BULODROM

Boisko do gry w kule.

Lokalizacja

Park Książąt Pomorskich, Okolice Parku Wodnego Koszalin, Sportowa Dolina, Wodna Dolina lub inne miejsce wskazane przez UM.

Opis

Projekt zakłada budowę BULODROMU tj, boiska do gry w kule ( inne nazwy : Petanque, Petanka, Bule).

Petanque- znana w Polsce pod nazwami : Petanka , Trzy Kule, Bule, to wywodząca się z Francji, gra towarzysko zręcznościowa. Proste reguły gry oraz fakt, iż nie wymaga ona nadmiernej siły czy zręczności, stanowi o tym, iż jest to idealna forma aktywnego spędzania czasu dla całej rodziny. Warto zaznaczyć, iż z roku na rok gra w kule, która była dotychczas mało znana w Polsce, znajduje sobie coraz więcej zwolenników, również wśród mieszkańców Koszalina. Nie jest to również sport zbyt kosztowny. Kule, niezbędne do gry są powszechnie dostępne w sklepach sportowych, a ceny za komplet wymagany do gry dla dwóch osób, zaczynają się już od 40 zł. Niestety w Koszalinie brakuje BULODROMU na którym miłośnicy tej gry mogliby rozwijać swoje umiejętności oraz rywalizować z innymi graczami. Uważam, że BULODROM byłby idealnym uzupełnieniem któregoś z istniejących już miejsc przeznaczonych do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Odbiorcy projektu

Mieszkańcy Koszalina, którzy grają w Petanque oraz Ci którzy dopiero będą mieli okazje spróbować gry w kule.

Szacunkowy kosztorys

  • Bulodrom ( rozmiar 4m x15 m): 15000 zł
  • Oświetlenie, ławka, stojak na rowery: 10000 zł
  • Łączny koszt: 25000 zł

PRZYKŁADOWE BULODROMY

ZASADY GRY

Rozgrywki odbywa się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym żwirze, o wystarczających wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą min. 15×4 m). Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami; fr. boule — kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).

Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:

  • single (fr. Tête-à-tête) — jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
  • dublety — w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
  • triplety — w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.

Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka — to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt. (bądź 0 w przypadku remisu), najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach — 3 pkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.