Oluşum aşamasında olan her proje bir fikir ile ortaya çıkar. Peki ya bu fikri bulamıyorsak? Yaklaşan teslim saati, oynatılamayan kalem, bakılan boş duvar derken ne yapacağınızı bilemez bir halde iseniz Bubi ayısından size birkaç tavsiye;

Öncelikle bu durumun herkesin başından geçebileceğini sakın unutmayın. Buna Bubi ayıları olarak biz de dahiliz!

Ön yargılı davranmayın, kendinize güvenin ve saçmalayın. Saçmaladıkça zihniniz size küçük sürprizler yapacak. Aklınıza gelmiş olan en ufak bir şeye “bu çok saçma” ,“bundan bir şey çıkmaz” gibi değerlendirmeler yapıp kendinizi küçümsemeyin, üzerine gidin.

Oflayın ama bizden bir tavsiye fazla da oflamayın. Stresli olmak düşünmenizi engeller.

Çevrenize bakmayın, çevrenizi görün…


Dijital pazarlama birçok işletme için ürün ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye duyurma imkanı sundu. Hizmet ve ürünlerini geniş kitlelere duyuran işletmeler kendi pazarında ayakta kalmayı becerirken yerelleşen işletmeler için ayakta kalmak güç bir duruma geldi.

Peki, ayakta kalmak için ne yapmak gerekiyor?

Bir web siteniz olsun!

Öncelikli olarak işletmenizin dış dünyaya açılan bir kapısı olarak bir web siteniz olsun ve burada ne iş yaptığınızı anlatın ve hatta burada ürünlerinizi burada pazarlayın. Web sitenizde önceliğiniz kullanıcı deneyimi olmalı. Sade, minimal, anlaşılır ve hızlı. Sitenizi asla reklamlara boğmayın, bu size müşteri kaybettirebilir. Sitenize gelen ziyaretçileri memnun etmeniz çok önemli.

Sosyal medya…


Son dönemde dijital pazarlama gurularının her iki cümlesinden biri, ‘viral olmak’ konusuna dayanıyor. Dünya devi şirketler bile viral etki yaratabilme yarışı içerisindeler. Peki, bizler ‘viral reklam’ ya da ‘viral marketing’ gibi tabirlerden ne anlıyoruz?

Gelişen teknoloji ve değişen dünya düzeni bir ürün ya da hizmet üzerine çalışan bütün markaları, hemen hemen aynı seviyeye taşıyor. Farklılıklar giderek azalıyor ve bu durum da şirketlerin tercih edilebilmesi için farklı bir strateji geliştirmesi gerekiyor. Elbette indirimlerden, kampanyalardan ya da promosyonlardan bahsetmiyorum. Bir şirketin tercih edilebilmek için hedef kitlesine ‘beni tercih edin, çünkü…’ bazlı mesajlar iletmesi gerekiyor.

“Seni neden satın almalıyım?” diyen bir kitle söz…


Markalar kitleler tarafından yaşatılan ve karakteristik özellikleriyle farklılaşan insanlardır.

Hepsinin farklı bir kaygısı, yaşam felsefesi, iletişim stili, tutkusu, değerleri, tavrı, duruşu, bir bakış açısı olsa da tek bir noktada birleşirler aslında. Gökyüzünün ışıldayan doruklarında. Çünkü orada her geçen gün büyüyen, markaları motive eden, kışkırtan hedefler vardır.

Peki, markalar bu hedeflere dokunabilmek, onları gerçekleştirebilmek için ne yapmalı? Doğru bildiğini okuyup sıradanlığın esaretine mi kapılmalı yoksa bilmediği yollardan geçerek cesaretin sınırlarını mı zorlamalı?

Doğru içgörülere kulak vererek yeni anlatımları olan bir stratejiyi kendisine yol haritası edinen, yaratıcılığın tutkusuna kapılan markalar ancak hedeflerini gerçekleştirebilir, yeni amaçlar belirleyerek ufkun ötesini hayal edebilir. Diğerleri ise…


Her tasarım öğrencisi kullanması gereken programlara tam anlamıyla hâkim olmak ister. Ancak bu aşamaya gelene kadar başınızdan neler geçer, bir bakalım.

Öncelik Adobe`un en çok kullanılan programları olan Illustrator, Photoshop ve InDesign`ı öğrenmek oluyor. Çizim nasıl yapılır, fotoğraf üzerinde nasıl oynanır ve en nihayetinde baskı nasıl gerçekleşir? Bu sorulara cevap niteliğinde olan bu üç program tasarıma açılan bir kapı görevi görür. Gerisi yetenek ve hayal gücü denilebilir. Bu programları öğrenirken ne kadar zorlanmış olsanız da bir süre sonra programlara o kadar çok alışmış olursunuz ki günlük hayatınızda komik durumlarda kalmanıza sebep olur. Her bilgisayar kullanıcısı, yaptığı hareketi almak için CTRL…

Furkan Ceylan

Yaratıcı fikirlerini uçsuz bucaksız hayal dünyasından alan ekibimizle, yüz ayı gücünde çalışıyoruz. www.bubidijital.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store