Tipy na knihy: Výber za rok 2018

Gabka Koščová
May 25 · 8 min read

*Napísané 19. decembra 2018

Spontánny článok s výberom mojich obľúbených kníh za rok 2016 sa zmenil na každoročnú predvianočnú tradíciu.

Moju tohtoročnú výzvu prečítať 30 kníh sa mi už podarilo prekonať a musím povedať, že vybrať užší výber zo všetkých prečítaných mi dalo celkom zabrať. Tento rok som totiž čítala veľa dobrých kníh.

Vybrala som teda predovšetkým také knižky, ktoré by sa mohli páčiť širšiemu publiku, takže dúfam, že si každý z vás nájde aspoň nejakú inšpiráciu na vianočné alebo novoročné čítanie.

Absyntovky

Knihy od vydavateľstva Absynt nám zaberajú v knihovníčke pomerne dosť miesta a preto si aj v článku zaslúžia samostatnú kategóriu.

Slon na Zemplíne

Toto je prvá absyntovka od slovenského autora, konkrétne od redaktora Denníka N — Andreja Bána. Autor spísal svoje 30-ročné potulky po Slovensku, ktoré vás zavedú všemožnými miestami od ďalekého východu až na západ. Autor popisuje predovšetkým málo známe miesta na Slovensku, ich zákutia a problémy, čím zároveň upozorňuje na kontroverzné osoby, ktorých mená ste už možno niekde počuli, no ani zďaleka netušíte, čo sa za nimi skrýva.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

Vitajte v raji

Reportáž o turistickom priemysle, ktorá odhaľuje, ako funguje cestovný ruch v exotických destináciách ako Dominikánska republika či Thajsko. Na pozadí odkrýva príbehy lokálnych ľudí a vysvetľuje, prečo sú nútení prispôsobovať sa turistom a ako ich turizmus ovplyvňuje.

Ja sa považujem za celkom scestovaného človeka, ale po prečítaní tejto knihy som mala aj tak výčitky a bolo mi ľúto, aká neprávosť sa lokálnym deje. Preto si myslím, že práve tí, ktorí cestujú menej a preferujú all inclusive dovolenky, by si mali aspoň čo to málo prečítať, aby zistili, ako cestovný ruch vlastne funguje. Každý malý krok, vďaka ktorému sa budeme ohľaduplne správať voči lokálnym, pomôže.

Táto knižka je zároveň pre tých, ktorí preferujú kratšie a jednoduchšie čítanie. Ja som to mala prečítané za tri dni. Na druhej strane som ale čítala mnohé negatívne recenzie o povrchnosti tejto knižky, takže ak ste skúsený cestovateľ alebo veľmi náročný čitateľ, asi to nebude nič pre vás.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

Vylúčení

Oproti knižke “Vitajte v raji” je táto absyntovka o niečo rozsiahlejšia a kľudne by sa dala rozdeliť na 2–3 kratšie knihy. Preto ju odporúčam predovšetkým vytrvalým čitateľom.

Kniha Vylúčení popisuje obrazy rôznych skupín ľudí v rôznych kútoch sveta. Sú to tí, ktorých sme vylúčili z našej “normálnej” spoločnosti. Reportáž začína priam neuveriteľnými príbehmi ľudí z favel v Brazílii, no prečítate si aj o kmeni Rohingja v Mjanmarsku či o Palestínčanoch dotknutých palestínsko-izraelským konfliktom.

Čaká vás napínavé čítanie. Bohužiaľ to ale nie je detektívka, ale reálne príbehy, nad ktorými sa vám bude zastavovať rozum. Títo ľudia sú totiž chudobní, diskriminovaní ale aj vyvražďovaní. Ak ste slabšie povahy, pri čítaní vám môžu naskočiť zimomriavky, aj napriek tomu, že budete knižku čítať z pohodlia teplej postele.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

Oddychovky

Nórske drevo

Ide o román od Haruki Murakamiho, známeho japonského autora, ktorého som objavila až tento rok. Jeho tvorba je miestami troška kontroverzná, takže veľká časť čitateľov ho buď nenávidi alebo zbožňuje. Mne osobne vyhovuje jeho štýl písania, no nie každý príbeh mi sadol. Napríklad takého Kafku na pobreží som ani nedočítala. Ak však chcete dať nejakej knihe od Murakamiho šancu, odporúčam začať práve Nórskym drevom.

Ide o príbeh študenta v Japonsku, ktorý sa tak nejak pretĺka študentským životom, je utiahnutý do seba a zaľúbený do kamarátky, ktorá sa psychicky zrúti. Je to akési depresívne hľadanie samého seba. Zároveň to nie je žiadna dráma, takže na konci knihy nečakajte žiadne veľké vyvrcholenie. Práve vďaka tomu sa to čítalo ľahko a je to taká príjemná víkendová oddychovka.

>>> Papierová knižka

Na odpis

Humoristická satira o startupovej bubline v Sillicon Valley. Knihu som prečítala ešte na prelome roku 2017–2018, ale v tomto zozname musí zaznieť. Autorom je bývalý redaktor magazínu Newsweek, Dan Lyons, ktorý humorným spôsobom rozpráva príbeh o tom, ako ho vyhodili z práce a ako bol “nútený” zamestnať sa v oddelení na tvorbu obsahu v startupe Hubspot.

Knihu je potrebné brať s nadsázkou, no pre mňa osobne to bolo nesmierne odľahčujúce a vtipné čítanie, pri ktorom som sa doslova smiala na plné ústa. Avšak táto kniha troška vytŕča z môjho zoznamu, hlavne preto, že fakt nie je pre každého. Mne ten príbeh sadol predovšetkým vďaka tomu, že ma baví svet startupov (v poslednej dobe predovšetkým jeho absurdnosti) a sama sa venujem tvorbe obsahu, takže som si jednoducho predstavovala, ako učím nejakého 60-ročného skúseného novinára, ako má napísať príspevok na blog. Je to tak absurdné, že to vyšlo až na knihu. Za mňa pecka.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

Veľký Gatsby

Príbeh veľkého Gatsbyho asi nie je treba predstavovať. Verím tomu, že väčšina z vás videla film o kultových večierkoch plných bohatých ľudí niekde na prelome 20. rokov, ktoré pravidelne usporadúval vo svojom dome Veľký Gatsby. Za tými všetkými večierkami sa však skrýva romantický príbeh od amerického spisovateľa Francisa Scott Fitzgeralda.

Knižka je krátka, takže je vhodná pre nenáročných čitateľov. Ale aj v prípade, že ste náročnejší, určite oceníte práve to, že ide o klasiku, na ktorú podľa mňa často pri výbere kníh zabúdame. Ja osobne sa to budem snažiť napraviť čo najviac a siahať častejšie aj po tomto type kníh.

>>> Papierová knižka

Mudrovačky

Ak si práve nekupujem novú knihu od Absyntu, pravdepodobne sa potulujem stránkami Melvilu, čo je moje najobľúbenejšie české knižné vydavateľstvo. Melvil sa zameriava na publikáciu kníh osobného rozvoja, no snaží sa vyhýbať častým “žvástom” a vyberá len z tých najlepších. Práve dve knihy, ktoré vyšli tento rok a pri ktorých som zaznamenala silnú propagáciu na sociálnych sieťach, nesmú chýbať ani v tomto zozname.

Prečo spíme?

Táto kniha je celá o … spánku. Ako fakt. Ale je skvelá a popisuje vlastne to, ako veľmi dôležitý je kvalitný spánok pre náš život. A to by vás malo zaujímať bez ohľadu na to, či v noci spíte alebo nespíte dobre. Kvalitný spánok je súčasťou zdravého životného štýlu a táto kniha to na 400 stránkach perfektné dokazuje. Osobne si myslím, že ak by bola skrátená na polovicu, neublížilo by to knihe a ani zdeleniu hlavnej myšlienky. Autor sa občas až veľmi opakoval a často zachádzal do detailov, ktoré sú skôr pre “fajnšmekrov” než pre bežných ľudí. Ale aj tak je to skvelé čítanie. A ak budete mať potrebu preskočiť celú faktografickú časť o spánku, tak si prečítajte aspoň 12 bodov v závere knihy, ktoré vám pomôžu skvalitniť vás spánok na maximum.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

Kedy

Kniha o tom, aké dôležité je správne načasovanie. Opäť ľahké čítanie, zvládnuté za dva dni a vhodné pre široké publikum čitateľov. Kniha bola zároveň informačne nabitá, ale na druhej strane nie zbytočne obsiahla.

Mne osobne sa veľmi páčilo, ako bola štruktúrovaná. Každá kapitola bola rozdelená na dve časti. V prvej časti boli všeobecné informácie a zistenia podložené príkladmi zo života a výskumami. Druhá časť obsahovala praktický návod, ako informácie z prvej časti aplikovať do života. K týmto návodom sa tak môžete kedykoľvek vrátiť rýchlym prelistovaním knihy.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

Sapiens

Túto knihu by som nazvala asi encyklopédiou pre dospelých. Izraelský profesor Harari popisuje udalosti od úplného vzniku sveta až po súčasnosť. Dozviete sa, ako boli osídlené jednotlivé kontinenty, ako vzniklo písmo, alebo prečo začal fungovať kapitalizmus.

Je to extrémne náročná kniha na informácie, ktorú si ja osobne budem musieť asi tak raz za rok prečítať, aby som mohla mudrovať a deliť sa o poznatky ďalej. Teraz som si vytvorila len taký základný obrázok o príbehu ľudstva, no ak sa o tom človek nerozpráva a nezisťuje si ďalšie informácie, ľahko na to zabudne a súvislosti opäť zapadnú.

Sapiens má aj pokračovanie. Ide o knihu Homo Deus, ktorá sa viac zameriava na budúcnosť než minulosť. Táto ma už bavila o niečo menej, ale už teraz sa teším na 3. diel, 21 Lessons for the 21st Century, ktorý je zatiaľ ešte len v angličtine.

Ak by som vám však mala odporučiť len jednu knihu z tohto zoznamu, respektíve, ak by som si mala prečítať tohto roku len jednu knihu, bol by to Sapiens.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

Ešte niečo na záver

Umlčaní

Ešte tu mám jednu knihu, ktorú som nevedela a vlastne ani nechcela zaradzovať do žiadnej kategórie. Je to kniha Umlčaní, ktorá vyšla ešte len pred pár týždňami a za ktorou stojí redakcia Aktuality.sk. Je to príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a je to krásna spomienka na ich životy. Ako čitateľ som mala možnosť aspoň trochu nahliadnuť do toho, akí to boli ľudia, ako žili a čo všetko za tak krátky čas vôbec dokázali.

Kniha je silná, ja som ju občas čítala cez slzy, ale som rada, že má cenné miesto v mojej knihovničke. Pretože zabudnúť na februárové udalosti 2018 a na Jána a Martinu nesmieme. Ale verím, že táto kniha je ten správny nástroj, ktorý nám zabudnúť nedovolí a vďaka ktorému budeme môcť tento príbeh prerozprávať ešte našim deťom.

>>> Papierová knižka
>>> Ebook

… záverom

Hoďte mi prosím do komentárov, či vás niektorý z mojich tipov zaujal. Zároveň budem vďačná aj za vaše tipy na knihy, ktoré vás v tomto roku nejakým spôsobom ovplyvnili a ktoré odporúčate prečítať. Ďakujem!

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store