Spring Boot Starter Nedir?

Spring Boot Nedir? başlıklı yazımda yazımda Spring Boot’un temel özellikleri arasında build konfigürasyonunu kolaylaştırmak için starterlar sağladığından bahsetmiştim. Peki nedir bu starter?

Starterlar kısaca uygulamanıza ekleyebileceğiniz bir dizi bağımlılık tanımlayıcısıdır. Sizi kullanmak istediğiniz teknolojilerin her biri için arama yapıp teker teker bağımlılık olarak ekleme zahmetinden kurtarır. Starterlar sayesinde ihtiyacınız olan Spring ve ilgili teknolojileri kolayca uygulamanıza ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Spring ve JPA kullanmak istiyorsanız spring-boot-starter-data-jpa bağımlılığını projenize eklemeniz yeterli olacaktır.

Staterların isimlendirilmesi

Resmi starterlar sprint-boot-starter-* kalıbını kullanırlar. spring-boot ismni resmi Spring Boot startırları için ayrılmıştır. Eğer kendi starterınızı oluşturacaksanız spring-boot şeklinde başlamaması gerekiyor. Kendi oluşturacağınız starter örnek olarak benimprojem-spring-boot-starter şeklinde olabilir.

Resmi Spring Boot Starterları

Aşağıdaki tabloda Spring ekibi tarafından hazırlanmış bazı Spring Boot starterlarını, açıklamalarını ve pom.xml dosyalarını aşağıdaki tablodan bulabilirsiniz. Tüm listeye kaynak kısmında verdiğim linkten ulaşabilirsiniz

Kaynak: Spring Boot Starters

NOT: 29.01.2019 tarihinde kişisel sitemde yazdığım yazının Medium’a taşınmış halidir.