Neden Mac OS?

Ben de buna dahil olmak üzere yıllardır insanlar bilgisayarında Window işletim sistemlerini kullandılar. Windows’un yanı sıra Linux işletim sistemini de kullandım ancak Linux işletim sistemi daha çok kodlama üzerine yapılan bir işletim sistemi olduğu için kodlama bilgisi olmadan çok bir şey yapamıyorsunuz ve çoğu program Linux işletim sistemini desteklememektedir.

Bu yıl iPhone kullanmaya başlamamla beraber Apple’ın ürünü olan Macbook’ları tanımama buda benim Mac OS X’e merak salmama neden oldu. Çevremde sadece 1 tane Macbook kullanıcıs olduğu için Mac OS X’ i çok kullanma fırsatım olmadı. Daha sonra Mac OS X hayatıma girdi ve kullanmaya başladım. Başlarda “Mac matbaalarda, ofislerde kullanılır” ve “Mac sadece gösteriş işidir” gibi ön yargılar bana saçma geliyordu ve Mac OS X’i kullanmaya başlayınca gerçekten saçma olduğunu öğrendim. Mac OS X ile Windows’un farklarını kullanım deneyimlerim sonucu anladım ve onları şöyle sıralamak istedim:

  • Mac’lerde kullanılan hem yazılımsal hem de donanımsal bileşenlerin tek firma tarafından üretiliyor olması ve bunların Windows’a göre birbirleriyle daha uyumlu olması.
  • Windows işletim sisteminde meydana gelen takılmalar bilgisayarınızı resetlemeye kadar götürebilmektedir ancak Mac’de böyle bir derdiniz olmamaktadır.
  • Cihazınızı haftalarca açık tutabilirsiniz ve performansından hiç bir kayıp yaşamazsınız.
  • Dünyanın en gelişmiş cihaz içi araması olan Spotlight sayesinde cihazınızda “şu dosyam neredeydi” gibi rahatsız edici bir durum ile karşılaşmıyorsunuz.
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.