Pár dôvodov, prečo som sa zamilovala do Vietnamu

Gabka Koščová
Jun 7 · 7 min read
Image for post
Image for post

*Napísané 17. júla 2017. Pôvodne publikované na blogu gabkakoscova.sk.

Vietnam je jedna z mojich top cestovateľských destinácií, kde sa bezpodmienečne musím ešte aspoň raz (ak nie viackrát) vrátiť. Strávila som tam približne 6 týždňov, počas ktorých som cestovala a pracovala zároveň, no aj tak to nebolo dosť. Vlastne to bolo úplne málo.

Musím sa priznať, že moje prvé dojmy z Vietnamu neboli najlepšie. Ale na to bolo hneď niekoľko dôvodov. Do Vietnamu som sa presunula z môjho obľúbeného Thajska. Prišla som rovno do mesta Da Nang, kde nie sú na turistov Vietnamci úplne zvyknutí. Bolo mi strašne horúco, nikto sa neusmieval a k tomu všetkému som bola ubytovaná vo štvrti, kde som mala problém nájsť obchod s vodou.

Netrvalo ale dlho a na Vietnam som si začala veľmi rýchlo zvykať. Prečo som si ho zamilovala a prečo si myslím, že by to mala byť jedna z povinných zastávok pri cestovaní v juhovýchodnej Ázii?

Ešte kým sa dostanem k samotnému článku, tu je krátky zostrih z GoPročka. Úprimne, na mojich amatérských záberoch Vietnam nevyzerá ani zďaleka tak super ako v mojej hlave.

https://youtu.be/p8URryZamgI

Úsmevy Vietnamcov, ktoré úplne obmäkčia

Mnohí turisti majú pocit, že sa Vietnamci vôbec neusmievajú a ani zďaleka nie sú takí milí ako napríklad Thajci alebo Indonézania. Aj ja som si to myslela. Hlavne preto, že som bývala v štvrti, kde na turistov nikto nebol zvyknutý.

Prvé dva týždne som mala stres zakaždým, keď sme sa išli najesť k lokálnym ľuďom, pretože sa všetci tvárili, ako keby nás ani nechceli obslúžiť.

Ale pomaličky sa to začalo všetko kryštalizovať. Vietnamci vôbec nie sú nepríjemní. Oni sa vo väčšine prípadov len hanbia alebo pomaly osmeľujú.

Image for post
Image for post

Postupne sme začali chodiť na miesta, kde nás už majitelia poznali. Zo začiatku sa na nás síce neusmievali, ale každý ďalší krát sa pomaličky osmeľovali. Raz som mala nejakú zlú náladu, už ani neviem prečo. Asi som sa poriadne nenajedla. Išla som si teda kúpiť niečo malé do pekárne a dievča, ktoré sa väčšinou neusmievalo, zrazu vyčarilo široký úsmev. Vtedy som úplne zabudla, že som pred chvíľou bola nadurdená.

Keď sme poprosili parkovača motoriek, aby nám zaparkoval motorku, tak sa najprv tváril ako keby sme ho príliš obťažovali, ani sa len neusmial, no motorku zaparkoval. Nesmelo som sa na neho usmiala, poďakovala sa po vietnamsky a on mi okamžite opätoval jeho nesmelý úsmev tiež.

V takýchto okamihoch ma vždy zahrialo pri srdci. Vietnamci sú sice na prvý pohľad nepríjemní a ostražití. Ale keď sa im dostanete aspoň troška pod kožu, tak vás ich úsmevy a milé pozdravy úplne obmäkčia a budete si ich vážiť stonásobne viac.

Poznámka: Zamestnanci turistických atrakcií a v hoteloch, kde už sú na turistov zvyknutí, budú na vás vo svojej podstate dosť milí, takže sa mnou nenechajte odradiť. Mne síce trvalo zvyknúť si na Vietnamcov o niečo dlhšie, ale to bolo preto, že som sa na začiatku v turistických miestach takmer vôbec nepohybovala.

Vietnamské jedlo je najlepšie na svete

Image for post
Image for post

No dobre, možno preháňam. Ale u mňa vietnamské jedlo vyhráva medzi všetkými ázijskými a európskymi kuchyňami. Mnoho vietnamských jedál som už poznala z Prahy a Berlína, kde je vietnamská komunita celkom koncentrovaná.

Po príchode do Vietnamu som ale bola troška sklamaná, pretože som svoje obľúbené jedlo nikde nenašla. Nevedela som si vybrať a poznala som len ich typickú polievku Phó, ktorú som si prvé dni objednávala v podstate neustále.

Postupne sme sa ale naučili, čo je čo a ako si máme objednať.

Veľmi nám pomohol Streetfood tour, ktorý sme absolvovali v Hanoji. Za 4 hodiny sme prešli asi 8 lokálnych podnikov a ochutnali niekoľko rôznych jedál. Pochopili sme rozdiely v jednotlivých surovinách a aj to, ako si správne jedlo dochutiť.

Čo mi na vietnamskej kuchyni vyhovuje je to, že nie je vôbec pálivá, je veľmi jednoduchá a v zásade aj celkom zdravá. Na kurze varenia mi však prišlo mnoho jedál celkom komplikovaných na prípravu (pre mňa, nie pre Vietnamcov), ak to napríklad porovnám s varením v Thajsku.

O vietnamskej kuchyni je ešte veľmi dôležité vedieť, že sa líši podľa oblastí. Na severe v Hanoji zoženiete úplne iné jedlo ako napríklad v centrálnom Da Nangu. Ale aj v mestečku Hoi An, ktoré je vzdialené len 30 km od Da Nangu nájdete úplne iné pochúťky.

Týchto pár jedál sa vám môže pred návštevou Vietnamu hodiť:

Cestoviny (nudle)

 • Phở — hrubé nudle, ktoré poznáte z polievky Phó.
 • Bún — tenšie ryžové nudle.
 • — najhrubšie nudle, ktoré vo Vietname nájdete.

Mäso

 • — hovädzie mäso.
 • — kuracie mäso.
 • Chả — bravčové mäso.

Ryža je Cơm.

Ak si chcete dať napríklad tenké nudle s hovädzím mäsom, objednáte si Bún bò. Ak si chcete dať ryžu s mäsom, objednáte si Cơm Gà.

Určite ochutnajte aj typickú vietnamskú bagetu Bánh mì plnenú rôznymi druhmi mäsa, bylinkami a zeleninou.

Image for post
Image for post
Cao lầu — typické jedlo v Hoi Ane.

Ďalšie typy jedál, ktoré je dobré poznať a ochutnať.

 • Bún chả Hanoi — Špecifické jedlo pre Hanoi. Jedná sa o grilované mäso s tenkými nudlami a omáčkou. Je to čosi úžasné.
 • Cao lầu — Nudle s hovädzím mäsom, špeciálne pre mesto Hoi An v strede Vietnamu.
 • Bún bò Nam Bộ — Tenké nudle s hovädzím mäsom a orieškami. Veľmi obľúbené napríklad v Prahe. Zoženiete len na severe v Hanoi.
 • Bánh xèo — Smažené palacinky na spôsob omelety.
 • Nem rán — Smažené závitky.
 • Bánh cuốn — Ryžové palacinky. Toto bolo moje najobľúbenejšie jedlo.

Vajíčková, slaná, kokosová káva a káva so Salkom

Keď už som začala písať o jedle, musím sa zastaviť aj pri vietnamskej káve, o ktorej je všeobecne známe, že je jedna z najlepších.

Ja som si na ňu vybudovala tiež závislosť. A aj keď normálne preferujem piť v kaviarni “cappučína a lattéčka”, vo Vietname som uprednostňovala obyčajnú čiernu kávu s kondenzovaným mliekom (Salkom). Áno, presne tak. Je to úžasná kombinácia a doteraz si ju takto doma robím.

Image for post
Image for post

Okrem toho som vo Vietname ochutnala kokosovú kávu. Išlo o klasické latté s kokosovou príchuťou, ale je to mňamka.

Ďalej som si dala slanú kávu, aj keď to pre mňa bola nepochopiteľná kombinácia. Z nejakého dôvodu bola táto káva výborná.

No a nakoniec som skúsila aj vajíčkovú kávu, ktorá je obľúbená v Hanoji. Už iba ten názov “egg coffee” v niekom vyvoláva divné pocity v žalúdku. Ale v zásade ide o dochutenie kávy vaječným likérom, čo káve dodá veľmi špecifickú chuť. Takže nie, nie je to káva so surovým vajíčkom.

Nádherná príroda, všade naokolo

Image for post
Image for post

Hovorí vám niečo táto fotka? Jedná sa o zátoku Halong Bay, ktorá statočne reprezentuje Vietnam vo všetkých reklamných videách a letákoch.

Ak vám však poviem, že to za tie peniaze nestojí, uveríte mi? Asi nie. Ani ja by som si neverila.

Áno, Halong Bay je fakt unikát a pekné miesto. Skaly a kamene týčiace sa z oceánu vyzerajú skutočne lákavo. Už by som sa tam však nevrátila.

Ani zďaleka som si to neužila tak, ako keď sme sa vybrali na motorke popri oceáne na vlastnú päsť. To by som si zopakovala kľudne aj každý víkend.

Image for post
Image for post

Príroda vo Vietname je nádherná a je všade naokolo. Stačí vyraziť.

Výhodou Vietnamu je to, že je z časti ešte neobjavený. Turistických miest je málo a turistov je veľa. Preto je super vybrať sa opačným smerom ako všetci ostatní. Ja spätne ľutujem, že som veľkú časť Vietnamu precestovala po rovnakej trase ako všetci ostatní turisti. Teraz už viem, že to ide aj inak.

Úžasna rôznorodosť krajiny

Image for post
Image for post

Vietnam je obrovská krajina a aj keď je spojená jedným národom a jedným jazykom, každá časť Vietnamu vás aspoň trocha prekvapí.

Ako som už spomínala, v každom meste si pochutnáte na inom jedle. Či už to bude Bún chả v Hanoji alebo Cao lầu v Hoi Ane.

Aj počasie sa výrazne líši podľa toho, kde vo Vietname sa práve nachádzate a v akom ročnom období.

V každom meste si takisto všimnete množstvo malých detailov, ktoré sa budú podľa oblasti líšiť. Či už sú to drobnosti, ktoré predávajú pouliční predajcovia, sladkosti alebo suveníry.

Doprava je takisto niekde rušnejšia a inde kľudnejšia. Niekde prejdete celé mesto na bicykli, inde sa nepohnete ani na krok bez motorky.

Vietnam je jednoducho rôznorodý a ak si budete všímať detaily, každá návšteva nového mesta bude novým zážitkom.

A to je všetko?

Vlastne nie.

Ešte musím spomenúť vietnamský organizovaný chaos, ktorý dodáva krajine čaro a šmrnc, malé stoličky, na ktoré by sme v Európe posadili tak možno dvojročné dieťa a nízke ceny, vďaka ktorým si aj priemerný Slovák užije dovolenku na maximum.

Image for post
Image for post
Ja na malej stoličke.
Image for post
Image for post

O Vietname by sa toho dalo ešte napísať toľko, že sa musím radšej zastaviť teraz, aby nebolo neskoro.

Mrknite však aj na ďalšie články o Vietname, ktoré napísala blogerka Ivana Grešlíkova a ktoré vrelo odporúčam.

A ak by ste náhodou radi navštívili Vietnam, ale necítite sa na takéto dobrodružstvo na vlastnú päsť, tak odporúčam poznávací zájazd do Vietnamu, ktorý ponúka na stránke môj klient dovolenka.sme.sk.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store