještě hůř než já, když něco není podle mých představ, nebo s tím nemůžu hnout. Po všech nadávkách se přeci jen povedlo a koupelna je připravena pro zbrusu nový vzhled.

Koupelna od piky

Vzhledem k velmi chladnému domu a starým cihlovým zdem jsem usoudil, že podlahové vytápění bude třeba nutně zabudovat. Stejně jsem měl upravené rozvody celým domem tak, aby se úsporně vytápělo — a to jak zdmi, tak i podlahami.

Měl jsem sen, že z koupelny zavedu shoz dolů do prádelny, abych jako správný líný chlap nemusel špinavé prádlo nosit k pračce v ruce. Vybourat shoz byl přibližně stejný oříšek, jako celá koupelna. Stejně jako se vším, rekonstrukce holt vyjde dráž než postavit dům nový, ale s tím se počítalo. Chtěl jsem moderní koupelnu a tak ji mám mít.

Vždy jsem tíhnul spíše k přírodním materiálům než k umělovinám. Proto jsem se rozhodl pro sprchový kout z marockého štuku, který má výborné vlastnosti do vlhkých prostor a skvěle se udržuje s minimálním rizikem plísní. Jako bonus na něm není vidět každá menší špína.

Vanu jsem si vybrat rozežraně velikou, ale v rohu se to ztratí. Na podlahu přišly kachličky, ale především kvůli podlahovému vytápění. Nejdůležitějším bodem je samozřejmě moderní koupelnový nábytek. Zároveň elegantní design a praktická funkčnost. Nejsem žádný umělec, abych si pořizoval hezké leč nepraktické věci.

Za takový základ koupelnového nábytku považuji skříň pod umyvadlem, zrcadlo s osvětlením a buď skříňkou, nebo poličkami. Já osobně zuřím, když se u někoho při mytí rukou praštím hlavou o skříňku. Takže já mám skříňku bokem a nad umyvadlo jsem umístil osvětlené obří zrcadlo. V neposlední řadě nesmí chybět nějaká pořádná skříň nebo komoda na všechny serepetičky, ručníky, osušky, úklidové pomůcky a čisticí prostředky.

Doplňky a dekorace

Samotné vybavení ještě nedělá koupelnu vaší oblíbenou místností. Samozřejmostí jsou koupelnové doplňky a dekorace. Já osobně potřebuji minimálně jeden huňatý kobereček z mikrovlákna jako rohožku před sprchový kout i vanu. Celkem zásadní mi přijde i osvětlení.

Správné osvětlení dá vyniknout kráse celé koupelny. Já zvolil jedno stropní světlo a dvě stojaté lampy v rozích, u kterých lze měnit intenzitu svícení pro chvilky romantiky, třeba když přijde návštěva na skleničku ve vířivce. Pro ty citlivější z nás mužů nesmí v koupelně chybět voňavé svíčky, osvěžovače vzduchu ani podpury. Nechceme, aby případná návštěva padla z našeho mužského odéru.

Vybavení spotřebiči

Málem bych zapomněl na důležitou část vybavení pořádné moderní koupelny. Koupelnové elektrospotřebiče, aneb nepostradatelní pomocníci v každé koupelně. I velmi krátce ostříhaný mužský ocení kvalitní fén pro tvarování účesu i k takovým fintám jako je odpaření vody na zrcadle bez zbytečného šudlání.

Pokud jde o ústní hygienu, nedám dopustit na svůj elektrický kartáček, ale to už je volba každého z vás. Já jsem líný si čistit zuby, takže elektrický kartáček je velkým pomocníkem. Holicí strojek neustále připravený po ruce je užitečný pomocník. Já k němu mám i zastřihovací strojek na vlasy, abych nemusel každé tři týdny podstupovat strašidelnou návštěvu u holiče.

Koupelnová čistota

Už jsem se o nich zmínil, ale ještě bych to trochu rozvedl. K péči o koupelnu patří pořádné kvalitní čisticí prostředky. Myslím na životní prostředí, takže nedám dopustit na šetrné a ekologické čističe. Stejně, jako na ekologické prací prášky a aviváže. Kdo se nad takovými věcmi ještě nezamyslel, měl by pomalu začít. Co do vody vypouštíme, to se nám ve vodě vrací.

Pokud jde o úklid koupelny, bývám rychle hotový. Marocký štuk je poměrně bezúdržbový a pak stačí vymydlit umyvadlo s vanou. Kromě vysávání občas vytřu podlahu, ale bohatě stačí voda s troškou odmašťovadla, žádné chemické parády a dezinfekce. Nejsme přece ve sterilní nemocnici…

Závěrem

Doufám, že jsem těm nerozhodným ujasnil představu o jejich koupelně a nabídl nový pohled na věc. Důležité je, abyste se v koupelně cítili dobře a měli dostatek místa — samozřejmě v rámci možností.

Mít dopředu jasný plán a seznam věcí taky není na škodu. Pokud položíte podlahu a pak budete zvažovat podlahové topení, tak máte problém. Dělám si srandu, ale i to se může opravdu stát. Díky, pokud jste dočetli až sem a budu se těšit zase někdy příště!

Franta zdraví z nové koupelny

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade