History Channel | 2 Saatte Dünya Tarihi Belgeseli

Özet — 2

İnsanlar daha sonra ticaretin önemini farkediyorlar. Daha fazla mallarını takas ettikçe daha çok büyüyecekler. Ve şaşırtıcı bir şekilde ilk medeniyetler modern dünyada pek az ilgi gören bir canlının sırtında yükseliyor, eşeğin.Eşek kervanları şehirler arası bir ana yol ve yüksek hızlı bir genel ağ oluşturuyor. Taşınanlar yalnızca kereste ve bronz gibi mallar değil, fikirler ve hikayeler de var. Ve bu gerçekten küreselleşmeye doğru giden bir modanın başlangıcı.

M.Ö. 600.Süvariler doğdular. İnsanlar savaşa atların sırtında
ilk kez gidiyorlar. Sadece bir atı evcilleştirmenin dahi insana muazzam bir avantaj verdiğini görmüştük. Şimdi onu demir silahlarla birleştirmek onu neredeyse durdurulamaz yapıyor. Teknolojideki bu ilerleme yalnızca savaş yeteneklerini mümkün kılmadı imparatorlukları da mümkün kıldı.

Arap ticareti gelecek 1,000 yılda yenilikleri kovaladı ve küresel ağı daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir alana yaydı. Araplar Afrika-Avrasya’nın ortasında oturuyorlar. Çin’e yelken açan Araplar var. Atlantik Okyanusu’nun tüm yolu boyunca seyahat eden Arap tüccarlar var. Aslında Arap ticaretinin bir sırrı, deve. Altı deveden oluşan bir konvoy iki tonluk bir kargoyu günde 95 kilometre taşıyabilir. Yüklü eşek konvoyunun iki katı ağırlığı yarısı kadar kısa bir sürede çekiyor.,

Aslında Arap ticaretinin bir sırrı, deve. Altı deveden oluşan bir konvoy iki tonluk bir kargoyu günde 95 kilometre taşıyabilir.

Ama Arap tüccarlarının yayacağı başka bir fikir daha var daha etkileyici olan bir şey Kaynağı M.S. 800'e, Çin’e dayanıyor. Bir Çinli simyacı uzun yaşam
için bir iksir araştırıyor. Onun yerine tesadüfen ani ölüm getiren bir kimyasal buluyor. Barut… Barutun tarifi nihayetinde İpek Yolu boyunca
batıya, İslam Dünyası’na taşınıyor.Müslüman savaşçıların onu, top mermilerini Haçlılara ateşlemek için kullandıkları yere. Avrupalılar onları kuşatan ve kusursuz barut silahlarının fikrini hemen kavradılar.

1492'deki Kolomb’un seferi Amerikan Tarihi’ndeki en kayda değer olaylardan biri olarak öğretilir. Aslında tüm insanlık tarihin inen kayda değer olaylarından biri. Bu uçsuz bucaksız yeni küresel ağda ana merkezler şekillenecek ve bir kez daha güç el değiştirecek. Son 2,000 yılın büyük çoğunluğunda Avrupa bu kadar önemli değildi. Ardından Kolomb’un çağına geldik ve bildiğimiz gibi bu tam olarak da Batı’nın yükselişini gördüğümüz zaman.

1492'deki Kolomb’un seferi Amerikan Tarihi’ndeki en kayda değer olaylardan biri olarak öğretilir. Bildiğimiz gibi bu tam olarak da Batı’nın yükselişini gördüğümüz zaman.
Sanayi Devrimi

Şimdi, 300 yıl önce Britanya’da demire talep yüksek,bu yüzden ağaçlar tükeniyor. İngilizlerin yeni bir yakıt kaynağına ihtiyacı var. Antik çağda yaşayanların çürümüş kalıntıları sayesinde bir tanesine sahipler: kömür. 1712'de Şomas Newcomen yanan kömürden ve buhardan güç sağlayan
bir pompa üretti. Newcomen’in makinesi ilk kullanışlı buhar makinesi özelliğini taşıyor. İnsanı kendi kaslarının sınırlarından azat eden enerji ve motorun, yakıtın ve makinenin bir birleşimi. Ve dünyayı değiştiriyor.

Newcomen’in makinesi ilk kullanışlı buhar makinesi özelliğini taşıyor. İnsanı kendi kaslarının sınırlarından azat eden enerji ve motorun, yakıtın ve makinenin bir birleşimi.

Elektrikle birlikte insanoğlu geceleri karanlıktan geri istiyor. Gücün merkezi değişti. 1800'de Avrupalılar ve onların torunları. Dünyadaki toprakların %35'ini kontrol ediyor. 1900'lere kadar %85'ini kontrol ediyor. 20. yüzyıla kadar fosil yakıtlar ve içten yanmalı motorlar her şeyi güçlendiriyorlar. Savaşlar dahil.

Hikâyemiz sona doğru geliyor. Aslında 14 milyar yıl önce her şeyin tek bir yerde olduğu küçücük evrenin başladığı hikâyenin sonuna.

Ardından Büyük Patlama var olmuş tüm enerjiyi tek bir anda yarattı. Yer çekimi evrenimizi şekillendirdi.

Milyarlarca yıl boyunca yıldızlar ve süpernovalarnihayetinde ihtiyaç duyacağımız tüm elementleri yarattı.

Sonrasında Eski Dünya şekil aldı ve yaşamı destekleyecek doğru şartların olduğu yere yerleşti.

Dünya yavaş yavaş evrimleşirken enerji için yarışan yaşam gittikçe daha karmaşık olacak bir şekilde gelişti.

Sonunda türümüzün yükselmesi için gerekli doğru şartlar oluştuTaş ve ateş üzerinde ustalaştık.

Buzul Çağı geldiğinde gezegenin çevresine yayıldık. Ve buzlar erdiğinde farklı kıtalarda mahsur kaldık.

Bitkilere ve hayvanlara kendi isteğimiz doğrultusunda boyun eğdirdik, şehirler inşa ettik, ardından medeniyetler.

İmparatorları ve kıtaları birleştiren
ardından okyanusları aşan uçsuz bucaksız ağlar yarattık.

Tam da insani sınırlarımıza ulaştık gibi görünürken bizi geleceğe taşıyan enerji ve teknolojiyi bulduk. Yaptığımız her şeyde olduğumuz bütün şeylerde her gün tarih yazmaya devam ederken geçmişin bir eseri olarak kalmaya devam ediyoruz.