Sosyal Medya Sanatı

Yarın 10000 takipçi kazanmak ister misiniz? Ya da fotoğraflarınızı binlerce kişinin beğenip, paylaşmasını… Yok yok öyle değil, bu kitap size sosyal medyanın ‘gizli sırlarını’ anlatmıyor. Hatta tam olarak böyle sırlar olmadığını, sosyal medya yönetiminin disiplin gerektiren bir stratejisinin olmasını gerektiğini aktarıyor.

Hawaii doğumlu Amerikalı ünlü danışman Guy Kawasaki bugüne kadar hizmet verdiği Apple dahil pek çok büyük şirketin yanında, hazırladığı 13 kitabıyla da pazarlama alanın en sevilen ve popüler isimleri arasında. Sosyal Medya Sanatı kitabını meslektaşı Peg Fitzpatrick’le birlikte hazırlamışlar.

İşte kitapta yer alan, pratikte yapabileceklerinizle ilgili birkaç öneri:

1. Sosyal medya profillerinizi gözden geçirin.

Kişisel hesabınızdaki profil fotoğrafınızda net bir şekilde görünmeniz, şirket hesabınızda logonuzun bulunması hatırlanabilirlik açısından önemli. Kapak fotoğrafınızın ise hayat tarzınızı ve düşüncelerinizi yansıtır.

Her ne kadar özene bezene, ayrıntılı düşünüp bir profil oluştursanız da birinin sizi profilinize göre değerlendirmesi ortalama 5 saniye sürüyor. Bu nedenle basit, anlaşılır ve sade olmakta fayda var.

2. İçerik planlaması yapın.

İçeriklerinizin belirli bir teması ve ana konularınızın olması takipçilerinizin işini kolaylaştırır ve sizi tercih etmelerini sağlar. Güncel olarak takip ettiğiniz ve içerik olarak sizi besleyen kaynaklar bulmalısınız. Mashable, TED, Webrazzi bunlardan birkaçı.

3. Yayın takvimi kullanın.

Günün her dakikası içerik düşünüp, sürekli online olamazsınız. Bu nedenle haftalık, aylık takvimler oluşturarak iş yükünüzü azaltabilirsiniz. Bu hem zamanınızı verimli kullanmanızı hem de paylaşımlarınızı sıraya koyarak etkileşimlerinizi yönetebilmenizi sağlar. Bunun için Buffer gibi uygulamarı kullanabilirsiniz.

4. İlişkilerinizi yönetin.

Birçok sosyal platformda ortak ilgisi olanlar için grup, sayfa, listeler var. Bu grupların bir parçası olabilir ya da kendi ilgi alanlarınız için yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Böylece sizin gibi düşünen kişilerle biraraya gelebilir, hatta bunu sanal ortamla sınırlamaz, yüzyüze iletişime de geçebilirsiniz.

5. Takipçi ‘kasmayın’.

Daha çok takipçiniz olmasını istiyorsanız kaliteli içerikler üretmelisiniz. Takipçi satın almak ya da insanlara sizi takip etmelerini söylemek işe yaramayacaktır.

Minik Bir Not: Kitaptaki her bölümün açılış sözleri birbirinden güzel ve etkileyici, sırf bunun için bile okumaya değer!