Türkçesi, anne ben robot oldum

Click here for the original essay written in english.

Blog indeksime baktığımda sadece teknik ve etrafımda gelişen olaylar hakkında blog yazdığımı farkediyorum. Bu sefer çok kişisel bir şey yazmak istedim.

I’m friends with the monster that’s under my bed, get along with the voices inside of my head — The monster (Eminem ft. Rihanna)

Hayat zor, güçlü olmalısın zenci! Ben, sen, ve diğerleri tarafından geçmişte yapılan şeylerin neticesini yaşıyoruz şimdiki zamanda. Etrafımızdaki herkesi sipastik olarak varsaymadığımız sürece hayatımıza devam bile edemiyoruz.

İnsanlar zaman zaman param-yok state’ine geçebiliyor. Bir ekonomik kriz, sağlık durumu, ya da herhangi bir X sebebinden dolayı bir anda sıfırlanabiliyoruz. Diğerlerinden farklı olarak, ben bu duruma çok çabuk ve çok sık düşüyorum.

Bu işleri kendi kendine öğrenmiş bir yazılım geliştiricisiyim. Yaklaşık 10 senedir sektörde iş yapmaktayım. Tahmin edeceğiniz üzere iyi para kazandım, kazanabiliyorum da eğer sağlığım ve diğer yerinde olması gereken şeyler yerindeyse. Benim bütçem ile alakalı problemim, psikolojik ya da başka şebeplerden dolayı onu kontrol edemem. Abartmasız, paramı hiçbir şekilde kontrol edemedim bu zamana kadar.

Temmuzun ortaları gibiydi, aniden tekrar kırık state’ine geçiverdim bir başkasının yaptığı X eyleminden dolayı, hem de hiç beklemediğim bir zamanda. Yurtdışından yeni yeni vatan topraklarına adımımı atmıştım, eski kız arkadaşla (o an eski değildi henüz) havalimanında vedalaşması yapıp gelmiştim bulunduğum yere (Bolu).

Bu sefer durumlar farklıydı. Bir işim yoktu, henüz yeni Türkiye’de kalma kararı vermiş ve işimden istifa etmiştim. Ödemem gereken kredi kartı borçları, karşılamam gereken bireysel ihtiyaçlar, ve darmadağın bir ruh haliyle yapmam gereken şeyleri düşünüyordum. Bunları kısa zamanda çözmek için güce sahiptim, ancak nasıl ve nereden başlayacağımı bilmiyordum. Zayıftım, düşmüştüm.

Hafızasızlık

Memorylessness kelimesinin kelimesinin çevirisi, daha uygun bir kelime var mı bilmiyorum, bulamadım. Machine learning konseptlerinde en çok verilen örneklerde birisiyle açıklamaya çalışacağım. Hadi bir hava durumu simulasyonu modellemeye çalışalım.

— Hava güneşli, büyük olasılıkla (0.8) güneşli devam edecek.
 — Düşük bir ihtimalle (0.2) güneşliyken yağmura geçecek.
 — Yağmur büyük ihtimal (0.6) saatlerce devam edecek.
 — Yağmur yağarken küçük bir ihtimal (0.2) dolu yağabilir.
 — Dolu yağarken direkt güneş açamaz, ilk önce yağmura geri dönmeli.
hava durumu makinesi

Senaryomuzda güneşli bir havadayken yağmur yağabilir, yağmur saatlerce sürebilir. Yağmur yağarken doluya dönüşebilir, dolu çok küçük bir ihtimal sonraki saatlerde de devam edebilir. Doludan güneşli duruma geçiş mümkün değil.

Bir durumdayken başka bir duruma geçiş belirtilen olasılıklarla mümkün. Bir sonraki durumun ne olacağı sadece şu anki durum ile alakalı, daha önce kaç kez yağmur ya da dolu yağdığı hesaplanmıyor. Yani kaç kazık ya da mızrak yediğim hiç önemli değil eğer hala hayattaysam. Bu konsepte markov zincirlerinde hafızasızlık özelliği deniyor.

Geçmişte takılı kalmama’nın istatistikçi ya da bilgisayarcı söylemi diyebiliriz hafızasızlık konsepti için. Bu konsepti hayatımı fixlemek için kullanabilirdim. Bunun için current state’imi çok dikkatli bir şekilde hesaplayıp, beni en çok mutlu edecek ya da işime yarayacak next state’i çizmeliydim.

https://fatiherikli.github.io/markov-chain-demo/

İntihar mı etmek? Daha elegan yollar var

Geçtiğimiz hafta bir bisiklet kazası geçirdim. Arkadaşlarımın söylediğine göre, bisiklet kazasından hemen önce bitkin ve umutsuzdum. Yakın çevreme intihar gibi gözüktü bu kaza, ancak durum biraz daha farklı idi. Bir intihar denemesinden ziyade bir oyun kurmuştum kendime. Ölümcül bir şekilde sonlanabilirdi oyun, ama olmadı, daha iyiyim ve her şey yolunda! Ancak kaç canım kaldı bilmiyorum 👾

İntihar, Édouard Manet’in tablosu.
İntihar, bir canlının, neticesinin ölüm olacağının bilincinde olarak, kendisinin ölümüne yol açacak bir eylem yapmasıdır. Risk faktörleri arasında, majör depresif bozukluk, bipolar bozukluk, şizofreni, kişilik bozuklukları gibi zihinsel hastalıklar, alkolizm ve madde bağımlılığı bulunmaktadır. Bireyin kendisine yönelik bir saldırganlık hali olan intihar davranışı, birçok şiddet davranışının aksine her yaştan kişiyi etkilemekte olup, bireyin bilerek ve isteyerek hayatına son vermesi olarak da tanımlanabilir.

Umarım benzer şeyleri yaşayan birilerine ulaşıyodur bu yazdıklarım. Yalnız değilsin, sen gibi bir sürü insan var etrafta. Güçlü olmalısın zenci!

Oyun — The Game

Sahip olabileceğin en ölümcül ve en etkili bir silah edin kendine, kalem gibi, ya da bisiklet. Ben bisikletçiyim. Onunla kaçarım, kalkan olarak kullanırım, canavarlara kış kış derim. Bunlar aklıma ilk gelenler 🚴‍

STATÜKO
PARA YOK, ANNE EVİNDEN ~130km UZAKTA. FIXIE VAR (VİTES YOK, SADECE ÖN FREN MEVCIRT 🐱)

OLASIGELEBILECEK EYLEMLER
- BORC ISTE, OTOBUSE BIN
- ANNEYI ARA
- SUPERMARKETTEN SALAM ÇAL
- EVE KADAR SÜR

Aklı başında birisi muhtemlen sonuncu hariç herhangi birisini yapardı. Ancak yapamadım, bu sebeple bu blog yazısını yazıyorum.

Linux Yaz Kampında 5. senemin son günüydü. Buraya uzun yollardan gelmiştim, yurtdışındaydım, yeni yeni vatan topraklarına ve anadilime tekrar alışmaya çalışıyordum. İkinci evim Krakow’dan buraya bir yolculuk planlayıp uygulamıştık ve gelene kadar kaç şehir gezdiğimi hatırlamıyorum bile.

Başarmıştım! Bir gece 130 kilometre sürmüştüm bir fixie ile. Eve vardığımda neredeyse bir gün boyunca uyudum. Uyandığımda yeniden doğmuş gibi hissediyordum. Güçlüydüm, tekrar, en azından başta böyle hissediyordum. Türkçe Morfolojisi Kefir’i bu yolculuk sonrası yazmıştım.

Nah, 2–3 gün sürdü eski halime geri dönmem. Daha kötü bir durumda bile olabilirdim, çünkü bağımlılıklar listeme bir de adrenalin eklenmişti. Kendi hayatımla oynamaya çoktan başlamıştım bile.

STATÜKO
PARA YOK, EVDEN KAÇMIŞ, TEKRAR BIR FIXIE VAR, VE KASK, DARMADAĞIN.

OLASIGELEBILECEK EYLEMLER
- ESKISEVGILIYI ARA
- ANNEYI ARA
- SÜREBİLDİĞİN KADAR HIZLI SÜR.

Ne yaptığımı muhtemelen tahmin edebiliyorsunuz. Size şimdi bir sonraki statükoyu (evren) veriyorum.

STATÜKO
YERDE, OMUZDA ACI VAR, NEFES ALMASI ZOR, ETRAFTA KIMSE YOK.

OLASIGELEBILECEK EYLEMLER
- UZAN VE BIRISININ GELMESINI BEKLE
- KALABALIK BIR YERE SÜR VE YARDIM İSTE
- ANNEYI ARA

İkinciyi yaptım. Moda 2'ye sürdüm, ve Donkişot bisiklet kolektifine mesaj bıraktım. Bir arkadaş beni buldu ve hastaneye götürdü. Köprücük kemiğimin ucunda bir kırık olduğunu öğrendim.

Oyunu sonlandırdım, benim için çalıştı. The monster that’s under my bed, get along with the voices inside of my head artık ortada yok. Muhtemelen vücudum daha önemli bir şeyle meşgul şu an, köprücük kemiğini iyileştirmeye çalışıyor. İnanmayacaksınız belki ama, mutluyum bile, canavarlara kış kış demeyi öğreniyorum!