Football Leaks: Yolsuzluk futbola da sıçradı

Haber10 ÖZEL / Furkan DÜZENLİ
twitter.com/AliyaOsmanzade

Futbol yıldızları bu kez saha dışında yaptıklarıyla isimlerinden söz ettiriyorlar. Ronaldo, Mesut ve diğerleri.. İşte Football Leaks gerçekleri…

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan futbol bu sefer vergi kaçırma ve yolsuzluklarla gündemde. Geçtiğimiz yıldan bu güne kadar futboldaki açıklanmayan sözleşmeleri ortaya çıkartan Football Leaks (Futbol Leaks), belgeleri yayınlanmaya devam ediyor.

Avrupalı gazetecilerin oluşturduğu The European Investigative Collaborations (Avrupa Araştırmacı Spor Gazetecileri Komisyonu) oluşumuyla ortak çalışmaya başlayan Football Leaks (Futbol Leaks) oluşumu milyonlarca belgeyi açıkladı. İşte o belgelerden bazıları…

ROBİN VAN PERSİE
FENERBAHÇE

Yıllık 4.9 milyon Euro garanti ücret alan yıldız oyuncunun sızdırılan belgelere göre sözleşmesinde birçok ekstra var. Ev kirası için kulüpten yıllık 60 bin Euro destek alan Van Persie’ye ayrıca Fenerbahçe tarafından 8 kişilik bir loca tahsis edilmiş.

Buradaki yiyecek, içecek ve park giderleri de sarı lacivertli ekip tarafından karşılanıyor. Yine özel şoförüyle birlikte iki tane Audi Q7 marka otomobil van Persie’nin hizmetine verilmiş.

Sözleşmedeki bir başka detay da Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nde her tur atladığında van Persie’ye 100 bin Euro’luk ödeme yapacak.

ARMİNDO TUÉ NA BANGNA — BRUMA
GALATASARAY

Football Leaks Ekim 2016’da Galatasaray ile ilgili bir belge sızdırmıştı. Çok konuşulan ancak taraflar tarafından resmi bir şekilde doğrulanmayan Bruma’nın sözleşmesindeki “Porto, Benfica ya da Braga’ya 2018'den önce transfer olması durumunda Galatasaray 30 milyon Euro ceza öder” maddesini içeren belge, yayınlandı.

HUGO ALMEIDA
BEŞİKTAŞ

Football Leaks tarafından ortaya atılan iddialara göre Siyah-Beyazlılar’ın, fon aracılığıyla aldığı Hugo Almeida ve bonservisi elindeyken 3.1 milyon Euro ödenen Julio Alves transferlerinin şaibeli olduğu öne sürülüyor.

Ödenen ücretlerdeki şaibe ise menajer Jorge Mendes merkezinde dönüyor. Belgelere göre Mendes bu işlerde 1 numaralı isim.

Mendes ayrıca Simao, Fernandes, Bebe ve Sidnei’i menajerlik şirketi Gestifute aracılığı ile Beşiktaş’a sattığı ve sırf komisyon olarak 6 milyon 600 bin Euro aldığı biliniyor. Mendes’in bu oyuncular için aldığı hizmet ücretleri şöyle:

Quaresma: 2 milyon Euro, Almeida: 1.5 milyon Euro, Simao: 1 milyon Euro, Fernandes: 1 milyon Euro, Bebe: 375 bin Euro, Sidnei: 375 bin Euro, J.Regufe Alves: 350 bin Euro.

EZEQUİEL LAVEZZI
HEBEİ CHİNA FORTUNE

Paris Saint Germain’den Çin’in Hebei China Fortune takımına transfer olan Arjantinli orta saha Ezequiel Lavezzi, ayda tam 2,5 milyon dolar kazanıyor.

Yıldız oyuncu Hebei takımına transfer olduğu dönem yılda 8 ila 15 milyon Euro’luk bir rakam kazanacağı belirtilmişti.

Haberin devamı için tıklayınız…